Jump to content



80gb και 200gb. Τι να κανω?


Braveheart1980

Recommended Posts

Εχω 2 σκληρους , εναν 80αρι και εναν 200αρη.

Στον 200αρη εχω τα εξης partition

WINXP PRO 12 GB

LINUX EXT3 12GB (ολο το / του σουσε μου)

LINUX SWAP 1 GB

LINUX EXT3 14 GB ( για παχνιδακια λινουξ πχ ut2004 , warcraft κτλ )

FAT32 160 GB (για παιχνιδακια σε xp , για να ριπαρω dvd και χωρος για downloading)

FAT32 0,5 gb ( η πτυχιακη μου , για να εχω το κεφαλι μου ησυχο!)

Ο 80αρης ειναι 1 partition και εχει

Μy Documents (4 gb)

Videoclips (5 gb)

MP3 (62 gb , ολα νομιμα αντιγραφα ,ε , μη παρεξηγηθουμε! :D )

Δυστυχως ομως ο 80αρης γεμισε σχεδον!

Τι να κανω?

(1) Να αγορασω καινουργιο σκληρο ( xxx gb)?

(2) Δεδομενου οτι το μεγαλο fat32 partition του 200αρη ειναι τις περισσοτερες φορες αδειο , και αρα "χαμενος" χωρος μηπως θα ηταν πιο σοφο να κανω image τα partition των λειτουργικων στον 80αρη και να εχω τον 200αρη για τα mp3 και παχνιδο-dvd-partition? Σε αυτην την περιπτωση μηπως θα χασω σε ταχυτητα λειτουργικου?

(3) Καμμια αλλη λυση?

Thanks 4 the help!!

ΥΓ Ασχετο αλλα πια μαρκα σκληρων εμπιστευστε περισσοτερο? Παντα ηθελα να ρωτησω!

Link to comment
Share on other sites

Προταση μου ειναι να βάλεις στον 80αρη τα λειτουργικά και στον 200αρη ολα τα υπολοιπα πραγματάκια. Τραγουδια ταινίες κλπ. Και πιστευω πως θα μεινει και χωρος για rip και download. Αναλογα και το τι κατεβάζεις έτσι?

Για το ποιος θεωρειται ο καλυτερος σκληρος έχει ανοιχτει παρόμοιο θεμα πριν λιγο καιρο μαζι με poll αν δεν κανω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Στον 80άρι όλα τα λειτουργικά και στον 200άρι όλα τα DATA... Και με αυτόν τον τρόπο κατα καιρούς μπορείς να κάνεις και ghost τον 80άρι στον 200άρι για να μη έχεις απώλεια και των λειτουργικών σε πειράματα που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα Directory στο partition των 160GB με το όνομα MP3s και άδειασε όλο το 62άρη εκεί μέσα. Απλό και γρήγορο.

Αν έχεις όρεξη για δουλειά τότε υπάρχουν πολλές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.