Jump to content



Τεραστιο πρόβλημα με κάρτα γραφικών


alexandrosss

Recommended Posts

μετα απο τησ δουλειες που ειχα και της εξετασεις στο ΙΕΚ αποφασισα να παιξω μερικα παιχνίδια.

οταν εβαλα το nfsu2 και το παιξα δεν ειχα κανα προβλημα,

αλλα οταν ειπα να συνεχισω το doom3 το cypher το unreal2 το the suffering

εσβεινε η οθονη, ενω ουτε επανεκινηση δεν μπορουσα να κανω το συστημα μου επρεπε να το σβησω απο το power.

η καρτα γραφικων μου ειναι η msi nx6800le-td128, εχω ξεκλειδωσει τα Pipelines και δεν εβγαλε κανενα articraft κλπ

τωρα τα χω παρει χοντρα, και δεν ξερω τι να κανω, λετε αν ζητησω αλλαγη να μου την αλλαξουν με την κανονικη και οχι με την le ?

Link to comment
Share on other sites

ναι δοκιμασα ολα αυτα που λες

η θερμοκρασιες ειναι κανονικες,

drivers αλλαξα 5-6 διαφορετικους,

εχω αναβαθμισει το BIOS της καρτας,

δοκιμασα αλλο καλώδιο,

εκλεισα ξαναανοιξα τα pipes,

ταχυτητα agp -pci κανονικες.

Link to comment
Share on other sites

Απο o/c πώς είσαι? Σε default στα κάνει? Εάν ναί (και τα εμφάνισε έτσι ξαφνικά) δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο εκτώς απο θερμοκρασία.....ή θάνατο της κάρτας (φτού φτού)....μέτρα μία και ένα molex στο ίδιο rail να δείς σε full load τι παίζει απο ρεύματα...

Link to comment
Share on other sites

και τωρα που ψαχνω το σαιτ της msi

http://www.msi.com.tw/program/products/vga/vga/pro_vga_list.php?kind=2&CHIP=66&NAME=NVIDIA%20GF6%20Series

δεν την εχει καν??????????????

δειτε το 4ο ποστ

http://forum.msi.com.tw/index.php?topic=63509.0

Link to comment
Share on other sites

Απο o/c πώς είσαι? Σε default στα κάνει? Εάν ναί (και τα εμφάνισε έτσι ξαφνικά) δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο εκτώς απο θερμοκρασία.....ή θάνατο της κάρτας (φτού φτού)....μέτρα μία και ένα molex στο ίδιο rail να δείς σε full load τι παίζει απο ρεύματα...

τη με οβερκλοκινγκ τη χωρις οχι, απλως δεν ειχα παιξει παιχνιδια με την καρτα πριν,

αν και μου λεγε κατι ο αδερφος μου για επανεκινησεις, αρα και πριν τα εκανε

Link to comment
Share on other sites

εκανα καινουρια εγκατασταση οχι σε αλλο δισκο γιατι δεν εχω αλλα σε αλλο partition, το nfsu2 το παιζει κανονικα τερμα χωρις κανενα κολλημα, αλλα γιατι κολλαει σε ολα τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα, αλλα παλι τα ιδια,

απο οτι ειδα στο φορουμ της Msi λενε οτι η καρτα ειναι προβληματικια, και την πουλανε υπερχρονισμενη για αυτο εχει σχεδον ιδια mhz με την απλη 6800,

και για να παιξει πρεπει να χαμηλωσεις την ταχυτητα της μνημης, απο 700 σε 560 η 500.

επισης την ιδια καρτα την εχει παρη και ενας φιλος μου, αντιμετωπιζει τα ιδια προβληματα και αυτος, αλλα σε αυτον ουτε τα pipes δεν ξεκλειδωνουν με το riva tuner

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να απενεργοποιησεις το fast write...! Eπισης δοκιμασε να κατεβασεις κανα 4σαρι MHz τη μνημη της vga!

Τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει....... :044:

Δε μου λες...(ξεχασα να στο πω...)εχεις αλλες μνημες συστηματος να δοκιμασεις?(ram..)Aν ναι δοκιμασε με αλλες ολα default κ τελειος λασκα timmings.(ξερω τι λεω...:D )

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα βρεθηκε, οντως η καρτα ειναι προβληματικια και μου δωσαν τα λεφτα μου πισω, 285ευρω.

Τώρα παραγγειλα την msi nx6800-td128, δηλαδη την κανονικη 6800

Link to comment
Share on other sites

κατσε να χαλασει και αυτη, να παρω την gt, να χαλασει και εκεινη, να παρω και την ultra.

τι να κανουμε,αν δεν μπορουμε να βρουμε αλλες καρτες γραφικων (εδω που μενω, δες λιγο τον χαρτη για Προμαχοι Αριδαιας Ν. Πέλλας) και θα καταλαβεις, μην με ρωτησεις γιατι δεν πηρα απο on-line Καταστημα(ο λογος ειναι για την εγγύηση)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.