Jump to content


CPU για heavy excel calculations


gto234

Recommended Posts

Γεια χαρά,

ένας φίλος μου δουλεύει με μεγάλα αρχεία excel γύρω στα 50Mb που έχουν τεράστιους υπολογισμούς με αποτέλεσμα ο celeron στα 2.4Ghz να κάνει πάνω από 5 λεπτά να υπολογίσει ένα φύλλο excel.Έχει λοιπόν το δείλλημα,να αναβαθμίσει σε έναν P4 prescott στα 3Ghz με 1MB cache ή να πάρει AMD 64Bit πράγμα που συνεπάγεται βέβαια και αλλαγή μητρικής κλπ.Τώρα έχει καλή μητρική και γενικά σύστημα που πάσχει μόνο στον celeron.Πιστεύετε αξίζει να μεταβεί σε 64bit ή ο p4 είναι καλύτερος για τέτοιου είδους δουλειές;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Ναι;Εγώ είχα την εντύπωση για το αντίθετο!Υπόψιν δεν μιλάμε για o/c κλπ.Το παιδί θα αφήσει τα πάντα default οπότε συγκρίνουμε τον AMD 64bit στα 2Ghz και 512cache με τον p4 στα 3Ghz με 1ΜΒ cache!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο Α64 είναι καλύτερος σε μαθηματικά και Office, αλλά και ο P4 θα τον καλύψει. Εαν έχει όντως πολύ καλή μητρική με extra πάνω (Sata, raid, firewire κλπ), αμαρτία να τη "πετάξει", ας πάρει μεταχειρισμένο P4

Link to comment
Share on other sites

Αν το Excel δεν έχει σχέση με SSE2/3 και Pentium 4 optimizations ( υπάρχει τέτοια περίπτωση? ) τότε ο Α64 είναι μονόδρομος. Την μητρική και τον Celeron ας τα πουλήσει.

Αν είχε τέτοια optimizations δεν θα έτρεχε σε P2. Το έχω δει να τρέχει κανονικά. Άρα δεν έχει. Με τόσο μεγάλα αρχεία πιθανώς το bottleneck να μην ειναι καν στην CPU. Το πρόβλημα μπορεί να οφείλετε στην μικρή cache, σε αργή μνήμη ή αργό δίσκο.

Μπορείς να ρωτήσεις τον φίλο σου τι φορτίο δείχει ο taskmanager κατά την διάρκεια του υπολογισμού; Ανεβαίνει στο 100% ή είναι λιγότερο; Πόση μνήμη έχει;

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2x256ΜΒ ram pc3200,2 120ρηδες σκληρούς σε Raid-0 και απ'οτι ξέρω η μητρική του είναι MSI και παίρνει prescott.O celeron προφανώς δεν τρέχει σε FSB μεγάλο οπότε ίσως και οι μνήμες να υπολειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε τέτοια optimizations δεν θα έτρεχε σε P2. Το έχω δει να τρέχει κανονικά. Άρα δεν έχει.

Ε εντάξη. Αν έχει optimizations για Ρ4 δεν πάει να πει ότι δεν θα τρέχει σε Ρ2. Θα τρέχει μεν αλλά κάνοντας χρήση άλλου κώδικα.

Μπορεί με έναν Prescott να δει τεράστια διαφορά μιας και οι μνήμες θα "γκαζώσουν" και βέβαια θα έχει και cpu μέσα στο κουτί και όχι Celeron. Το ερώτημα είναι αν αξίζει να δώσει και για μια μητρική και να πάει σε Α64. Αν δουλεύει 8 ώρες την ημέρα στην δουλειά του με τέτοια αρχεία ίσως και να αξίζει και 2 και 3 φορές όχι απλά μία.

Link to comment
Share on other sites

Ε εντάξη. Αν έχει optimizations για Ρ4 δεν πάει να πει ότι δεν θα τρέχει σε Ρ2. Θα τρέχει μεν αλλά κάνοντας χρήση άλλου κώδικα.

Μπορεί να είναι και έτσι. Αλλά θα πρέπει να έχουν χρησιμοποιήσει άλλον compiler εκτός από της Microsoft. Της Intel o compiler όντως κάνει τέτοια κόλπα. Αν τα χρησιμοποιήσεις όμως ο κώδικας που παράγει δεν τρέχει σε AMD. Άρα έχουν χρησιμοποιήσει τον δικό τους compiler που δεν έχει τέτοια κόλπα. Ή έγραψαν assembly.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι τα προγράμματα είναι ποιο ευέλικτα από αυτό που αναφέρεις. Το πρόγραμμα ίσως να αναγνωρίζει την cpu και ανάλογα να χρησιμοποιεί διαφορετική, ας πούμε, διαδρομή για την επεξεργασία - επίλυση ενός προβλήματος.

