Jump to content



SLI ή ATI?????????


Braveheart1980

Recommended Posts

Σκεφτομαι να κανω μια γενναια σουπερ αναβαθμιση

Λοιπον θα παω σιγουρα σε PCI Express αλλα εχω μπερδευτει με τις καρτες!

Να παρω την 6800 ultra PCI express :

* Graphics Core 256-bit

* Memory Interface 256-bit

* Memory Bandwidth 35.2 GB/sec.

* Fill Rate 6.4 billion texels/sec.

* Vertices per Second 600 Million

* Memory Data Rate 1100 MHz

* Pixels per Clock (peak) 16

* Textures per Pixel* 16

* RAMDACs 400 MHz

(τιμη 560 ευρα )

με την προπτικη να παρω μελλοντικα μια δευτερη ?(κομματακι δυσκολο αλλα δε ξερεις τι μπορει να γινει τα επομενα χριστουγεννα!) Για να δουλεψει το SLI πρεπει να ειναι και η αλλη καρτα ακριβως η ιδια , δηλ. ιδια μαρκα + μοντελο , ή απλα ιδιο μοντελο μονο?

Ή καλυτερα μια ΑΤΙ Χ800ΧΤ : http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=44969 ???

Τι θα περνατε στη θεση μου???

Link to comment
Share on other sites

...Eαν όμως θες να παραμείνεις στα PC πιστεύω οτι όποια κάρτα και να πάρεις θα σε ικανοποιήσει. Οι top-rated κάρτες και των 3 εταιρειών είναι πανίσχυρες (προς το παρόν) και μπορούν να ικανοποιήσουν κάθε απαίτηση. Προσωπικά είμαι κατά του SLI. Ακόμα δεν μπορεί να αξιοποιηθεί πλήρως και το θεωρώ σπατάλη χρημάτων εκτός κι αν σου αρέσει να τρέχει 10 3dmark την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

παρε ATi,απο την εμπειρια μου μιας και μεχρι πριν 6 μηνες ειχα μονο NV,τις βλεπω να εχουν μεγαλυτερη αντοχη στον χρονο. (ξεκινησα με μια 9500προ 128bit,και τα πηγαινε πιο καλα απο την 5900ΧΤ που ειχα πριν)

θα προτεινα X800XT και με λιγο o/c εισαι σαν το κορυφαιο μοντελο

Link to comment
Share on other sites

Τα άλλα Χριστούγεννα μήπως εκτός από μια δεύτερη 6800 χρειαστεί να πληρώσεις και καινούριο PSU?

Τι PSU έχεις?

Πάντως αν έχεις ήδη 6800 και σκέφτεσαι 6800 Ultra Με την προοπτική να βάλεις άλλη μία τα άλλα Χριστούγεννα ε τότε μάλλον προτείνω ψυχραιμία. Και πρόσεχε. Αν πάρεις 6800Ultra και SLI ΔΕΝ θα περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω μια γενναια σουπερ αναβαθμιση

Λοιπον θα παω σιγουρα σε PCI Express αλλα εχω μπερδευτει με τις καρτες!

Να παρω την 6800 ultra PCI express :

* Graphics Core 256-bit

* Memory Interface 256-bit

* Memory Bandwidth 35.2 GB/sec.

* Fill Rate 6.4 billion texels/sec.

* Vertices per Second 600 Million

* Memory Data Rate 1100 MHz

* Pixels per Clock (peak) 16

* Textures per Pixel* 16

* RAMDACs 400 MHz

(τιμη 560 ευρα )

με την προπτικη να παρω μελλοντικα μια δευτερη ?(κομματακι δυσκολο αλλα δε ξερεις τι μπορει να γινει τα επομενα χριστουγεννα!) Για να δουλεψει το SLI πρεπει να ειναι και η αλλη καρτα ακριβως η ιδια , δηλ. ιδια μαρκα + μοντελο , ή απλα ιδιο μοντελο μονο?

Ή καλυτερα μια ΑΤΙ Χ800ΧΤ : http://www.edirect.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=44969 ???

Τι θα περνατε στη θεση μου???

Aν πάρεις 1 μόνο 6800u , και έχεις mobo sli , είναι σαν να είσαι πεινασμένος καμια βδομαδα και ξαφνικα να σου δίνουνε , μια κονσέρβα[1Χ6800u] χωρίς ανοικτηρι [η άλλη 6800u] .

Οπότε να είσαι σίγουρος ότι αργα η γρήγορα θα την παρεις και την 2η 6800u γιατί θα μπείς στην ''μπρίζα''.... και λόγικο είναι .

Με 1100~ που κανουν οι 2 6800u μπορείς όπως είπε και ο outlaw να χτυπήσεις ένα MAC και να έχεις ποκιλία ,. ούτως η άλλως πολύ καλή ειναι και η τωρινή σου κάρτα :012: .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα οτι αλλάζεις πλατφόρμα και γι'αυτό ψάχνεις κάρτα.

Αν αλλάζεις πλατφόρμα ΓΙΑ να αλλάξεις κάρτα , κάτσε στ'αυγά σου.

Στα 1280x1024 , όσο αντέχει η οθόνη σου , οι διαφορές ανάμεσα σε μια ξεκλείδωτη και υπερχρονισμένη 6800 (400/900) και μια υπερχρονισμένη X800XTPE (580/1215) είναι πολύ μικρές και σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν τον κόπο.

Αυτά ως ιδιοκτήτης και των 2.

Link to comment
Share on other sites

Απλα τωρα μου ηρθαν κατι χρηματα και καθοτι δεν μου φτανουν τελικα για ενα αξιοπρεπες mac ειπα να παρω ενα πισι με δυνατοτητες μελλοντικης αναβαθμισης! (οσο γινεται να το πουμε αυτο!)

Οποτε οχι σιγουρα agp και οχι σιγουρα πεφτιουμ !

Αρα pci xpress και δεν ξερω ακομα τι. Nvidia sli ή ATI (που θα μου ερθει και φτηνοτερα!)

Το sli το εκμεταλλευονται εγγενως ολες οι εφαρμογες ή μονο ορισμενες εφαρμογες/ παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

Για κάνα ebay μας κόβω.

Ρώτησα ένα πωλητή από το e-shop και μου τα μάσαγε,μίλαγε για τέλος της άλλης εβδομάδος και αν...

Στο πλαίσιο τη μια μου έλεγαν ότι θα έφερναν σε διάστημα 2-3 ημερών,με τη πάροδο αυτού του χρονικού διαστήματος,οι 3 μέρες έγιναν "δεν ξέρουμε αν θα φέρουμε" και "θα φέρουμε Ultra" στη προνομιακή τιμή των 680 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.