Jump to content



Ερώτηση για ξεκλείδωμα tbredB


gto234

Recommended Posts

Παιδιά πρίν λίγο έβγαλα τον athlon 2000+ για να προσπαθήσω να του κάνω το wiretrick ωστε να χαμηλώσω το multi.Τελικά προσπάθησα αλλά τα παράτησα γιατί είναι πολύ λεπτοδουλεία να βάλω τα συρματάκια και βαρέθηκα.Παρόλα αυτά κράτησα το stepping και ήθελα να μου πείτε αν μπορείτε να καταλάβετε αν είναι ξεκλείδωτος ή όχι.Επίσης αν είναι καλό το stepping.

Λοιπόν γράφει:

AXDA2000DUT3C

KIXIB0337TPMW

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι ειναι ξεκλειδωτος αν και μετα το week 339 ηταν σιγουρα ολοι κλειδωμενοι η ΑΜD αρχισε τα κλειδωματα μετα τo week 0335 αλλα αλλα σε μικρα ποσοστα cpu μπορει να εισαι και τυχερος/ατυχος.....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρα ξεκλειδωτος. Δεν εχεις nforce?

Oχι δεν ειναι σιγουρο το γιατι το ειπα λιγο ποιο πανω αν ηταν κατω απο το 335 το ηταν απολυτα σιγουρο αναμεσα 0335-0339 δεν ειναι σιγουρο και πανω απο το 0339 ειναι σιγουρα κλειδωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ για τον δικό μου Tbred που σας έλεγα ή μάλλον ρωτούσα αλλού.ΝΑ θυμήσω λιγάκι, έχω ένα Tbred 2600+, ξεκλείδωτο , πάνω σε nforce2 μητρική (MSI K7N2 Delta ILSR). Η cpu τρέχει κανονικά 166x12.5, οπότε κατέβασα τον multiplier στα 11 για να δω εάν δουλεύει και στην επανεκίνηση μου έδειξε 1826 συχνότητα!Άρα είναι ξεκλείδωτος.Είδα λοιπόν ότι η μητρική μου δείνει μέχρι 13 multiplier.Του έδωσα λοιπόν, με default ρεύμα, 13χ166 .Έπρεπε λοιπόν κανονικά από το 2080 που τρέχει ο Athlon 2600+, να τρέχει πια στα 2158!Αλλά τζου! :076: :093: :076: Στην επαννεκίνηση, το bios έλεγε 933!!!ΤΟ έκανα 2-3 φορές, αλλά πάντα το ίδιο.Έδωσα λοιπόν λίγο ρεύμα στην cpu, 0.1V, και ξαναδοκίμασα.Τίποτα!!!!!Τι γίνεται βρε παιδιά!?Γιατί δεν μου δείχνει την σωστή συχνότητα?Τώρα το έχω πάλι στα 12.5 x 166 και μου δείχνει την σωστή συχνότητα.Δεν μπήκα σε περιβάλλον windows για να δω τι θα μου έδειχνε, θεωρόντας ότι αφού από το bios μου λέει αυή την συχνότητα, δεν θα έβλεπα άλλη μέσα στα XP.Κανένας καμία γνώμη :100:

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να επαληθεύεις με κάποιο πρόγραμμα από παραθύρια αυτό που λέει και το ΒΙΟΣ.Κατά τα άλλα μήπως απλά η μητρική αποφάσισε να ρίξει τον πολλαπλασιαστή στο 6 επειδή δεν ..."άντεχε " εκει πάνω?

Γιατί δεν πας με fsb και ταλαιπωρήσαι άδικα.Αφού έτσι κι αλλιώς σε δεδομένη συχνότητα είσαι πιο γρήγορος αν έχεις χαμηλότερο πολλαπλασιαστή

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να επαληθεύεις με κάποιο πρόγραμμα από παραθύρια αυτό που λέει και το ΒΙΟΣ.Κατά τα άλλα μήπως απλά η μητρική αποφάσισε να ρίξει τον πολλαπλασιαστή στο 6 επειδή δεν ..."άντεχε " εκει πάνω?

