Jump to content


Μνημη για α64 3200+


fortenick

Recommended Posts

Θελω να αλλαξω τις μνημεσ στο συστημα της υπογραφης.Ποιες μου προτεινετε,δεδομενου οτι η μητρικη δινει μεχρι 2.8ν και ο επεξεργαστης θα παει μεχρι 235-240fsb.Ευχαριστω προκαταβολικα.Επειδη το ξεχασα,διννονται μεχρι 300 ευρο για 2χ512

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ!!! Δεν φτάνουν 300€ για μνήμες?

Βασικά αν δεν σε καίει να πας 1:1 και με super duper χαμηλά timmings μέχρι τα 245MHz, τότε έχεις πολλές επιλογές.

Μέχρι πάντως να φτιάξεις και την υπογραφή σου πες μας τι σύστημα έχεις. 754, 939? Ο επεξεργαστής είναι παλιός, καινούριος ( από άποψη stepping ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάλλον τις ίδιες μνήμες. Από το e-shop τις CL2.5 Kingston Value RAM.

Σε εμένα τα 220MHz τα έχουν για την πλάκα με 2,6V και 6-3-3-2,5 αλλά με 2Τ. Δεν ξέρω αν εσύ δοκιμάζεις με 1Τ.

Στην Albatron K8X800 που τις είχα δοκιμάσει και την κάθε μία μόνη της ήταν memtest error free μέχρι και τα 241MHz, με πάλι 6-3-3-2,5-2Τ-2,6V.

Και αυτά χωρίς να έχω δοκιμάσει ιδαίτερα. Μια δύο δοκιμές είχα κάνει. Μπορεί να πάνε και με καλύτερα timmings.

Μπορεί η μητρική σου να μην τα πάει και πάρα πολύ καλά με τις μνήμες αυτές.

Σε μένα π.χ. στην ASUS τα πάνε κάπως καλύτερα από ότι στην Albatron (αν και με το 1004 BIOS μιας και τα νεώτερα φαίνεται να επιμένουν ο κόσμος να χαλάσει να βάζουν 1Τ....)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν λύσεις στα λεφτά που ψάχνεις, δε χρειάζεται να ξεπουληθείς!

Πάρε οτιδήποτε έχει TCCD και brainpower pcb. Νομίζω οι Patriot και οι PQI και τα "μικρά" μοντέλα της GSkill παίζουν σε αυτά τα λεφτά. Τσέκαρε www.pc-memory-upgrade.co.uk και λοιπά ιντερνετικά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.