Jump to content



Nec 35xxA firmwares


PGM

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//IETF//DTD HTML 2.0//EN">

<html><head>

<title>404 Not Found</title>

</head><body>

<h1>Not Found</h1>

<p>The requested URL /cgi-bin/greeklishcgi was not found on this server.</p>

<hr />

<address>Apache/2.0.46 (Red Hat) Server at www.pctechnology.gr Port 80</address>

</body></html>

Πάμε πάλι....; :confused::confused:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας... είμαι νέος στο forum και έχω μια απορία

με τα firmwares που έχουν removed riplock θα μπορεί το nec 3500

να διαβάζει/rip dvd dl σε 16x

Ρωτώ επειδή ένα DVD-R sony διαβάζει σε 16x αλλα όχι τα dual layer

και πιο firmware θα μου κάνει πιο γρήγορο το nec μου ?

Απάντηση κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε την 2.TG απο εδω

http://liggydee.cdfreaks.com/page/3500/

Δεν μπορει κανεις να σου εγγυηθει για τις επιδοσεις αναγνωσης παρα μονο αν εχει τον ιδιο οδηγο και εκδοση fw. Σορρυ αλλα εγω δεν τον εχω το συγκεκριμενο οδηγο. Εντουτοις μπορεις να δοκιμασεις μονος σου και να ενημερωσεις και τα υπολοιπα μελη :)

Link to comment
Share on other sites

θα μπορεί το nec 3500

να διαβάζει/rip dvd dl σε 16x

Ρωτώ επειδή ένα DVD-R sony διαβάζει σε 16x αλλα όχι τα dual layer

σε ολα τα drives , αλλη ειναι η max read speed για τα DVD-ROM , αλλη για τα DVD-ROM DL, αλλη για τα +R, αλλη για τα -R , +RW , -RW , +R DL , κοκ

16x που διαφημιζουν εννοουν τα DVD-ROM SL , και απο κει κατεβαινει για τα αλλα format

διαβασε στο site της NEC τις ονομαστικες ταχυτητες

παντως για DVDRW συσκευες συνηθως δεν σκιζεται κανεις να πειραξει FW για να διαβαζουν γρηγοροτερα

αλλα και στις ROM συσκευες που το κανουν, τα αποτελεσματα ειναι αμφιβολα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω...

...να ρωτήσω κάτι...είχα διαβάσει παλιότερα πως κατα την αναβάθμιση firmware είναι καλύτερα να μένει μόνη η συσκευη στο κανάλι ide ως master κι αν δεν κάνω λάθος να απενεργοποιείται το dma...

...σωστά θυμάμαι ή μπουρδολογώ;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μπηκα στην σελιδα της NEC για να κατεβασω τα firmware και ειδα για ND-Series και DV-Series.

Ποιο θα πρεπει να κατεβασω για το NEC3500 ?

Πρεπει να ειναι το 1979_FW_ND-3500A_win21A.zip απο την

http://www.de.nec.de./softwareoverview2.php/id/556 λογικα ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και παλι αργοπορημενα, sorry :)

Τις διαφορες θα τις βρεις εδω.

Fixed CMC MAG E01

Fixed RITEK M02

Added KIC01RG20 – 03RG20 at 8x write speed

Cleaned up the media table

Fixed a bug which caused the wrong version ID to be displayed in DOS

Firmware now packaged with Binflash 1.22

http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=150385

Στο ιδιο λινκ θα βρεις επισης το τελευταιο fw W9 το οποιο βγηκε πριν απο λιγες μερες :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το σύνδεσμο...πέρασα το W9 και έχω την εντύπωση ότι βελτιώθηκε η ποιότητα στο ripping/encoding μουσικών cd μέσω cdex.

...επίσης μειώθηκε ο παραγόμενος θορυβος της συσκευής...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
Ιδιαίτερα ευτυχείς θα πρέπει να είναι οι κάτοιχοι των Nec 3500 drives αφου πρόσφατα τα προγράμματα DVDInfoPro και Nero CD-DVD Speed έβγαλαν καινούργιες εκδόσεις στις οποίες υποστηρίζεται το Pi/Pif Scanning.Ωστόσο, η NEC ακομα δεν εχει βγάλει κάποιο επίσημο firmware που να το υποστηρίζει αν και απο τι λενε στα διάφορα forums ειναι θεμα ημερών να γίνει.

DVDInfoPro 3.53 "Changelog"

+ We welcome Sonic and Roxio to the DVDInfoPro team.

+ Added Pi/Pif Scanning for NEC 3500 drives. NOTE: FW 2R8 is required.

+ Minor corrections and fixes as reported by users.

+ Fixed a crash if the about window was left open at launch time.

+ Changed adverts so they won’t change during time-critical code areas.

+ Fixed a problem with UDF V1.50 display, because of the strange way UDF stores this.

Πληροφορίες Κατεβάστε το

Nero CD-DVD Speed v3.75 posted by ErikDeppe (Nero Toolkit Author) at Cdfreaks.com

To FW 2R8 για το Nec 3500 βγήκε; Θα βγει ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω και θυμαμαι, το συγκεκριμενο firmware δε βγηκε ποτε - προκαλωντας μια γενικη αναστατωση στο χωρο. Δεν ξερει κανεις γιατι, αλλοι λεγανε γιατι θελανε να ωθησουν τον κοσμο να αγορασουν τα νεα τοτε 3520/3540 που ειχαν το feature, αλλοι γιατι υποθετικα το 3500 ηταν τοσο κακο reader που τα αποτελεσματα που περνανε απο τα scans ηταν λανθασμενα πολυ κακα και η εταιρεια φοβηθηκε την κακη διαφημιση.

Αν και το Nero CD DVD Speed αναφερεται στα drives που εχουν τη δυνατοτητα δε νομιζω οτι ποτε βγηκε προς τα εξω το firmware. Ισως να ειχε γινει ομως κατι το οποιο δεν επεσε στην αντιληψη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πωπω τι μου θύμισες τώρα με αυτό το firmware. Είχε γίνει χαμός, το είχαν οι 2 γνωστοί που ασχολούνται με Nec στο cdfreaks και δεν μπορούσαν να το δώσουν. Είχαμε φάει τον κόσμο να το βρούμε αλλά τζίφος. Μιλάμε για σήριαλ του Φώσκολου...

Τελικά βέβαια ακόμα και τα επόμενα nec που έχουν απο την αρχή δυνατότητα bitscanning είναι ψιλοχάλια οπότε δεν είχε νόημα. Εγώ απλά αγόρασα ενα liteon για 2ο και έλυσα αυτό το θέμα με τον καλύτερο τρόπο.

Παρεπιπτόντως, το νεοτερο f/w για το 3500 είναι το 21B και υπάρχει στο site του liggy με τα γνωστά mods.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.