Jump to content


Α64 + xp-90


Jumex

Recommended Posts

Εδω και δυο εβδομαδες παλευα να βρω τον ιδανικοτερο συνδυασμο για τον Α64 3200+ με την asus K8N-E DELUXE αλλα χωρις επιτυχια...βλεπετε η default ψυκτρα του Α64 ειναι για τα μπαζα και ουσιαστικα μου αφηνε ελαχιστα περιθωρια.Το καλυτερο που πετυχα ηταν 10x240 με 1.550 Vcore (rock stable)...O συνδυασμος αυτος θα ηταν πολυ καλος αν ειχα καλες μνημες ,γιατι με αυτες που εχω τα timmings ειναι πολυ μετρια (3.3.3.8)...για το 1Τ ουτε λογος φυσικα...

Ετσι σκεφτηκα να αφησω (προς το παρον) τις μνημες και να ασχοληθω με τα συνολικα mhz του επεξεργαστη.Για τον λογο αυτο πηγα και αγορασα την xp-90...Ψιλοπεδεμα η τοποθετηση της...αλλα σιγουρα αξιζε τον κοπο :023:

Και ερχομαστε στο ζουμι...

room temp = 24-25 (for both)

case temp = 30-33 (for both)

Α64+default heatsink (10Χ240 1.550Vcore)

idle (1hour win-desktop) = 44-46c

full load (2hours flatout-nfs underground 2) = 55-57c

A64+xp-90 (11X235 1.625Vcore)

idle (1hour win-desktop) = 38-40c

full load (2hours flatout-nfs underground 2) = 46-48c

Οι διαφορες ειναι τραγικες...και γινονται ακομα τραγικοτερες αν συνυπολογισουμε οτι στην xp-90 δεν εχει στρωσει ακομα η as5 και οτι υπαρχει αυξηση του Vcore απο 1.550 σε 1.625 :030: :030:

Οποτε...thermalright και ξερο ψωμι !!!

ΥΓ.φανταστειτε τι μπορει να κανει η xp-120 με ενα δωδεκαρι fan :030:

Link to comment
Share on other sites

Χμ...ναι ωραιες διαφορες...

Πες μας λιγο και τις θερμοκρασιες δωματιου...και κουτιου...και για τις 2 περιπτωσεις...

εχεις δικιο..εκανα edit..αλλα ετσι και αλλιως το ''συγκριτικο τεστ'' εγινε χθες με διαφορα 1,5-2 ωρων μεταξυ των συνδυασμων...οποτε η θερμοκρασιες room+case ηταν κατα 99% οι ιδιες...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα πολυ καλυτερα αποτελεσματα...

Τωρα και εγω παλευω να βρω τις θερμοκρασιες γιατι η mobo μου εχει ενα προβληματακι με τις θερμοκρασιες και τα bios....:@

Σκεφτομουν για νερο αλλα αφου δε βρηκα κανενα block για A64 με κλιπ λεω για αεροψυξη..

jumex δοκιμασες να δεις τις θερμ. με την xp90 και τα προιγουμενα volt/fsb ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.