Jump to content



Ελεος, δεν γινονται αυτα !!!


Recommended Posts

Δε με παει με τιποτα, ετσι μου ρχεται να τα σουταρω ολα :021: :021: :021:

ξεκινησα σημερα το πρωι να στησω το 939 (ΜSI K8N Neo2 Platinum & 3200+ )και ολα καλα.

cpu+mobo++ram+vga boot-αραν κανονικα,

μετα εβαλα δισκους, dvd και το usb D-bracket 2

και εγκατεστησα και τα XP.

ολα ωραια, μετα επρεπε να φυγω για δουλεια.

γυρναω το βραδυ, παω να το ξεκινησω, τιποτα !!!

ξεκιναγαν οι ανεμιστηρες για ενα κλασμα του δευτερολεπτου και μετα εσβηνε τελειως.

αν ξαναπαταγα το power δεν γινοταν τιποτα

επρεπε να κανω off/on το Εnermax (ή να το βγαλω απο τη πριζα) για να ξανακανει προσπαθεια να ξεκινησει, αλλα και παλι εσβηνε τελειως στο 1ο δευτερολεπτο.

Δοκιμαζοντας με ενα αλλο τροφοδοτικο της πλακας, γυρνανε οι ανεμιστηρες χωρις να σβηνει αλλα βεβαια δεν μπουταρει.

Να μην τα πολυλογω, δοκιμασα και εξω απο το κουτι, με αλλη vga, αλλη μνημη, παντα τα ιδια.

το Εnermax στον Barton δουλευει κανονικα.

εβγαλα τη cpu και την ξαναβαλα, τα ιδια.

και η αποθεωση, δοκιμαζω να κανω clear CMOS, και τοτε με το που δινω ρευμα απο το τροφοδοτικο στη μητρικη , αλλα χωρις να πατησω το power, κανει τα ιδια, δηλ αναβει (χωρις να πατησω το power-on) και σβηνει στο 1ο δευτερολεπτο! :021:

εν τω μεταξυ, αυτο το bracket 2 εχει 4 φωτακια που λειτουργουν ως διαγνωστικο.

Πριν δε τα ειχα κοιταξει καθολου, αφου δεν βολευει και η θεση.

Τωρα, οταν δοκιμαζω με το τροφ. της σειρας, που μενει αναμενη η μητρικη ωστε να δω τι δειχνει, δειχνει ενα ασχετο συνδιασμο: κιτρινο-κοκκινο-κοκκινο-πορτοκαλι, ενω το βιβλιαρακι μεσα λεει μονο για πρασινο-κοκκινο στα χρωματα των κωδικων!

τετοιο πραγμα δεν εχω ξανασυναντησει.

και δεν μπορω να βρω καμμμια λογικη εξηγηση.

το pc το ειχα αφησει κλειστο, με το διακοπτη του τροφοδοτικου στο on, πανω σε ups line interactive.

δεν μπορω να φανταστω τι μπορει να εγινε και τι χαλασε.

Η μητρικη ή ο επεξεργαστης?

Τωρα τα εχω λυσει τελειως, εχω αφησει μονο cpu+mobo.

Αν κανεις εχει καμμια ιδεα...

ειναι και δυσκολο να βρεις αλλο 939 να δοκιμασεις ποιο χαλασε ρε γμτ

αν κανεις μπορει να βοηθησει επ αυτου θα ημουν ευγνωμων.

:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το σκεφτομαι, αν θυμαμαι καλα μια παρομοια συμπεριφορα ειχα στην Abit NF7-S & Barton , οταν ειχε πεσει AS5 panv στις γεφυρες του Barton και ειχε βραχυκυκλωσει. Οταν το καθαρισα, δουλεψε.

Αλλα ο 64αρης με τη heatspreader πως να βραχυκυκλωσει ρε γμτ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια είναι που σου 'ρχονται ώρες-ώρες και λες δε μπορεί κάποια συγγένεια θα 'χω με το Μητσοτάκη.

Άλήθεια δοκίμασες να πιέσεις για αρκετά δευτερόλεπτα το Power;

Κάντο και μπορεί να φανείς τυχερός!

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πράγμα μου έτοιχε με την Epox. Έπερνε μπρός (ανεμηστήρες μόνο) με το που έβαζα στο on το διακοπτάκι του psu. Τελικά έφταιγε το usb bracket του κουτιού του Πλαισίου που είχε διαφορετική διάταξη απο αυτήν της μητρικής (εκ πρώτης όψεως δεν φενότανε....μόνο αμα παρατηρούσες τα χρώματα των καλωδίων). Μιας και μίλησες για bracket μόνα τους mobo-cpu-ram-speaker-vga τα δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

sak συγνωμη μπορει να ακουστει χαζο απο μερους μου ξερω αλλα το 4πινο του τροφοδοτικου το ενωσες στην μητρικη;βεβαια ειπες οτι ολα ηταν νορμαλ στην αρχη αλλα ξερω και γω;καμια φορα.....

Ελπιζω οτι και νανε παντως να βρεις λυση γρηγορα ειναι κριμα ετσι οπως ηρθε δεν προλαβες ουτε να την δοκιμασεις ρε ****το σε καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειχα ξεχασει το 4πινο

γμτα, σημερα τη δοκιμασα και εντελως μονη της με το enermax

με το που παταω το διακοπτακι του στο οn, γυρναει λιγο και σταματαει το ανεμιστηρακι της.

