Jump to content


Τυχαίες επανεκκινήσεις στα καλά καθούμενα!!!


peristergiou

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω ένα φορητό υπολογιστή Fujitsu-Siemens Amilo D στα 2.66MHz με 512 MB RAM, 60 GB HD, Win XP Home GR SP1. Τις τελευταίες 3 μέρες κάνει επανεκκινήσεις σε ανύποπτες στιγμές και χωρίς να συντρέχει κάποιος συγκεκριμένος συνδυασμός συνθηκών... άλλες φορές κάνει 3 επανεκκινήσεις μετά από 5 λεπτά λειτουργίας και άλλες φορές δεν κλείνει για 8-9 ώρες που είμαι στη δουλειά... άλλες φορές όταν μιλάω στο MSN ή βλέπω ένα έγγραφο στο Word και άλλες πάλι όταν δεν τρέχει απολύτως τίποτα (μόνο ο screensaver - SETI)... το περίεργο είναι ότι όταν ξαναξεκινάει δεν βγάζει κανένα μήνυμα σφάλματος, εκτός από μία φορά που μου είπε ότι έχει πρόβλημα στην εγκατάσταση του Firewire adapter. Μετά από αυτό δοκίμασα να απενεργοποιήσω τη Firewire και για μια ολόκληρη μέρα δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά χτες το βράδυ μου έκανε πάλι 2 επανεκκινήσεις σε διάστημα μισής ώρας... μετά δούλεψε όλο το βράδυ και πάλι σήμερα το πρωί, ενώ ετοιμαζόμουν να φύγω για τη δουλειά, επανεκκίνηση!

Το μόνο πράγμα που έχω αλλάξει την τελευταία βδομάδα είναι ότι έβγαλα την μπαταρία του (που τα έχει φτύσει εντελώς) και είμαι στη φάση αναζήτησης νέας σε όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή, διότι η εταιρεία που έχει αναλάβει το service των φορητών της Fujitsu-Siemens μου ζήτησε 341 ευρώ :107: και φυσικά η απάντηση μου ήταν :018: Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ,

Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

Τα τρία τελευταία που βρήκε είναι τα εξής:

23/2/2005, 12:21:12μμ, προέλευση MrxSmb

-----------------------------------------

Το κύριο πρόγραμμα περιήγησης έχει λάβει μια ανακοίνωση διακομιστή από τον υπολογιστή AUDIOFN ότι θεωρεί πως είναι το κύριο πρόγραμμα περιήγησης για τον τομέα στο στοιχείο μεταφοράς NetBT_Tcpip_{F1D3182E-2D0D-46AA-8. Το κύριο πρόγραμμα περιήγησης διακόπτεται ή εξαναγκάζεται μια εκλογή.

23/2/2005, 12:21:02μμ, προέλευση W32Time

-------------------------------------------

Η υπηρεσία παροχής χρόνου NtpClient έχει ρυθμιστεί να λαμβάνει ώρα από μία ή περισσότερες προελεύσεις χρόνου, ωστόσο αυτή τη στιγμή δεν είναι προσπελάσιμη καμία από αυτές. Δεν θα γίνει καμία προσπάθεια επικοινωνίας με κάποια προέλευση χρόνου για 14 λεπτά. Ο NtpClient δεν έχει προέλευση ακριβούς ώρας.

23/2/2005, 12:21:02μμ, προέλευση W32Time

-------------------------------------------

Υπηρεσία Παροχής Χρόνου NtpClient: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα κατά την αναζήτηση DNS του σταθμού 'time.windows.com,0x1' με μη αυτόματες ρυθμίσεις παραμέτρων. Το NtpClient θα επιχειρήσει αναζήτηση DNS ξανά σε 15 λεπτά. Το σφάλμα ήταν: Επιχειρήθηκε η εκτέλεση μιας λειτουργίας υποδοχής σε ένα κεντρικό υπολογιστή, ο οποίος δεν είναι προσπελάσιμος. (0x80072751)

Κάπου πιο κάτω υπάρχει και η καταγραφή για τη δυσλειτουργία της FireWire που ανέφερα παραπάνω:

22/2/2005, 10:21:48πμ, προέλευση NIC1394

------------------------------------------

Προσαρμογέας δικτύου 1394 #2 : Καθορίστηκε ότι ο προσαρμογέας δεν λειτουργεί κανονικά.

Δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια καταγραφή πάντως για τις τελευταίες τρεις επανεκκινήσεις (2 χτες το βράδυ κατά τις 8 και 1 σήμερα το πρωί κατά τις 9)...

Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι φαντάζομαι από τη κατηγορία σύστημα...

Ξεκινάμε από τα απλά ... Antivirus έχεις?

Έχεις κάνει κάποιο scan ή update τελευταία....καλόυ κακού κατέβασε από το internet (google) to Mcafee stinger (free) το οποίο είναι ένα utility που ψάχνει και διορθώνει μολύνσεις από του πιο γνωστούς και επικίνδυνους ιούς.

Μετά κάνε ένα checkdisk μήπως και ο δίσκος τρώει φρίκη γιατί το έχω πάθει τώρα τελευταία σε κάνα δυό pentop της fujitsu-siemens μεχρί που έφαγα μπλέ οθόνη και χρειαστηκε fixmbr για να επανέλθει....

Και εδώ είμαστε και τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα όντως από την κατηγορία "Σύστημα"...

Έχω Norton SystemWorks 2003 με τις τελευταίες ενημερώσεις (μόλις τελείωσε το Update) και τελευταίος έλεγχος 2 μέρες πριν...

Θα δοκιμάσω το checkdisk και τα ξαναλέμε...

Το McAffee Stinger υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα επειδή έχω antivirus Norton;

Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναενεργοποίησα το FireWire adapter από χτες, αφού είδα ότι ακόμη και όταν ήταν απενεργοποιημένος είχα και πάλι προβλήματα...

Έτρεξα το Stinger, δεν βρήκε τίποτα...

Έτρεξα το AdAware SE 1.05 με τις τελευταίες ενημερώσεις και καθάρισα ό,τι βρήκε (κυρίως tracking cookies και τα τοιαύτα)...

Επίσης έτρεξα το checkdisk με επιλογή να διορθώσει τυχόν προβλήματα στο δίσκο...

Προς το παρόν μπορώ μόνο να περιμένω να δω αν θα συνεχιστεί η κατάσταση με τις επανεκκινήσεις... εκτός κι αν υπάρχουν και άλλα διαγνωστικά τεστ που μπορείτε να μου προτείνετε...

Ανδρέας.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεύρα μου!!! :072:

Πάνω που είχε περάσει μια μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα και είχα πειστεί ότι το checkdisk έκανε το θαύμα του, να σου πάλι δύο απανωτά reboots μέσα σε 5 λεπτά πριν από λίγο :096:

Καμία καταχώρηση σφάλματος στο Event Log, ξανατρέχω το Norton μπας και βρει τίποτα με τις τελευταίες (χθεσινές) ενημερώσεις αλλά δεν έχω και πολλές ελπίδες... μάλλον κάπου αλλού είναι το πρόβλημα...

Αυτό το RegCleaner τι κάνει στο περίπου; Μου είπανε για ένα πρόγραμμα (μόνο περιγραφή, δεν θυμόντουσαν δυστυχώς το όνομά του) το οποίο τραβάει "snapshots" του υπολογιστή και των προγραμμάτων/processes που τρέχουν, οπότε μπορείς να δεις ποιο πρόγραμμα έστειλε το σήμα που οδήγησε στην επανεκκίνηση (αν είναι φυσικά θέμα προγράμματος). Αυτό είναι το RegCleaner; Ξέρετε κάτι σχετικό;

Έχει αρχίσει να γίνεται ανησυχητικό αυτό το θέμα...

Ανδρέας.

Edit (πρωί Σαββάτου): Τρέχω από χτες συνέχεια σε Linux (SuSe 9.1) και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα... θα το αφήσω για άλλη μια μέρα τουλάχιστον για να δω τι θα γίνει... πάντως όσο περνάει ο καιρός και το Linux τρέχει χωρίς πρόβλημα, μεγαλώνει στο μυαλό μου το ενδεχόμενο να έχουν φάει φλασιά τα Win και να πρέπει να κάνω repair ή ακόμα χειρότερα format και επανεγκατάσταση :120: ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.