Jump to content



Αγορά μητρικής Asus P4P800-E και cpu intel prescott 3Ghz, γνώμες


neda

Recommended Posts

Γεια σας,

Σκέφτομαι να αγοράσω τη μητρική socket 478 της Asus: P4P800-E κι έναν επεξεργαστή intel prescott 3Ghz.

Πώς σας φαίνεται σαν επιλογή;

Υ.Γ. Η μητρική θέλω να έχει raid , sata και agp θύρα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Σκέφτομαι να αγοράσω τη μητρική socket 478 της Asus: P4P800-E κι έναν επεξεργαστή intel prescott 3Ghz.

Πώς σας φαίνεται σαν επιλογή;

Υ.Γ. Η μητρική θέλω να έχει raid , sata και agp θύρα

Για τι χρηση προοριζεται το pc? Αν το θες για games κυριως, τοτε κοιτα προς A64.

Αν το θες για χρηση πολλων εφαρμογων ταυτοχρονα η για επεξεργασια βιντεο, τοτε κοιτα προς P4.

Για την μητρικη.. Δε ξερω τι λενε τα τελευταια μοντελα της συγκεκριμενης μητρικης, αλλα απο οτι ξερω το μονο προβλημα των asus ειναι οτι δεν εχουν σταθερο vcore. Σε ολα τα αλλα εχω μεινει αρκετα ικανοποιημενος (και εχω αγορασει αρκετες φορες asus). Με αλλα λογια αν σκοπευεις να κανεις o/c (overclock), δες και αλλες εταιριες (πχ Abit). Αν δε σκοπευεις να κανεις o/c τοτε μια αλλη εταιρια που ειναι πολυ καλη ειναι η gigabyte.

Επισης κατα τη γνωμη μου η επιλογη της P4P800 (865 Chipset) εναντι της P4C800 (875 Chipset) ειναι σωστη, καθως στην πραξη δεν εχει κατι παραπανω να προσφερει το 875.

Για τον επεξεργαστη.. Οι 3αρηδες ειναι πολλες φορες καλα κομματια, και ανεβαινουν αρκετα, αρα ειναι καλη επιλογη. Για τα stepping ας σου πουν οι γνωστες γιατι δεν τα παρακολουθω πολυ το φορουμ τον τελευταιο καιρο για να ξερω τι παιζει (ποια ανεβαινουν, ποια οχι κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως τον παραπανω συνδυασμο και μαλιστα με καλο κομματι CPU και πανε εξαιρετικα.

Παρολαυτα σκεφτομαι να τα δωσω ετσι απλα γιατι που και που μου αρεσει να κανω τις αλλαγες μου... :o

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν το θέλω το pc για games αλλά για βαριές εφαρμογές video autocad κλπ. Επίσης δεν προκειται να κανω overclocking.

Με τους amd έχω μια προκατάληψη. :)

Κι εγώ δε νομίζω ότι αξίζει τα διπλά χρήματα η Asus p4c800. Η μόνη διαφορά τους είναι το chipset.

Δεν ξέρω μόνο αν μπορεί να δεχτεί τους νέους 64 bit επεξεργαστές, αν στο μέλλον κάνω αναβάθμιση επεξεργαστή. Για τον prescott δεν άκουσα και τα καλλίτερα, αν κυκλοφορούσαν ακόμα θα έπαιρνα northwood. Ανεβάζουν τόσο πολύ, θερμοκρασία οι νεοι απλοι ιντελ της prescott?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως τον παραπανω συνδυασμο και μαλιστα με καλο κομματι CPU και πανε εξαιρετικα.

Παρολαυτα σκεφτομαι να τα δωσω ετσι απλα γιατι που και που μου αρεσει να κανω τις αλλαγες μου... :o

Καλες οι αλλαγες αλλα σε αυτην την κατηγορια (δυστηχως) συνοδευονται απο φορματ.. αρα και απο αρκετη φασαρια για τους περισσοτερους (πιστευω)..:(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δεν το θέλω το pc για games αλλά για βαριές εφαρμογές video autocad κλπ. Επίσης δεν προκειται να κανω overclocking.

Με τους amd έχω μια προκατάληψη. :)

Κι εγώ δε νομίζω ότι αξίζει τα διπλά χρήματα η Asus p4c800. Η μόνη διαφορά τους είναι το chipset.

