Jump to content


Fan Αθόρηβο


pagourix

Recommended Posts

Έχω ένα Q-tec fanaki από e-shop και κάνει τρομερό θόρυβο...κάνει τον μεγαλύερο θόρυβο από όλα τα pc που έχω ακούσει.....πρόταση για ένα νέο ΑΘΟΡΥΒΟ και παράλληλα αποδοτικό ανεμιστηράκι!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Q-tec fanaki από e-shop και κάνει τρομερό θόρυβο...κάνει τον μεγαλύερο θόρυβο από όλα τα pc που έχω ακούσει.....πρόταση για ένα νέο ΑΘΟΡΥΒΟ και παράλληλα αποδοτικό ανεμιστηράκι!

Για cpu enermax 80mm-90mm-120mm και για το κουτι σου papst 80mm.

Link to comment
Share on other sites

Και υποτιθετε οτι ειναι αθορυβο... μονο 26,5 db μικρη τιμη θεωριτικα....

Soler το smartfan της thermaltake ειναι οντως αθορυβο σε 12cm βγαινει???

Θα αλλαξω κιο εγω φανακια στο κουτι αφου δεν παιζει το speedfan...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα σμαρτ φαν ειναι αθορυβα...Εχουν και ποντεσιομετρο...και τα ρυθμιζεις οπως θες...δεν βγαινουν σε 12cm..

Το μονο αρνητικο ειναι η τιμη τους...

Προφανως με το φανακι του φιλου πρεπει να υπαρχει προβλημα...κατασκευης...

Q-tec δεν ειναι??? :p

Φυσικα υπαρχουν κα αλλα πολυ αθορυβα φανακια να επιλεξει κανεις...

Ριξτε και μια ματια εδω...επισης μια βολτα κατα στουρναρη μερια..θα εδεινε αρκετες λυσεις...

http://checkmate.gr/products.php?cid=33&PHPSESSID=74fa6876350746e5cad1e2389095ccf8

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λέτε ρε παιδιά?

Thermaltake Silent Cat 8cm = Noise (dB-A) 21

Τιμή: 9.50€

-

Thermaltake SMART CASE FAN II Variable Fan Speed C = Noise (dB-A) 55.2

Τιμή: 20.15€

αν λέτε για το 2ο τότε πως λέτε ότι είναι αθόρυβο?Ποιο λέτε δώστε Link....

Link to comment
Share on other sites

Και το πρωτο ειναι πολυ καλο και αθορυβο....και κυριως φτηνο...

Τωρα για το 2ρο...to noise που λεει δλδ 55...

Ειναι σρις 4800rpm...στις 1800 ειναι τελειως αθορυβος...Αλλα ειναι πολλα τα €..για ενα απλο φανακι...

Παρε καλυτερα το 1το...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κολλαει εδω η ερωτηση, αλλα τα στοκ cooler-ακια τι θορυβο περιπου κανουν? (θελω να εχω ενα μετρο συγκρισης). Εχω εναν athlon xp- 2400+ με το στοκ cooler-ακι του και ειναι σχετικα οκ. Ταχυτης : 3300 rpm περιπου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω βαλει αυτα τα 2 ανεμιστηρακια της Zalman http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806151

και εχω τρελαθει στον θορυβο..λεω να τα αλλαξω ποια να αγορασω???

Επισης προχτες αγορασα και ενα fan control της akasa http://www.akasa.co.uk/spec/fan_control/spec_ak_fc_05.htm

το λεω αυτο για να μην εχω προβλημα με τα καινουρια fan στην τοποθετηση :100: :100:

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε το φαν στα 7volt και θα πέσει στη μισή ταχύτητα.Αλλάζεις θεση στα 2 καλώδια του 4pin molex και θα δουλέψει.Το μαύρο καλώδιο που είναι δίπλα στο κίτρινο το βάζεις στη θέση του κόκκινου και το κόκκινο στη θέση του μαύρου.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς επίσης να πάρεις από το Πλαίσιο ενα ανεμιστηράκι Zalman στο κουτάκι του που δίνει μαζί και την αντιστασούλα με την οποίοα ρίχνει τις στροφές από 3000 σε 1700.

Πάντως, αυτό που σου προτείνω είναι να πάρεις έναν ρυθμιστή στροφών με καμμιά €20άρα και να μπορείς να βάλεις πάνω όλα τα ανεμιστήρια του κουτιού σου και του επεξεργαστή σου και να μη σε νοιάζει αν τα ανεμιστήρια σου είναι αθόρυβα ή όχι. Όταν σερφάρεις ή ακούς μουσική ή δουλεύεις θα τα έχεις όλα στο Low και μόνο όταν παίζεις παιχνίδια θα τα βάζεις full.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.