Jump to content



Βαφή Κουτιού


BloodyHeaven

Recommended Posts

Έξω απο τον τρόπο που περιγράφεται στο sticky thread απο τον linear (με σπρέι) ποιοί άλλοι τρόποι υπάρχουν για να βάψουμε το κουτί μας και ποιός κατα την γνώμη σας είναι αυτός που προσφέρει το καλύτερο αποτέλεσμα, ποιος αυτός που είναι πιο εύκολος και ποιος αυτός που είναι φθηνότερος?

Link to comment
Share on other sites

αερογράφος είναι πολύ ακριβώς ρε c....Αλλα πέρα πω το σπρέυ δεν υπάρχει τίποτα άλλο γιατί με μπογιά δεν λέει να το βάψεις και με μαρκαδόρο θα σου πάρει 10 χρονια και δεν θα βγει και ωραίο...

Link to comment
Share on other sites

Ο αερογράφος είναι πολύ καλή λύση αλλά εάν δεν τον έχεις είναι κάπως ακριβή.

Πάντως και με ένα καλό σπρει και αρκετή προσοχή το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ καλο.

Link to comment
Share on other sites

ρε γμτ θέλω να βάψω το κουτί μου αλλά χώρια ότι δεν έχω χώρο και με αερογράφο ή σπρέι θα γίνει της πόπης δεν έχω ιδέα με τι θα μπορούσα να το κάνω. Σκέφτηκα λαδομπογιά αλλά μάλλον θα σκεφτίσει αμέσως ... τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Μπορεις να πάρεις ντουκοχρωμα ή ποποιοδήποτε άλλο χρώμα αυτοκινήτου ( μάλιστα μπορεις και σε μεταλλικό χρώμα ( πουλάνε ξεχωριστά τα ρινίσματα ) και με ένα μικρό ρολό με μικρό αφρολέξ να βάψεις το κουτί. Το αποτέλεσμα είναι εξίσου καλό απλά ίσως υπάρξει λίγο ταλαιπωρία εκεί όπου δεν περναει το ρόλερ και θέλει πινελάκι.

Link to comment
Share on other sites

Κανε και αγορασε τα εξης:

1.Το πιο λεπτο γυαλοχαρτο που θα βρεις.

2.Θα τριψεις τα πλαινα φυλλα, το πανω φυλλο και την προσοψη με το γυαλοχαρτο και λιγο νερακι(1 σταγονα ε!) ωστε να αποροφαει και την σκονη,

3.Επειτα θα σκουπισεις καλα ολα τα φυλλα με ενα παλιοπανο.

4.θα ξαπλωσεις τα φυλλα και την προσοψη στο πατωμα πανω σε εφημεριδες η αν μενεις σε μονοκατοικια σε ανοιχτο χωρο(εγω προσπωπικα το εκανα στον κηπο μου, πανω σε τουβλα εβαλα ενα ενα τα κομματια και τα εβαψα με την μπογια να πεφτει πανω στο χωμα) εννοω οτι θα το βαφεις απο ψηλα προς τα χαμηλα..

5.θα παρεις ΜΑΤ σπρευ στο χρωμα της αρεσκειας σου για το πλαστικο(συνηθως μονο η προσοψη αποτελειται απο πλαστικο) και SPOILER σπρευ για το αλουμινιο(τα υπολοιπα φυλλα του case δηλ.)

6.Το ματ σπρευ εχει γυρω στα 7-8 ευρω και το σποιλερ γυρω στα 5-6 ευρω.

7.Δεν χρειαζεται να πας σε εξιδεικευμενο καταστημα με μπογιες αυτοκινητων.

8.Αστα μια ωρα στον ηλιο να στεγνωσουν(και βαλε...) και γενικοτερα να μην βιαστεις να τα τελιωσεις.

8.Οταν θα τα βαφεις, να εχεις το σπρευ σε αποσταση 10-15 εκατοστα και πριν ξεκινησεις να τα βαψεις, κουνα το σπρευ για κανα 2λεπτο.

9.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!:109:

Δες αποτελεσματα(με ακομη περισσοτερες modes περα απτο βαψιμο)

Το δικο μου και της κοπελιας μου..

post-5198-1442174516,1375_thumb.jpg

post-5198-1442174516,2423_thumb.jpg

post-5198-1442174516,3169_thumb.jpg

post-5198-1442174516,389_thumb.jpg

post-5198-1442174516,4465_thumb.jpg

post-5198-1442174516,5061_thumb.jpg

post-5198-1442174516,6803_thumb.jpg

post-5198-1442174516,764_thumb.jpg

post-5198-1442174516,8216_thumb.jpg

post-5198-1442174516,8789_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι κανείς απο Ηράκλειο Κρήτης και θέλει να βάψει το κουτάκι του ας στείλει pm και το βάφουμε στο μαγαζί μου free...

Σήμερα έβαψα με ανθρακί μεταλιζέ το εξωτερικό του κουτιού μου και απο δευτέρα θα βάψω το εσωτερικό πορφυρό μεταλιζέ .....(ετοιμάζομαι για foto όταν τελιώσει )

Οτι θελήσετε ΜΗΝ διστάσετε να επικοινονήσετε μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είναι και τα δύο αλλά θέλουν λίγο μάζεμα τα καλώδια (είμαι λίγο κολιμένος πειράζει ?? )

Μου αρέσει το φώς αλλά δεν ξέρω αν θα βάλω ...... σε dark light πέζει τπτ ?? τί λεει ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βρει ουτε εγω σε dark light. Τα καλωδια πλεον τα εχω συμαζεψει λιγο στο δικο μου, θα βγαλψ ξανα φοτο. Στη κοπελας μου νομιζω δεν μαζευονται αλλο. (και εγω ειμαι κολλημενος με τα καλωδια αλλα φοβαμαι μην τσακιζω τπτ ομως)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.