Όπως σε άλλα, ποιο απλά και ποιο μικρά όντως, προγράμματα έχεις επιλογές για υποστήριξη MMX,SSEx,3DNow.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι τα προγράμματα είναι ποιο ευέλικτα από αυτό που αναφέρεις. Το πρόγραμμα ίσως να αναγνωρίζει την cpu και ανάλογα να χρησιμοποιεί διαφορετική, ας πούμε, διαδρομή για την επεξεργασία - επίλυση ενός προβλήματος.

Όπως σε άλλα, ποιο απλά και ποιο μικρά όντως, προγράμματα έχεις επιλογές για υποστήριξη MMX,SSEx,3DNow.....

Είναι καθαρά θέμα επιλογής του κατασκευαστή. Εγώ δεν σου λέω ότι δεν γίνεται dynamic optimization. Αλλά για να γίνει έχει όρους.

1. Ή χρησιμοποιείς τον κατάλληλο compiler αλλά αυτός δεν είναι της microsoft γιατί δεν κάνει dynamic optimization. Δεν έχει autodetection cpu module.

2. Ή χρησιμοποιείς της Intel αλλά ο κώδικας που θα παράγει δεν θα δουλέψει σε AMD.

3. Ή χρησιμοποιέις της microsoft και γράφεις assembly. Δηλαδή κάνεις με το χέρι την δουλειά που κάνει ο compiler της Intel από μονος του.

Βλέπεις άλλη επιλογή; Μπορεί να μου έχει ξεφύγει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα το θέμα είναι καθαρά κόστους.Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά.

Περίπου. Αν ο Α64 κάνει την δουλειά στα 2/3 του χρόνου λόγο γρήγορης FPU μπορεί να αξίζει τα επιπλέον λεφτά που θα απιτηθούν για την αλλάγη της μητρικής του Ρ4 με μία για AMD αν και σαν cpu o A64 έτσι και αλλιώς θα σου έρθει φτηνότερα κατά 15€ (διαφορά 3000+ 939 με Ρ4 3Ghz - 478).

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το θεμα της FPU που δεν το συζηταμε αλλα το Content Creation benchmark δεν προσομοιωνει και office suites?

Eκει νομιζω ηταν πιο γρηγοροι παντα οι Ιντελ. Βεβαια 1)δεν ξερω ποσο "πουλημενο" ειναι ΚΑΙ αυτο το bench (ειχε ακουστει κατι τετοιο παλιοτερα για μονοπλευρα optimizations μια που δεν ειναι πραγματικο excel αλλα benchmark δεν ειναι real life συγκριτικο και μπορουσαν να γινουν καραγκιοζιλικια) και 2) δεν ξερω τι παιζει με τους 64αρηδες. Εχω μεινει στην εποχη των ΧΡ ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ήρθε η ώρα της κρίσης!Θα ανεβάσω ένα αρχείο excel που περιέχει στήλες με υπολογισμούς και το μόνο που θέλω απο σας είναι να πατήσετε F9 και να χρονομετρήσετε πόση ώρα θα κάνει να τελειώσει.Στο δικό μου pc με athlonxp στα 2,09Ghz έκανε 5λεπτά και 10 δευτερόλεπτα.Είναι ένα real life benchmark αυτό.Αντε να δούμε πως τα πάνε οι AMD 64Bit και οι P4.Βέβαια παίζει να είναι και η συναρτηση υπολογισμού αισχρή αλλά θα δείξει αυτό.

Έχει κανείς ιδέα που θα ανεβάσω αρχείο rar 259ΚΒ γιατί το όριο του attachement είναι 99kB?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έβαλα στο λινκ http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/gto234/Book1.rar.mp3

αλλά επειδή δεν αφήνει κατάληξη rar του πρόσθεσα την .mp3.Φαντάζομαι ξέρετε να την αφαιρέσετε,έ;Οπως είπα και πρίν:

1.Unrar το αρχείο

2.Ανοίξτε το με excel(Θα δείτε τα νούμερα με τις στήλες)

3.Πατήστε F9 για να γίνει το calculation (έχουμε απενεργοποιήσει το αυτόματο calculation για την ευκολία του τεστ)

Χρονομετρήστε και πείτε!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.