Jump to content



Θεμα τυχης το steping και το revision η οχι και αλλα ερωτηματα...


Elu Thingol1442169091

Recommended Posts

:027::006:Λοιπον εχω καποια ερωτηματα που θελουν απαντηση και αποφασισα να τα παραθεσω ολα σε ενα thread.

1) Ειναι θεμα τυχης το τι stepping και τι revision θα ειναι ο επεξεργαστης που θα παρω? Δηλαδη μπορω να δω πουθενα στη συσκευασια τι ειναι? Αν οχι ξερετε (προς τους θεσσαλονικεις αυτο) ποιο καταστημα (η αλυσιδα καταστηματων) ειναι ποιο πιθανο να εχει pentium 3.4 s775 με stepping E0?

2) Επειδη τωρα τελευταια πολλα PSU tagan βγαινουν μαπα δεν προκεται να παρω. Στραφηκα σε ενα herolchi (η heroichi) , το HEROΙCHI POW SUP 525W SILENT-POP PFC DUAL-FAN RETAIL. Θελω να μου πειτε αν γενικοτερα εχετε ακουσει καλα λογια για την ποιοτητα τους η (ακομα καλυτερα) αν εχετε herolchi, αν αντιμετωπισατε καποιο προβλημα.

3) Τι μαρκα μητρικη να αγορασω? Για s775 παντα. Πηγαινα για gigabyte αλλα επειδη ο benhour μου προτεινε albatron η asus και την albatron δεν θα την εμπιστευομουν τοσο οσο την asus επικεντρωθηκα στις δυο παρακατω...

4)Ειναι και οι δυο της asus. Επισης θα ηθελα την γνωμη σας για το αν αξιζει να παρω την δευτερη και να πληρωσω οσο παραπανω κανει(80euro+). Δηλαδη τα εξτρα χαρακτηριστικα της αξιζουν τα εξτρα λεφτα η οχι?

i)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522396

ii)http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522389

4) Τελος πειτε μου πως μπορω να σβησω καποια απο τα threads που ανοιξα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!! :D:D:D :027:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν βοηθάω ιδιαίτερα θα σου έλεγα ότι τα HEC είναι γενικά τροφοδοτικά με πολύ καλή φήμη αλλά επίσης θα συμφωνήσω και με τον benhour. Οι δύο μητρικές που έτυχε να έχω με το σηματάκι της Albatron επάνω ( Socket A & Socket 754 ) ήταν οι πλέον απροβλημάτιστες και εύκολες στην εγκατάσταση - λειτουργία τους.

Επίσης και κανά δύο κάρτες γραφικών ήταν πολύ ποιοτικές.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ παιδια. Μια ερωτηση μονο. Στο link που μου εδωσες ΚΤΜ, αν κανω filter και επιλεξω 3.4, stepping Ε0 και socket 775 μου βγαζει 2 φαινομενικα πανομοιοτυπους επεξεργαστες (που σιγουρα δεν ειναι). Λοιπον επειδη δεν το εχω ψαξει το θεμα πολυ, γιατι γραφει socket PLGA και οχι LGA? To ιδιο πραγμα δεν ειναι(ελπιζω)? Και ΑΝ οχι, ταιριαζει στις μητρικες που είναι για s775, ετσι?

john dr ευχαριστω. Αλλα θα ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΗΤΡΙΚΕΣ!!

Ωραια το αποφασισα θα παω για το herolchi. Ευχαριστω!

Πειτε μου πως μπορω να σβησω καποιο thread που εχω ανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατεληξα σε μια Asus που δεν την εχω στα λινκς. Να το δικο της. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522399. Κανει 240. (υπολογιζω να την πάρω καπου στα διακοσια απο φιλο). Τι γνωμη έχετε?!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα δεν θα αλλαξω socket ακομα οποτε ουτε mobo. Μεσα στη βδομαδα θα παρω εναν 3,2 prescott και μια 6600gt και ειμαι ενταξει. Μήπως ξερετε οι θεσσαλονικεις που μπορω να βρω E0?

Link to comment
Share on other sites

Kοιταξα στο site της intel και Ε0 για socket 478 δεν βρηκα... Αν θες 3,2 D0 πρεπει να βρεις τα ακολουθo steping (τo γραφει πανω στη συσκευασια) SL7E5!

Στο link που εδωσα παραπανω δεν ειδες E0 ??

Για κοιτα λιγο καλυτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χθες συμπτωματικα εμαθα οτι το πλαισιο της καλαμαριας εχει Ε0 478!! Παω να το τσεκαρω και θα επανελθω δρυμητερος... ειπαμε ο κωδικος για 3,2 ειναι SL7PN, ετσι!?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χθες συμπτωματικα εμαθα οτι το πλαισιο της καλαμαριας εχει Ε0 478!! Παω να το τσεκαρω και θα επανελθω δρυμητερος... ειπαμε ο κωδικος για 3,2 ειναι SL7PN, ετσι!?

Σωστοτατος! Αν το βρεις το αρπαξες με τι μια μηπως ειναι εκει και κανας αλλος και το λιγουρευεται... :046:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.