Jump to content


Πέθανε ο raptor?


DarthMoul

Recommended Posts

Αγόρασα έναν raptor την τρίτη, έβαλα windows και μετά δεν ξαναασχολήθηκα μαζί του.

Εχθές το linux στο boot διαμαρτυρόταν ότι ο δίσκος έχει μεγάλο delay στο respond.

Πάντως τον έκανα mount από linux κανονικά και δουλευε. Σήμερα κάνει click, click 5-6 φορές και μετά σβήνει μόνος του. Και φυσικά δεν μπουτάρει. Ευτυχώς είχα κάτι windows μέσα και δεν έχασα τίποτα. Πέθανε τελείως; Να τον πάω για RMA την δευτέρα;

Link to comment
Share on other sites

Nαι Κωστα καναμε τοσο κοπο να τον πεισουμε να βαλει ΧΡ για να μπορουμε επιτελους να συννενοηθουμε με το προτζεκτ του CPU Stability Tester (ανταλλαγη φωτο, αρχειων) και τωρα λες να μην τα ξαναβαλει?? :102:

Βουρ για αντικατασταση και βαλε λιγο υλικο της προκοπης να μην στο ματιασει κανενας! (τα ειπαμε και στα υ2υ). :116:

Εγω που καθε τοσο μου σβηνουν οι σκληροι δισκοι απο το τρελο πουσαρισμα γιατι δεν εχω παθει τιποτα???

Link to comment
Share on other sites

Nαι Κωστα καναμε τοσο κοπο να τον πεισουμε να βαλει ΧΡ για να μπορουμε επιτελους να συννενοηθουμε με το προτζεκτ του CPU Stability Tester (ανταλλαγη φωτο, αρχειων) και τωρα λες να μην τα ξαναβαλει?? :102:

Βουρ για αντικατασταση και βαλε λιγο υλικο της προκοπης να μην στο ματιασει κανενας! (τα ειπαμε και στα υ2υ). :116:

Εγω που καθε τοσο μου σβηνουν οι σκληροι δισκοι απο το τρελο πουσαρισμα γιατι δεν εχω παθει τιποτα???

Πουσάρεις τον δίσκο; Πως; Εγώ έχω έναν 800JB για τέτοια. Τον βάζω και κάνει κάτι asynchronous I/O με παράκαμψη του disk cache και από τα 52 Mb/sec που είχε κάποτε στα windows με NTFS, τώρα unformated χτυπάει κάτι 90άρια και βάλε. Αυτός, χτύπα ξύλο, δεν έχει παθαει τίποτα ακομα. Διαδέχτηκε έναν quantum 30άρη που πέθανε πάνω στην προσπάθεια να ταξινομίσει με asynchronous distributed radix sort 20 εκ. records σε 60 seconds. :) O raptor που χάλασε μια μέρα είχε δουλέψει. Έπεσα σε κακό κομμάτι :017:

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις το PCI > 33MHz κατα καποιον τροπο πουσαρεις το δισκο.

Ομως κυριως εννοουσα τα αποτομα restarts που καθε τοσο δεχονται οι ταλαιπωροι.

Αλλα εχουν ροζ αγγελο :049: και δεν παθαινουν κατι. :080:

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζεις το PCI > 33MHz κατα καποιον τροπο πουσαρεις το δισκο.

Ομως κυριως εννοουσα τα αποτομα restarts που καθε τοσο δεχονται οι ταλαιπωροι.

Αλλα εχουν ροζ αγγελο :049: και δεν παθαινουν κατι. :080:

Τίποτα δεν παθαίνουν οι δίσκοι από το PCI. Οι contollers ψιλοζορίζονται. Αν και οι καλοί controllers έχουν πρόβλεψη για 40 MHz οπότε δεν καταλαβαίνουν και πολλά. Ο δίσκος για να ζοριστεί , πρέπει να ζορίσεις το moter ή τις κεφαλές και πολύ ώρα. Πράγμα δύσκολο για τον μέσο χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Οι SATA δεν αντεχουν γενικα ανω των 36-37 MHz.

Οταν οι δισκοι μου δουλευουν συνεχεια 10 ωρες για συμπιεσεις δεν ειναι ζορισμα? :080:

Όχι δεν είναι. Οι συμπιέσεις ζορίζουν την CPU και ίσως την μνήμη αν ο αλγόριθμος είναι πολύ επιθετικός. Τα συμπιεστηκά δουλεύουν με πολύ μικρά chunks και οι προσπελάσεις στο δίσκο γίνονται με διαφορά αρκετά milliseconds.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.