Jump to content


Αθορυβο UPS???


Braveheart1980

Recommended Posts

Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα καλο μα πανω απο ολα ΑΘΟΡΥΒΟ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ UPS !!

Ειμαι κατοχος ενος MGE UPS NOVA 1100 AVR και μου εχει παρει τα αυτια μερα-νυχτα!(ιδιαιτερα την νυχτα!)

Θα συνδεσω ενα 19'' TFT monitor , το PC μου (που εχει 425 watt τροφοδοτικο) και τον σε λιγο καινουργιο μου μακη ενα Power Mac G5 2x1,8ghz(ή 2x2ghz αν μου φτασουν τα λεφτα!).

Με ενδιαφερει να δινει ΣΩΣΤΗ ταση συνεχεια(χωρις σκαμπανεβασματα) και οχι καθυστερημενα ! Η αυτονομια δεν με πολυενδιαφερει,αρκει να κανει μονο του shutdown λιγο πριν τα παιξει η μπαταρια.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη λύση αν και τραβηγμένη από τα μαλλιά ίσως.

Έχω το Mustek το 600άρι και σηκώνει μια χαρά τον υπολογιστή μου και το 19΄΄ LG.

Βέβαια αυτονομία για 3-4 λεπτά.

Αθόρυβο εντελώς.

Μήπως θα ήταν ενδιαφέρουσα η ιδέα την αγοράς 2 μικρών και οικονομικών UPS? 1 για την μονάδα και ένα για το monitor και ότι άλλο τέλος πάντων...

Είναι και μικρό σχετικά το Mustek οπότε δεν καταλαμβάνει και χώρο...

Αν αφαιρέσεις την οθόνη από το MGS και άρα ρίξεις ουσιατικά το φορτο εργασίας του ακούγεται? Αν όχι ίσως η αγορά ένος μικρού UPS αποκλειστικά για την οθόνη να είναι η πλέον συμφέρουσα λύση.

Link to comment
Share on other sites

Την αφαιρεσα την οθονη αλλα δεν ακουσα κατι λιγοτερο!

Καλο φαινεται το UPS της APC αλλα κομματακι ακριβο για μενα!

YΓ Το UPS μου ειναι αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701035

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω και εγω το ΝΟVA οντως εχει ενα αρκετα ενοχλητικο ανεμιστηρα ο οποιος λειτουργει απο την στι γμη που βαλεις το Ups στη πριζα. Αν εχεις τα καταληλα εργαλεια το ανοιγεις και αλλαζεις τον ανεμιστηρα με ενα ποιο αθορυβο.

Link to comment
Share on other sites

Για πες τι ανεμιστήρα έχει για να δούμε μη βάλεις πάνω κανένα με τα μισά CFM γιατί θα ηρεμήσει η μία σου αίσθηση (ακοή) και θα τρελαθεί η άλλη (όσφρηση...τι στο καλό μυρίζει καμμένο...άραγε?)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι ανεμιστηρακι εχει ηλπιζα να μας πει ο tyxeros αν ξερει!

Αν οχι εστω οτι ανοιγω το UPS και βγαζω το ανεμιστηρακι πως θα ξερω ποσα CFM ειναι? Το γραφει πανω ή ????

Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που στο multirama ο πωλητης ηταν σιγουρος οτι το συγκεκριμενο δεν εχει ανεμιστηρα! :040:

το αλλο, το mustek, ξερει κανεις αν εχει ανεμιστηρα?

χωρις ανεμιστηρα δεν υπαρχουν μοντελα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταφερει να το ανοιξω γιατι δεν εχω το σωστο εργαλειο. Θελει κατσαβιδη με μυτη αστερακι ( το οποιο εχω) αλλα θελει με μεγαλο λαιμο τουαλαχιστον 10 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τοσο καιρο που το εχω δεν εχει ζεσταθει το παραμικρο και ο ανεμιστηρας χρειαζεται για τον σωστο αερισμο του οσο αφορα τις ηλεκτροχημικες ιδιοτητες των ups( μην ζητατε λεπτομεριες δεν θυμαμαι, κατι τετοιο ειχα διαβασει) παρα για την θερμοκρασια τους.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να περίμενες να τον πετάξεις τον ανεμιστήρα έτσι? Απλά άμα ας πούμε ήταν κάποιος 12άρης με χαμηλό ρεύμα που έκανε θόρυβο θα έβαζες ένα κούλερμάστερ με εφτάμισι ευρώ που τον έχω στα 22 βολτ μήνες τώρα και δεν ακούγεται...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Δε νομίζω να περίμενες να τον πετάξεις τον ανεμιστήρα έτσι? Απλά άμα ας πούμε ήταν κάποιος 12άρης με χαμηλό ρεύμα που έκανε θόρυβο θα έβαζες ένα κούλερμάστερ με εφτάμισι ευρώ που τον έχω στα 22 βολτ μήνες τώρα και δεν ακούγεται...

Τελικά τι έγινε ρε παιδιά? Το δοκίμασε κανείς? Εγώ φοβάμαι να το ανοίξω. Δεν έχει απλά 220 μέσα, αλλά παραπάνω, σύμφωνα με το manual. Και δε νομίζω ότι θα αδειάσει εύκολα, όταν το πήρα το άνοιξα κατευθείαν, πριν το βάλω στην πρίζα! Και δεν φώναζε και warnings! Που σημαίνει ότι είχε πάνω από 10%...

Με τρελαίνει αυτός ο θόρυβος... Είδα και έπαθα να κάνω το πισι αθόρυβο και τώρα ήρθε αυτό το ups...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έγινε ρε παιδιά? Το δοκίμασε κανείς? Εγώ φοβάμαι να το ανοίξω. Δεν έχει απλά 220 μέσα, αλλά παραπάνω, σύμφωνα με το manual. Και δε νομίζω ότι θα αδειάσει εύκολα, όταν το πήρα το άνοιξα κατευθείαν, πριν το βάλω στην πρίζα! Και δεν φώναζε και warnings! Που σημαίνει ότι είχε πάνω από 10%...

Με τρελαίνει αυτός ο θόρυβος... Είδα και έπαθα να κάνω το πισι αθόρυβο και τώρα ήρθε αυτό το ups...

Ax ρε cmavr8 τι με βαζεις να κανω με τα μαυρισμενα απο την ηλιοθεραπεια δαχτυλα μου!

Το ελυσα το προβλημα.

Ευκολα και απλα :D:D

Πηρα το ups της APC το smartline interactive 1100. ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΘΟΡΥΒΟ και ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ!!!

Τα λεμε :110: :110:

Link to comment
Share on other sites

Nαι, είναι κάπως παράξενο. Ζήτησα ήδη να το επιστρέψω. Τι να πάρω όμως, στα ίδια λεφτά? αν είναι APC λογικά θα είναι το πολύ 600αρι... Αν είναι noname θα είναι 1200. Να πάρει, η καλύτερη λύση ήταν αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.