Jump to content


Μουφα οι Samsung μνημες?


aris-the-wild-tweaker

Recommended Posts

Λοιπον αν και οι μνημες μου 2χ512 εχουν γενικα καλη αποδοση οταν τις εθεσα σε cas latency 2 χωρις o/c ο υπολογιστης μου πολυ απλα δεν ξεκινουσε.Ειναι μουφα τελικα ή απλα δεν πειραζει που δεν λειτουργουν στα 2 cas και να κανω o/c στην συχνοτητα τους οπως προτεινει και ο mrSeanKon?Ευτυχως που ξεκινησε μετα απο τα βγαλσιμο της μπαταριας του bios αλλιωσ ποιος ακουγε τιν πατερα μου :012: :091: :091: :091: Σκεφτομαι να αγορασω ακομα ενα dimmaki.Να παρω παλι samsung για να ταιριξουν ή καμια αλλη μαρκα?Α,πως μπορω να καταλαβω αν οι μνημες που εχω υποστηριζουν το ecc,γιατι θελω να το ενεργοποιησω :043:

Κοιταξται τις επιδοσεις και πειτε μου αν οι μνημες μου εχουν κολες επιδοσεις.Το πρωτο χωρις o/c η αλλη επιδοδη με 430(215χ2)

attachment.php?attachmentid=4327&stc=1

post-1491-1442173986,8354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχεις Samsung οπως λες και τα τσιπακια που εχουν ειναι ΤCCC που δεν παιζουν με CAS 2.0 στα 200MHz και πανω απο τα 200MHz δεν παιζουν ουτε καν με CAS 2.5(Απο κατασκευης αυτο)αλλα με 3-3-3-8 και 3-4-4-8 που ειναι και τα timings που τους αρεσουν τα δικα μου 2x256ΜΒ TCCC πηγανε με 3-4-4-10 2.8V στα 254 στον Α64 τα δικα σου ισως ζοριστουν λογω του 2x512 αλλα με 2.8V με τα timings που ειπα παραπανω λογικα τα 240 πρεπει να τα εχουν με λιγο καψιμο.

Το ECC δεν σου χρειαζεται και οι μνημες σου δεν εχουν τετοιο πραγμα και ΜΗΝ παρεις 3ο DIMM καθως το 939 δεν λειτουργει σωστα με 3 DIMM αν ποσταρει καν η μητρικη.......

Εισαι με 1Τ ή με 2Τ Command Rate?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι με 1Τ ή με 2Τ Command Rate?

Δεν ξερω αν εχω 1Τ ή 2Τ Command rate.Πως το μαθαινω?Λοιπον,σε λιγες μερες θα ξεκινησω το καψιμο,αλλα ποιο προγραμμα θα μου προτεινες?Λεω να ξεκινησω με το burn in module της SiS-Sandra.Μηπως υπαρχει ομως κανενα πιο ειδικευμενω για μνήμες?
Link to comment
Share on other sites

Aπο το ΒΙΟS θα το δεις αυτο που σου ειπα και το manual της μητρικης σου........
Λοιπον,τι διαφορα εχει αν εχω 1Τ ή 2Τ?Δεν ειμαι και ειδικος στο overclocking ακομα και πρεπει να μαθω πολλες ορολογιες ακομα

:119: :119: Αλλα,δεν πειραζει Απο ορεξη αλλο τιποτα :046: :046: :046: :046: :046: :046:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.