Δεν ξέρω μόνο αν μπορεί να δεχτεί τους νέους 64 bit επεξεργαστές, αν στο μέλλον κάνω αναβάθμιση επεξεργαστή. Για τον prescott δεν άκουσα και τα καλλίτερα, αν κυκλοφορούσαν ακόμα θα έπαιρνα northwood. Ανεβάζουν τόσο πολύ, θερμοκρασία οι νεοι απλοι ιντελ της prescott?

Οχι αφου δε θα κανεις overclock μην ανησυχεις.. σε default κανενας επξεργαστης δεν εχει προβλημα. Για βιντεο ειναι πολυ καλος συνδυασμος πιστευω (ελπιζω να εχεις και κανα γιγα ραμ :) ). Ειναι πιθανο παντως να μη βρεις τη μητρικη ευκολα γιατι πλεον το 478 καταργειται.. κοιτα στα καταστηματα πλαισιο που σιγουρα καπου θα τους εχει μεινει καποιο κομματι..

Αν σταθεις ατυχος δες και τις gigabyte. Πολυ καλες μητρικες.

Link to comment
Share on other sites

Τη βρήκα στο e-shop 114 ευρώπουλα και τη cpu 159. Λίνο, αν τα δίνεις τα χτυπάω :)

Ενας φιλος πριν λιγο καιρο ηθελε να την παρει απο eshop και του ειπαν οτι ειχαν ελειψη και οτι δε ξερανε ποτε θα φερουν.. αλλα αν την ειδες στο site τοτε λογικα την εχουν (συνηθως ανανεωνουν γρηγορα το site οταν εχουν ελειψη σε κατι).

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα κι έχουν :) Μάλιστα μου είπαν ότι έχουν 12 διαθέσιμα κομμάτια για την ώρα. Το Hec το κουτί -που επίσης σκέφτομαι να αγοράσω -δεν έχουν ετοιμοπαράδοτο και μόνο κατόπιν παραγγελίας στο δίνουν .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , βρήκα την Asus P4P800-E Deluxe καινούρια στο στοκ της Cosmodata, 90 ευρώπουλα και αγοράστηκε ατάκα και επιτόπου μαζί με έναν intel pentium 3Ghz επεξεργαστή. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Τα έστησα στο καινούριο κουτί της hec και είναι κούκλα :) Πρόβλημα με τον ide δίσκο στο raid έχω μόνο (δε θέλω να τον χρησιμοποιήσω σαν raid , απλά να συνδέσω έναν επιπλέον ide δίσκο, έχω 5 atapi συσκευές). Το bios τον βλέπει το δισκο (έχω απενεργοποιήσει το raid στο bios) και υπάρχει πρόβλημα με τον controller στο system devices. Ενω τον εγκαθιστώ από το cd-άκι της Asus, εξακολουθεί να βγάζει ερωτηματικό στον controller και φυσικά τα win xp δε "βλέπουν" το δίσκο :(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να περάσεις τον driver που λέει και ο Thorlite αλλά το είχα δοκιμάσει και εγώ παλιά και τα παράτησα γιατί τις μισές φορές τον αναγνώριζε και τις άλλες όχι. Μάλλον πρέπει να μπει ο driver με f6 όταν γίνεται η εγκατάσταση των Windows

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αρχικά τον ide promise controller και τίποτα. Δοκίμασα και τον raid promise controller και πάλι τίποτα. Ισως φταιει το ό,τι ο δίσκος ήταν σεταρισμένος στην παλιά μου motherboard - μια iwill στην οποια εβλεπε κανονικα τον promise controller-, οπότε λέω να δοκιμάσω κι ένα φορματ κάποια στιγμή). Υπάρχει περίπτωση να εχει προβλημα η Mobo?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ήταν το εξής: Πρέπει στο bios να ορίσεις τον Promise Controller ως raid και όχι ide! Εγώ είχα ορίσει ide mode of promise controller, γιατί απλά δε θέλω να χρησιμοποιήσω το raid. Anyway, τώρα δεν εμφανίζει θαυμαστικό στον promise controller. Δεν έχω συνδέσει ακόμα το δίσκο, αλλά αφού τα win αναγνωρίζουν πλέον τον promise controller, δε νομίζω να έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.