Jump to content



Πρόβλημα με ανεμιστηράκι καρτας γραφικών


oforous_bilatos

Recommended Posts

Έχω εδω και 2 χρόνια μια Geforce 4 MX440 της chaintech και απο το πρώτο χρόνο το ανεμηστηράκι άρχισε να χτυπάει στον προφυλακτήρα που έχει..και έτσι το αφαίρεσα για να μην χτυπάει εκει.έπειτα από 6 μήνες άρχισε πάλι να κάνει θόρυβο και μερικές φορές να κολλάει χωρίς να γυρνάει..

Υπάρχει η δυνατότητα να το αλλάξω η αναγκαστηκα για να απαλαγώ πρέπει να αλλάξω και κάρτα γραφικών

είναι το πρώτο μου Post πιστεύω να με πάρετε με το καλό :024: :048:

Link to comment
Share on other sites

είχα ακριβώς την ίδια κάρτα με stock παθητική ψύχτρα της πλάκας, οπότε αν δεν ενδιαφέρεσαι για αναβάθμιση ψάξε να βρεις καμιά παθητική ψύχτρα-και η πιο απλή σίγουρα θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο pctechnology.

Εγω σε μια Ti-4200 της ιδιας εταιριας που ειχα το ιδιο προβλημα με το ανεμιστηρακι, το εβγαλα και κολησα με θερμοκολα εναν 80mm ανεμιστηρα και ησυχασα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειναι ενταξει, αφου αρχισε να χτυπαει στον "προφυλακτηρα" ...πεθανε.

Το οτι κολαει ειναι ενδειξη επισεις.

Ισως δουλεψει για λιγο αλλα θα κανει παλι τα ιδια.

Τουλαχιστον σε μενα ετσι εγινε.

Μαλλον τα συγκεκριμενα ανεμιστηρακια στις καρτες της chaintech ειναι αθλιας ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ που μου απαντήσατε τόσο σύντομα και μου είπατε τόσες πολλές λύσεις...

Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι άμα το βγάλω δεν θα έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία και ίσως να πέσει η απόδοση η να καεί?!

Αλλά μιας και είναι τόσο απλό θα ψάξω να βάλω καμιά άλλη απλή ψύκτρα η αλλίως άλλο ανεμιστηράκι

Link to comment
Share on other sites

αγορασε μια ψυκτρα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.δεν θα εχεις προβλημα.να κανω εγω μια ερωτηση.ανεβασα το vagp στα 1.6v στα 66 mhz.προσεξα μια καλυτερη συμπεριφορα της καρτας σε υψηλοτερους χρονισμους.το 1.6 που εδωσα εχει καπου αλλου επιπτωση π.χ. στο chipset της μητρικης?

Link to comment
Share on other sites

Κλασικα λογω του μεγεθους χαλανε ευκολα κανοντας μετα απο καποιο καιρο θορυβο... Δοικιμασε να το καθαρισεις μηπως ειναι λογω σκονη και δοκιμασε το παλι αλλα αν κανει παλι τα ιδια παρε ενα ιδου μεγεθους και αλλαξε το αναγκαστικα..... Εγω εχω αλλαξει μεχρι και στο συρταρακι που εχς για σκληρους!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ που μου απαντήσατε τόσο σύντομα και μου είπατε τόσες πολλές λύσεις...

Αυτό που σκέφτομαι είναι οτι άμα το βγάλω δεν θα έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία και ίσως να πέσει η απόδοση η να καεί?!

Αλλά μιας και είναι τόσο απλό θα ψάξω να βάλω καμιά άλλη απλή ψύκτρα η αλλίως άλλο ανεμιστηράκι

Με την συγκεκριμενη καρτα και να το αφερεσεις δεν θα εχεις κανενα απολυτος προβλημα...αυτην εχω και εγω...δεν ειναι και καμια καρτα με τετοιες επιδωσεις ωστε να χρειαζεται καλη ψυξη....Και εγω το εχω αφερεσει και δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα...

Τωρα εαν σκεφτεσε να την υπερχρονισεις...τοτε αλλαξε το...

Link to comment
Share on other sites

Με την προσφατα αγορασμενη και εμενα chaintech 5700le (το μετανιώνω ακομα βεβαια που πηρα αυτην την καρτα, αλλα τεσπα) εχω αρχισει και εγω να εχω προβληματα ηχου (απο σημερα- 1 μηνα περιπου την εχω). Τι θα γινει με αυτην την εταιρια??? Ειμαι ακομα στο σταδιο ομως που με μια κλωτσα ησυχαζει. Αργοτερα βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.