αν υποτεθει οτι το clear CMOS εβαλε καμμια default επιλογη: power failure-->boot

τοτε απλως προσπαθει να bootarei μονη της.

Και με το enermax κοβεται το ρευμα (μαλλον αυτο εχει καποια ασφαλεια).

Αρα καποιο προβλημα/βραχυκυκλωμα στη μητρικη.

Γιατι αν ηταν αλλου, μονη της θα αναβε και θα εμενε αναμενη, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειχα ξεχασει το 4πινο

Αρα καποιο προβλημα/βραχυκυκλωμα στη μητρικη.

Γιατι αν ηταν αλλου, μονη της θα αναβε και θα εμενε αναμενη, ετσι δεν ειναι?

Μάλλον αφού με όσα αναφέρεις πιο πάνω δεν υπάρχει τπτ πιο προφανές που να φταίει. Το ενδεχόμενο να τη δώσεις πίσω και να πάρεις καινούργια?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι το πρόβλημα σου είναι η μητρική.Για δες και το δικό μου θέμα και θα καταλάβεις. Για κάποιο λόγο μάλλον βραχυκύκλωσε η μητρική.Το διαγνωστικό της MSI σίγουρα δεν σου λέει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

ναι. το προσεξα. τι να πω, να τα ριξω στην MSI? γμτ

διαγνωστικο λες αυτο με τα 4 λαμπακια, ετσι?

αν ειδες πιο πανω, μου εμφανιζει κιτρινο-κοκκινο-κοκκινο-πορτοκαλι, ενω το βιβλιαρακι μεσα λεει μονο για πρασινο-κοκκινο στα χρωματα των κωδικων!

Δεν λεει τιποτα για αλλες αποχρωσεις του κοκκινου.

4 κοκκινα λεει για cpu προβλημα.

παντως αν θυμαμαι καλα, οταν ειχα βραχυκυκλωσει με AS5 τον Barton, οταν τον εβγαζα απο επανω, η μητρικη εμενε αναμενη.

Τι να πω...

μακαρι παντως να ειναι η μητρικη και να την αλλαξω.

αλλα ετσι στα καλα καθουμενα ρε γμτ, δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

ναι. το προσεξα. τι να πω, να τα ριξω στην MSI? γμτ

διαγνωστικο λες αυτο με τα 4 λαμπακια, ετσι?

αν ειδες πιο πανω, μου εμφανιζει κιτρινο-κοκκινο-κοκκινο-πορτοκαλι, ενω το βιβλιαρακι μεσα λεει μονο για πρασινο-κοκκινο στα χρωματα των κωδικων!

Δεν λεει τιποτα για αλλες αποχρωσεις του κοκκινου.

4 κοκκινα λεει για cpu προβλημα.

παντως αν θυμαμαι καλα, οταν ειχα βραχυκυκλωσει με AS5 τον Barton, οταν τον εβγαζα απο επανω, η μητρικη εμενε αναμενη.

Τι να πω...

μακαρι παντως να ειναι η μητρικη και να την αλλαξω.

αλλα ετσι στα καλα καθουμενα ρε γμτ, δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

ΚΟίτα και εγώ δεν εκανα τίποτα, ενα εσωτερικό usb σύνδεσα.ΚΑι δεν είμαι και κανένας που δεν ξέρει τι του γίνεται.Τι να πω.....Κάνε rma την μητρική και πιστεύω θα λυθεί το πρόβλημά σου...τουλάχιστον το ελπίζω!:023:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι προβλημα της μητρικης αν ηταν cpu τα ανεμηστιρια δεν σταματανε και η μητρικη λειτουργει κανονικα,αλλα καλου κακου δοκιμασετον και καπου αλλου αν μπορεις υπαρχει και η περιπτωση να τον πηρε μαζι δυσκολο αλλα πιθανο.

Αντε ελπιζω να τελειωσουν ολα γρηγορα και καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο προβλημα ρε sak! Τι φλασια εφαγε???? Διαφορετικα χρωματα στα diagnostic leds??? Κατι τετοια παιρνουν την χαρα του νεου συστηματος....

Λες να εφαγε κανενα spike (εστω και off) απο ΔΕΗ μερια οσο ελειπες και να κλαταραν τα ηλεκτρονικα? UPS παιζει??

Link to comment
Share on other sites

ναι, την δοκιμασα μονη της πανω στο αντιστατικο σακουλακι με το enermax και σβηνει στο 1ο δευτερολεπτο

δεν μπορω να διανοηθω τι μπορει να εγινε, ΔΕΗ σκεφτηκα κι εγω, αλλα εχω UPS line interactive. και το Enermax δεν επαθε τιποτα

το pin για τα 4 led ειναι ακριβως σαν του usb (5+4 και 1 κλειστο) οποτε δεν μπαινει αναποδα.

το χειροτερο ειναι αυτο.

αν δεν μπορω καν να φανταστω τι εφταιξε, τοτε και να βαλω την καινουργια, θα ειμαι συνεχεια στην αγωνια...

με χαλασε τελειως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.