Jump to content



Που ειναι καλητερα να εχω τους σκληρους?


CmoS

Recommended Posts

Μια και χαλασα το raid (χαθηκαν και ολα τα δεδομενα μου....)ειπα να κανω πειραματα τωρα...

ομως εχω μια απορια...

Που ειναι καλυτερα για το συστημα να εχω τους δισκους?

Στην PCI καρτα ή στον ελεγκτη της μητρικης?

Αν ειναι στον ελεγκτη της mobo τοτε απασχολειται πιο πολυ το συστημα γενικα?

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι κάθε συσκευή να απασχολεί τον δικό της controller.

Δηλαδή μία συσκευή ανά θύρα κι όχι δύο.

Νομίζω οτι καλύτερα είναι στη μητρική μια και θα είναι πιο γρήγορη επικοινωνία απ'ότι στο PCI. Πάντως δεν θα δεις και ιδιαίτερη διαφορά.

Πάντως σχετικά με το Raid μιας κι εγώ χάλασα την συστοιχία πριν λίγες μέρες (μάλλον χάλασε αυτή! τεσπα), πιο γρήγορα ανταποκρίνεται το σύστημα με δύο σκληρούς (windows στον ένα, swap στον άλλο κλπ) παρά με Raid.

Μάλιστα divx ήμουν ~35-45 frames πριν και τώρα είμαι ~50-70 έχοντας διαφορετικό σκληρό για source/destination.

Link to comment
Share on other sites

Και γω διέλυσα το Raid πρόσφατα, για τους ίδιους λόγους με τον emnezia και για λίγο μεγαλύτερη σταθερότητα στο Overclocking μια χαρά είναι και έτσι το σύστημα, καλή εμπειρία ήταν 10 μήνες τώρα αλλά μάλλον πρέπει να μείνει για αυτό που έχει φτιαχτεί για επαγγελματικά συστήματα.

τώρα αν κάποιος έχει διάθεση και τα σκάσει σε πολύ καλούς controllers, και πολλούς δίσκους για raid > 1 δικαίωμά του.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως σε δεσμευει αρκετα το raid. Πχ εγω που αναγκαστικα 1,5 χρονο τωρα αλλαζα μητρικες με βαση αυτο και ποτε δεν πηρα μια Lanparty η την Abit που ηθελα πολυ επειδη δεν ειχαν PATA raid. Τωρα οσον αφορα αυτο που λετε για τις επιδοσεις και οτι δεν υπαρχουν διαφορες εγω πριν 1,5 χρονο περιπου που το πρωτοεστησα ειχα παρατηρησει μια διαφορα, οτι δηλαδη φορτωνε πιο γρηγορα windows παιχνιδια κλπ. Βεβαια απο τοτε δεν ξαναδοκιμασα σκετο δισκο για να συγκρινω....

Link to comment
Share on other sites

το συγκριτικο toy anandtech to raid or not to raid μαλλον δεν το διαβασατε??

καντε ενα ψαξιμο αξιζει τον κοπο.

το συμπερασμα τους ηταν raid μονο αν εισαι απολυτως επαγγελματιας με απολυτα προγραμματα που εκμεταλλευονται το raid...αλλιως 0.1 sec πιο γρηγορο φορτωμα παιχνιδιων στα 1000....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω not to raid... Δυσκολεύει και τα προγράμματα τύπου ghost.

Αλλά θα παρακαλούσα αν μπορείτε να προτείνετε ένα καλό configuration για 2 δίσκους όχι σε raid:

Στον έναν windows & προγράμματα και στον άλλον swap και δεδομένα?

Or what?

Και που συμφέρει να τους έχεις? Στον ίδιο controller σαν master & slave?

Link to comment
Share on other sites

fonzi αναλογως...

πρακτικα ενας μεγαλος ειναι πιο ευχρηστος.

Με δυο μπορεις να εχεις καλυτερες επιδοσεις με τον τροπο που ειπες παραπανω.

Παρε δυο μεγαλους και εισαι μεσα :D

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο controller βαστάει τα στοιχεία της συστοιχίας οπότε αν μεταφέρεις την κάρτα μαζί με τους δίσκους δεν προκειται να χάσεις δεδομένα γιατί δεν χρειάζεται να κανει initialize ξανά στους δίσκους. Επιπλέον έχει δικό του επεξεργαστή και δεν επιβαρύνει την μητρική όπως γίνεται και με τις scsi κάρτες. Καλύτερα στην κάρτα για μένα εκτός και αν έχεις κάνα σερωερ με πολύ καλό onboard controller.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεγαλυτεροι δισκοι εχουν και καλυτερη διαμεταγωγη η μου φαινεται?

ναι λογω πυκνοτερης αποθηκευσης,δεν ισχυει μια προς μια αυτο αλλα

γενικοτερα δυο ιδιοι δισκοι των 40 και των 80 γιγα θα εχουμε εως και 2χ

ταχυτητες λογω διπλης πυκνοτητας,το λεω πολυ απλοικα πραγματικα ειναι καπως πιο πολυπλοκο και δεν θυμαμαι και που ειχα διαβασει κατι αναλογο.

πρακτικα σε περιπτωση που ο 80ρης ειναι τα πλαττερ δυο 40ριδων μαζι

τοτε δεν θα δουμε τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.