Jump to content


Τροφοδοτικο???


Braveheart1980

Recommended Posts

Σκεφτομαι αναβαθμιση σε AMD 3200+ 939 , 2χ6800 gt sli , asus a8n sli mobo , 2xhard drives , 2 optical drives .

Το τροφοδοτικο μου ειναι 425 watt.

Αρκει?? (χλωμο,ε?)

Μου συστηνετε καποιο με εναν καλο λογο αποδοσης/κοστος ?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε καλες τασεις τι ακριβως εννουμε?

Εχω ενα Heroichi 425 watt.

Τωρα τρεχω folding@home , azureus και κανα 2 firefox και εχουμε :

CPU temp 46 C

Mobo temp 32C

+3,3V : 3.33V (min 3.14 , max 3,47)

+5V : +5,08 (min 4,76 max 5,24)

+12 +11,43 V (min +10,82V max +13,19)

-12V -11,94V

-5V -5,01V

Ολα αυτα για το συστημα της υπογραφης μου.

Θα αντεξει 2 sli καρτες geforce 6800 gt , 1 ή 2 σκληρους , 2 optical drives (dvd rom , dvd recorder ) , mobo και amd 3200+ , και κανα ανεμιστηρακι???

Link to comment
Share on other sites

Tα Watt αρκούν για να σηκώσουν το σύστημα που θες να πάρεις. Το θέμα είναι κατα πόσο σταθερό είναι στν απόδοσή του. Τα ρεύματα που έγραψες πριν είναι πολυμετρημένα? Αν όχι τότε μάλλον δε λένε τίποτα. Αν είναι πολυμετρημένα χαρακτηρίζονται από έντονες διακυμάνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πολυμετρημενα! Ειναι απο τα sensors του λινουξ.

Πως να μετρησω με πολυμετρο?? Να μετρησω κατι πανω στη mobο , στο τροφοδοτικο , που?

Ξεχασα να πω οτι το πισι ειναι συνδεδεμενο σε ενα li interactive ups MGE nova 1100 avr.

Αρα παιρνει σωστο ρευμα.Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Με το UPS κατά κάποιο τρόπο είσαι (σχεδόν) σίγουρος οτι το τροφοδοτικό παίρνει σωστό ρεύμα αλλά η μητρική παίρνει από το τροφοδοτικό. Αν το τροφοδοτικό δεν είναι καλό η μητρική δεν θα παίρνει καλό ρεύμα και θα μετράει κακές τάσεις.

Στο NET υπάρχουν αρκετοί οδηγοί για το πως μπορείς να πολυμετρήσεις το τροφοδοτικό σου.

Περιληπτικά:

Καλύτερα να μετράς από το το 20πινο βύσμα που κουμπώνει στην μητρική και όχι από molex (αν και θεωρητικά δεν θα έπρεπε να έχει διαφορά).

Για να μετρήσεις την +12V Το τοποθετείς το κόκκινο του πολυμέτρου στην άκρη ενός κίτρινου καλωδίου και το μαύρο στην άκρη ενός μαύρου καλωδίου.

Για να μετρήσεις την +5V Το τοποθετείς το κόκκινο του πολυμέτρου στην άκρη ενός κόκκινου καλωδίου και το μαύρο στην άκρη ενός μαύρου καλωδίου.

Για να μετρήσεις την +3,3V Το τοποθετείς το κόκκινο του πολυμέτρου στην άκρη ενός πορτοκαλί καλωδίου και το μαύρο στην άκρη ενός μαύρου καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετα απο ενδελεχη και ακρως επικοδομητικη συζητηση με τα μελη του pctechnology ( τι λεω ο π*****ς !) κατεληξα στο εξης συστημα

AMD 3500+

Geforce 6800 gt ( ή 2 θα δειξει μεχρι τα μεσα-τελη Απριλιου που θα παρω το μηχανημα)

2x120 gb sata hd

2xoptical drives (dvd-rw , dvd-rom)

1x200 gb atapi ide hd

κανα 2 system fans , μερικες λαμπιτσες neon

Με τα νεα δεδομενα και γνωριζοντας οτι εχω το τροφοδοτικο 425 watt της Heroichi θα αντεξει το συστημα μου?

Εννοειται πως θα τρελλανω στα οβερκλοκια τον 3500+ !

ΥΓ Ψαχνω να βρω κανα καλο πολυμετρο να πολυμετρησω το Heroichi μου. Οταν το βρω θα ποσταρω αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Ψαχνω να βρω κανα καλο πολυμετρο να πολυμετρησω το Heroichi μου. Οταν το βρω θα ποσταρω αποτελεσματα

Δεν νομίζω να υπάρχει τόσο κακό πολύμετρο ώστε να χρειαστεί να ψάξεις για να βρεις ένα καλό.

Κάπου υπάρχει ένα οδηγός του MrSeankon που λέει πως ακριβώς θα πρέπει να μετρήσεις τις τάσεις.

Περιμένουμε αποτελέσματα :039:

Link to comment
Share on other sites

Eγω λεω να παρεις ενα καινουριο psu για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!

Και αφου θα παρεις και καινουριο συστημα θα κανεις και overclocking και ενεδεχεται απο τα λεγομενα σου να παρεις και 2 καρτες, αλλαξε το!

Link to comment
Share on other sites

Εννουσα να ψαξω να βρω που το εχω βαλει!

Λοιπον το βρηκα. Ετρεχα το prime95 κανα μισαωρο και να οι τασεις που μετρησα

+5 V --> 5,133V

+12V --> 11,975V

Διαφορα τους --> 6,815V

Λοιπον , θα αντεξει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.