Jump to content



Έκανα update στον firefox και έχασα τα bookmarks!


sa1901

Recommended Posts

Τόσο καιρό μου πετούσε το μήνυμα new updates to install και γω δεν έδινα σημασία. Τώρα του είπα να το κάνει και μόλις τελείωσε, μου λέει πρέπει να επανεκκινήσετε το πρόγραμμα. Οκ του λέω. Βγάζουν μία μπλε οθόνη τα win2000 που δεν πρόλαβα να δω τι λέει και στο καπάκι κάνει επανεκκίνηση ο υπολογιστής. !:eek:

Όταν με το καλό, ξαναμπήκα στον firefox τα bookmarks είχαν κάνει φτερά. Υπάρχει τρόπος να τα ανακτήσω; Έψαξα στον σκληρό και δεν βρήκα τίποτα. :087:

:100: :100: :100: :100: :100:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\gyerexgv.default θα πρέπει να υπάρχουν κάτι αρχεία που ξεκινούν με Bookmark.... Δες μήπως είναι ένα απ' αυτά... Πρέπει να έχει ένα bookmarks.bak, ένα bookmarks.html κι άλλο ένα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... έχει πράγματι κάποια, αλλά είναι αυτά που έκανε εισαγωγή από τον ΙΕ όταν έκανα την μετάβαση σε firefox. Όχι τα νεότερα.

Mόνο τα cookies έχει κρατήσει :s

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να τροποποιούσε τα bookmarks όταν τράβηξε την μπλε οθόνη.

Κάνε ένα scandisk και αν σου βρει κάποιο αρχείο και το μετατρέψει σε π.χ. FILE0000.CHK τότε αυτό με λίγη τύχη είναι τα bookmarks σου.

Κάνε του ένα rename και είσαι έτοιμη.

Αν πάλι το έχει σβήσει για να βάλει στην θέση του το αρχείο με τα default bookmarks τότε ίσως το δικό σου να είναι σε κανένα κάδο... σκουπιδιών. Ίσως να μπορείς να το βρεις με κανένα πρόγραμμα που βρίσκουν αρχεία που έχουν οριστικά διαγραφεί.

Κάνε και κανένα search για bookmarks.html

Link to comment
Share on other sites

Start και επιλέγεις Run.

γράφεις cmd <Enter>( οκ τα ξέρεις μην φωνάζεις!!! :D )

και γράφεις chkdsk c: /f <Enter>

Θα σε ρωτήσει επειδή ακριβώς δεν μπορεί να κάνει αυτή τη στιγμή to format να το κάνει στο επόμενο restart. Απαντάς Yes και κάνεις κάτι το εντελώς πρωτόγνωρο για Windows.

Restart!!!!

Link to comment
Share on other sites

...

Αν πάλι το έχει σβήσει για να βάλει στην θέση του το αρχείο με τα default bookmarks τότε ίσως το δικό σου να είναι σε κανένα κάδο... σκουπιδιών. Ίσως να μπορείς να το βρεις με κανένα πρόγραμμα που βρίσκουν αρχεία που έχουν οριστικά διαγραφεί....

:058: Γιάννη αξίζεις πολλά φιλάκια :058:

:041: :041: :041: :041: :041:

Εκεί ήταν. Το επανέφερα με το unerase wizard του Norton. :109:

Eυχαριστώ πολύ. :039:

Link to comment
Share on other sites

:D

Ωραία τώρα ξέρω και εγώ πως να το επαναφέρω μιας και μου το έχει κάνει και μένα!!!!

Αν και εγώ τύχαινε πάντα να έχω αντίγραφο, και καλά θα κάνεις να έχεις ένα τώρα που ξέρεις που τα σώζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.