Γιατί δεν πας με fsb και ταλαιπωρήσαι άδικα.Αφού έτσι κι αλλιώς σε δεδομένη συχνότητα είσαι πιο γρήγορος αν έχεις χαμηλότερο πολλαπλασιαστή

Στο 6 όχι δεν το είχε πάει από μόνη της, γιατί το τσέκαρα.Στο 13 ήταν.Τώρα θεωρητικά με την συχνότητα που μου έδειχνε, ναι πρέπει να το έριξε στο 6.Δηλαδή λες να πάω πχ FSB 175 multiplier 12 =2100, κτλ, κτλ ,κτλ!?Αυτό δεν επηρεάζει όμως τις μνήμες?Στο μηχάνημα έχω 1x512MB TwinMOS PC2700.Θα δουλεύουν σωστά?Το AGP από ότι είδα έχει επιλογή να είναι ανεξάρτητο από το FSb, εάν κατάλαβα σωστά δηλαδή.....

Link to comment
Share on other sites

@maddoctor το προβλημα που αναφερεις το ειχα και εγω με το που πηρα την light version της μητρικης σου.ο λογος παρακατω

οι ξεκλειδωτοι amd αλλαζουν ανετα πολλαπλασιαστη με jampers,για αλλαγη πολλαπλασιαστη μεσω Bios(nForce σιγουρα για αλλα δεν εχω δοκιμασει) χρειαζονται το wire trick η L mod.το ειχα ξαναπει αναλυτικα σε καποιο αλλο παιδι εδω μεσα και του εδειξα ενα σχεδιο.εγω εκανα το wire trick και δουλευω τον 2400+(στην υπογραφη)

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαδδοκτορ εσύ έχεις και τουίνμος.Σίγουρα θα ανέβουνε κάμποσο.Δεν ξέρω αν θα φτάσεις 200 χωρίς ψύξη αλλά αν η δική μου η noname 256/333 είναι άνετη στα 171-172 χωρίς τρελό ρεύμα και με καλoύτσικα timings.

AGP/PCI lock είναι ο λόγος της άνθισης του nforce.Και VIA το έβγαλε απλά το θυμήθηκς αφού η πλατφόρμα βαίνει ολοταχώς προς απόσυρση.

Δηλ. θα ανεβάζεις fsb επηρεάζοντας μόνο μνήμες και επεξεργαστή όχι PCI,hdd,AGp κτλ.

Άρχισε να ανεβάζεις.Θα βάλω και ψυκτράκια στα mosfet και θα κάνουμε κόντρα.Εγώ έχω τον 2000 αλλά φολντάρει καμμιά βδομάδα τώρα 12,5Χ171 172.

Αυτές οι ψύκτρες οι μαμίσιες είναι πολύ απάτη.

Link to comment
Share on other sites

η twinmos και η msi που εχει οπως και η δικια μου δεν πανε καλα μαζι.εγω τις αλλαξα με kingston,γιατι ειχα προβλημα και στα νορμαλ

Παρόλο που η MSI προτείνει μόνο kingston, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την twinmos.Τώρα τι τσιπάκια έχει επάνω, θα σας πω αυτές τις ημέρες, αφού θέλω να βάλω ένα πανελάκι που, πήρα για 3 1/4 να μου βγάζει μπροστά usb, firewire, κτλ, οπότε θα το ανοίξω το μηχάνημα και θα σας πω.Όσο για την αλλαγή FSB/multiplier θα την δοκιμάσω το βράδυ και θα σας πω τι έκανα, αλλά με default ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

maddoctor ψαξε παντως σε καποιο θεμα να βρεις την λυση.ειχα ανεβασει σχεδιο.παντως το wiretrick με βοηθησε γιατι μου εκανε τα ιδια με σενα ο athlon μου.τον εβαλα και με πιο μικρο ρευμα,ειχα πτωση 6 βαθμους,σταθεροτατος στο 1,55

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα λιγάκι και βρήκα το εξής ωραίο για την cpu μου: http://www.vr-zone.com/reviews/AMD/XP2600+/ Εδώ γράφουν ότι πήγανε τον δικό μου επεξεργαστή από τα 2.08 που τρέχει στα 2.41!!!!! με 11.5x209 .Βέβαια δεν λένε με τι ψύξη, αλλά μάλλον θα κατεβάσω και εγώ τον multiplayer στο 11.5 και θα αρχίσω να ανεβάζω το FSB μέχρι να δω ότι θα είναι σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.