Jump to content


ΜΙΑ ΟΘΟΝΗ ΜΑ ΠΟΙΑ ΟΘΟΝΗ


papias1442169090

Recommended Posts

Γεια σας εχω μια crt και παω για lcd σκοπευω να δωσω περιπου 300 ευρω +-30 εχω κατα νου μια δυο LG αλλα δεν εχω χαμπαρι απο οθονες θα ηθελα γνωμες (παιζω πολλα ΠΟΛΛΑ παιχνιδια) :070:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω μια crt και παω για lcd σκοπευω να δωσω περιπου 300 ευρω +-30 εχω κατα νου μια δυο LG αλλα δεν εχω χαμπαρι απο οθονες θα ηθελα γνωμες (παιζω πολλα ΠΟΛΛΑ παιχνιδια) :070:

Αν παίζεις παιχνίδια απ'όσο ξέρω πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στο response time,όσο πιο χαμηλό τόσο καλύτερο κ καλύτερα από 20ms κ κάτω..Επίσης αν ενδιαφέρεσαι να μαζέψεις κόσμο γύρω από τον υπολογιστή (πχ να δείτε dvd) δώσε βάση στη γωνία θέασης (αλλιώς θα πρέπει να κάθεστε ο 1 πίσω από τόν άλλον ! j/k). Προφανώς σκέφτεσαι για 17άρα tft δλδ~19άρα crt..Υπάρχει μια πολύ καλή EIZO L550 νομίζω αλλά είναι μάλλον έξω από το price range που προτείνεις (γύρω στα 450Ε με φπα στο plaisio.gr). Προσωπικά νομίζω οτι αξίζει να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω για μια καλή οθόνη πάντως!(Εγώ βέβαια έχω ακόμα crt ;) σκυλί 17αρα σονυ του 98..στη δεκαετία θα την αποσύρω!).

Α κ αν κοιτάξεις για μοντέλο από μικρό κατασκευαστή δες πόσα pixels εγγύηση δίνει.

Αν θυμάμαι καλά το PCWorld -αυτό το καινούριο τελοσπάντων!- έχει 1 συγκριτικό αυτό τον μήνα σε 17αρες..αλλά το έκαναν 6.5Ε τώρα κ δν το πήρα :047: :D:

Αυτά από μενα:)

(UPDATE: Και βέβαια εννοούσα response time κ όχι refresh rate όπως εκ παραδρομής είχα γράψει..!Συγνώμη για τη σύγχηση που προκάλεσα κ ευχαριστώ το φίλο Cerberus για τη διόρθωση! ) :003: :003: :003:

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις παιχνίδια απ'όσο ξέρω πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στο refresh rate,όσο πιο χαμηλό τόσο καλύτερο κ καλύτερα από 20ms κ κάτω..

Περιέργος είχα την εντύπωση ότι συμβαίνει το αντίθετο δλδ. όσο πιο μεγάλο το refresh rate σε όσο πιο μεγάλη ανάλυση τόσο το καλύτερο :102:

Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις παιχνίδια απ'όσο ξέρω πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στο refresh rate,όσο πιο χαμηλό τόσο καλύτερο

κι εγω αυτο ηξερα

φαινεται οι καιροι και οι τεχνολογιες αλλαζουν πιο γρηγορα απο οσο νομιζα

:030: :119: :104: :021: :eek:

για να σοβαρευτουμε

για τις CRT οθονες οσο μεγαλυτερο refresh rate, τοσο καλυτερο γιατι δεν κουραζοντε τα ματια

κατω απο 72 HZ στην αναλυση που θες να χρησιμοποιεις να μην εχει η οθονη

απο 72 και πανω

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο ηξερα

φαινεται οι καιροι και οι τεχνολογιες αλλαζουν πιο γρηγορα απο οσο νομιζα

:030: :119: :104: :021: :eek:

για να σοβαρευτουμε

για τις CRT οθονες οσο μεγαλυτερο refresh rate, τοσο καλυτερο γιατι δεν κουραζοντε τα ματια

κατω απο 72 HZ στην αναλυση που θες να χρησιμοποιεις να μην εχει η οθονη

απο 72 και πανω

:003: :003: :003: Φαντάζομαι ο cpu0 εννοεί το χρόνο απόκρισης (response time) και όχι το ρυθμό ανανέωσης (refresh rate) όπως προείπε.

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό ερώτημα τώρα μέσα στις δυνατότητές σου είναι ένα καλό entry level 17άρι της LG, το 1730 s, που σου δίνει 12ms rt και 3 χρόνια οnsite-0 pixel εγγύηση.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168226

Mόνο μειονέκτημα, η έλλειψη εισόδου dvi.

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό ερώτημα τώρα μέσα στις δυνατότητές σου είναι ένα καλό entry level 17άρι της LG, το 1730 s, που σου δίνει 12ms rt και 3 χρόνια οnsite-0 pixel εγγύηση.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168226

Mόνο μειονέκτημα, η έλλειψη εισόδου dvi.

Συμφωνω με αυτην την οθονη!

Και σαν μαρκα αλλα και σαν οθονη ειναι πολυ καλη σε συντελεστη αποδοσης/τιμης!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.