Jump to content



δε ξεκινανε τα winxp!!


Warlord

Recommended Posts

παιδια βοηθεια!!!

ολα καλα μεχρι χτες.σημερα με το που ανοιγω το πισι ενω στα ντος ολα μια χαρα με το που παει να δειξει τη boot screen που φορτωνουν τα winxp pro.. τπτ!μαυρη οθονη!κανω ρεσετ κ παω να ξεκινησω με last known good configuration.παλι τπτ.βαζω με safe mode κ μου δεινειι το root του ntkrnl.dll χωρις να λεει αν ειναι corrupt η missing αν κ προφανως αυτο εννοουσε.κανω cmos ξαναξεκιναω με last known... κ τα xp φορτωνουν κανονικα σαν safe mode ομως οσων αφορα τα γραφικα.(σαν ναχαν βγει οι ντραιβερς της vga αυτοματα).τους ξαναβαζω..ολα οκ.παιζω παιχνιδια μπαινω νετ ολα νορμαλ.

τωρα το βραδυ παω να ξανανοιξω το πισι παλι τα ιδια.ξανακανω γρηγορα αυτο πουχα κανει το μεσημερι κ δουλεψε ...αλλα τπτ!κανω με safe mode μου δειχνει τωρα τα root 4-5 αρχειων!!μεσα σαυτα το bootvid.dll καθως κ το hal.dll(μαζι κ το Ntkrnl.dll παλι!)κανω συνεχομενα ρεσετ,cmos, με τα χιλια ζορια κ εντελως τυχαια χρις νακανα τπτ παραπανω ξαναξεκιναει το πισι με νορμαλ τουσ ντραιβερς τησ Vga κ μπηκα τωρα να σας γραψω..σκεφτομαι 2 αιτιες

1)χτες επεσε ο γενικος του σπιτιου 2 φορες(προβλημα στο θερμοσιφωνο)!κ τις 2 το πισι ηταν ανοιχτο κ επαιζα games!

2)μπηκα σε 'underground..' site χωρις firewall k ισως μπηκε καποιο worm...γιατι ετρεξα adaware το μεσημερι κ βγαλε 33 bugs!

μηπως ξερετε τι θα μπορυσε να φταιει κ πως το λυνω?re-install των xp??θελω να ταποφυγω...

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δηστυχως αν δεν κανει δουλεια η επιδιορθωση το format ειναι μονοδρομος...

ά, και άμα κάνεις φορμάτ, μετά το install κλπ κάνε ένα αντίγραφο του σκληρού με το norton ghost ή παρόμοιο για να μπορείς να κάνεις "επαναφορά" άμα σου γίνει καμιά μαμακία....

Link to comment
Share on other sites

παιδια τιποτα.εκανα format,τωρα ουτε και setup λειτουργικου δε μπορω να κανω τωρα,δε ξερω πλεον τι μπορει να φταιει,μου κολλαει σε ολα τα cd που εχω πριν καλα καλα αρχισει η εγκατασταση,και στα xp και sta win98/me...εχει τρελαθει ο υπολογιστης

Link to comment
Share on other sites

εκανα 2 φορες format απο dos παντα,και δε λεει να μου ξεκινησει το setup.

maddoctor μου ειχε πεσει εκεινη τη μερα το ρευμα αλλα στη συνεχεια λειτουργησε καλα.αλλα την επομενη που το ανοιξα μου εβγαζε οτι λειπει καποιο dll στα win και εμενε στο dos.καλα,μετα ηταν που τα παιξε τελειως,μερικεσ φορες δυσκολευοταν να κανει reboot και τωρα μετα το φορματ ουτε setup δε γινεται,λες να παθε κανα κλακαζ το hardware μου απο τη διακοπη,και τι μπορει να γινει?

Link to comment
Share on other sites

εκανα 2 φορες format απο dos παντα,και δε λεει να μου ξεκινησει το setup.

maddoctor μου ειχε πεσει εκεινη τη μερα το ρευμα αλλα στη συνεχεια λειτουργησε καλα.αλλα την επομενη που το ανοιξα μου εβγαζε οτι λειπει καποιο dll στα win και εμενε στο dos.καλα,μετα ηταν που τα παιξε τελειως,μερικεσ φορες δυσκολευοταν να κανει reboot και τωρα μετα το φορματ ουτε setup δε γινεται,λες να παθε κανα κλακαζ το hardware μου απο τη διακοπη,και τι μπορει να γινει?

Κάτι μου λέει ότι μπορεί να έπαθε ζημιά ο σκληρός.Για τρέξε κανένα hdd regenerator να δεις τι θα σου βγάλει?

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα τι λες με το generator.τωρα εχω εγκαταστησει τα xp σε ενα αλλο παλιο 4αρι σκληρο κ ολα οκ.μαλλον κ οι 2 δισκοι μου θα κλαταραν με τη διακοπη ρευματος!τον 2ο δε που ειχα βαλει οτι σημαντικο ηθελα πριν κανω φορματ στον μαστερ πουχα πριν, τον εβαλα τωρα σλεηβ στον 4αρι κ ενω τον αναγνωριζουν τα xp κανονικα παταω να δω τα περιεχομενα του κ λεει disk not formated.do u want to format it now?τι εγινε?παει?χαθηκαν ταρχεια του?δεν τον ειχα πειραξει καν αυτον!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ,από την στιγμή που τα ΧΡ τον αναγωρίζουν και το πρόγραμμα λέει ότι δεν έχει χαλασμένα σημεία τι πιο πιθανό είναοι να έιναι εντάξει και απλά να έχει χαθεί το boot sector του δίσκου που είναι αποθηκευμένα τα στοιχεία του δίσκου. Κάνε φορμάτ και με ένα πρόγραμμα ανακτησης δεδομένων ίσως ανακτήσεις μεγάλο μέρος των δεδομένων σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ,από την στιγμή που τα ΧΡ τον αναγωρίζουν και το πρόγραμμα λέει ότι δεν έχει χαλασμένα σημεία τι πιο πιθανό είναοι να έιναι εντάξει και απλά να έχει χαθεί το boot sector του δίσκου που είναι αποθηκευμένα τα στοιχεία του δίσκου. Κάνε φορμάτ και με ένα πρόγραμμα ανακτησης δεδομένων ίσως ανακτήσεις μεγάλο μέρος των δεδομένων σου.

Γιατί εάν του κάνει ένα fix mbr δεν θα φτιάξει greek!?

Link to comment
Share on other sites

maddoctor πες μου σε παρακαλω ποια διαδικασια νακολουθησω για να κανω fix mbr.γιατι εψαξα στο google κ βρηκα διαφορους τροπους κ εχω μπερδευτει.

η διασικασια αυτη γινεται για τον Master σκληρο(πουναι εγκατεστημενα το xp) η κ για τον slave?γιατι βασικα τον slave που δεν εχει πανω τα xp, αλλα καποια αλλα σημαντικα αρχεια, θελω να φτιαξω γιατι δε τα διαβαζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.