Jump to content


IDE controller και cd-roms


CmoS

Recommended Posts

Εχω εναν ελεγκτη pci ITE8212 που εχει 2 καναλια IDE-ATA για raid.

Σε αυτον μεχρι τωρα ειχα μονο σκληρους δισκους αλλα τωρα τους εβαλα στην mobο και ετσι σκεφτικα να βαλω τα αλλα drives Που ειχα.Ετσι εβαλα το αντιγραφικο.Το προβλημα ειναι οτι δεν το αναγνωριζει.(οχι μονο αυτο αλλα και οτι αλλο ειναι atari)Ειδα στις ιδιοτιτες αλλα δεν εχει τπτ σχετικο με αυτο.

Στο site της ite (www.ite.com.tw) λεει οτι μπορει να παρει IDE-ATARI συσκευες καθε ειδους.

Το σωστο δε θα ηταν να τα βρησκει ? :009:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν δέχεται cd rom συσκευές?

Σε όσες μητρικές έχω με RAID , όλες λένε ότι δέχονται μόνο δίσκους και ότι τα cd rom να είναι στα απλά IDE.

Μήπως να το ψάξεις λίγο καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Και ο Promise που έχω δέχεται Opticals. Αλλά δεν είναι Raid αν αυτό παίζει ρόλο.

Κάποιοι πάντως controllers ενδέχεται να μην δέχονται optical drives ή να είναι μπελλάς να τα συνδέσεις εκεί και να δουλέψουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Hemispasm Οχι εχει και η ITE τον 8211 και τον 8212 μονο που στον τελευταιο πρεπει να αλλαξεις το bios.
Δεν διαφωνω απλα ειπα οτι εγω δε ξερω αλλον controller οχι οτι δεν υπαρχουν αλλοι ;)

John_Dr σε ποιον promise controller αναφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.