Jump to content



Λειτουργικο σε αρχαιο μηχανημα


jara

Recommended Posts

Win XP τα ξεχνας...

Με 64mb ram δεν περνανε καν λογω requirements του λειτουργικου.

Δεν θυμαμαι αν υπαρχει η δυνατοτητα να μπορεσεις να βαλεις τα 2000 ωστε να "αποφυγεις" τα 98, τα οποια αν τουλαχιστον ειναι SE θα κανουν καλυτερα την δουλεια τους.

Αν παντως προκεται για 2ο συνοδευτικο μηχανημα θα σου προτεινα να βαλεις και να "παιξεις" με linux σε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Τα ΧΡ ειναι ισως λιγο "βαρια" για το συστημα σου...

Ωστοσο τα εχω δοκιμασει στο pc του θειου μου(PII 400Mhz ,128Ram) και δουλευαν σχετικα καλα.

Εγω προσωπικα θα σου προτεινα win98

Link to comment
Share on other sites

98se. 2000 θα πάνε κάπως αργά - αν και μάλλον μπαίνουνε με ζόρι. Άσχετο: σε 486 (παλιά, πολλά πολλά χρόνια πριν) είχα βάλει windows NT4 (heh heh). Δούλευε μεν, αλλά έκανε κάτι χρόνια να μπουτάρει και γενικώς σερνότανε. Δεν κόλλαγε με τίποτα όμως!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο ακριβως το λογο ολοι νομιζω συμφωνουμε οτι για τα specs του συγκεκριμενου μηχανηματος η λυση μονοδρομος ειναι WIN98SE εκτος αν παει σε Linux οπου ακομα και σε αυτη την περιπτωση φανταζομαι οτι θα εχει καποιους περιορισμους στην επιλογη αν θελει να εχει ενα μηχανημα που να μην σερνεται...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε 2000 στεγνά..... Τα έχω σε σελερον 333 και πάνε μια χαρα. Δεν θα χρειαστεί να βάλει ςκαι πολλούς drivers ενώ θα έχεις και usb υποστήριξη.... Έτσι και αλλιώς με αυτό το μηχάνημα ξέρεις εκ τον προτέρον ότι δεν πάς για επιδόσεις αλλ΄αμόνο για τα βασικά. Με τα 2000 απλά θα είσαι λίγο πιο αργός από τα 98 αλλά τουλάχιστον δεν θα είσαι με cd στο χέρι όλη μέρα να βαζεις οδηγούς για κάθε τι που σου ζητάει....

Πάντως άλλα 64 μνήμη είναι θα ''απογείωναν'' τις επιδόσεις του...

Link to comment
Share on other sites

Ta 2000 σέρνονται ακόμα και σε PIII 500άρη με 256mb Ram.

Τα Windows 95 πηγαίνανε μιά χαρά ακόμα και σε P1 200άρηδες Και δεν είχαν και προβλήματα. Aν σκοπεύεις να τον βάλεις σε δίκτυο και το άλλο το PC σου έχει NTFS, δεν νομίζω να έχει νόημα να βάλεις Linux. Τέλος το Openoffice δεν έχει ούτε τις μισές δυνατότητες του Office 2003.

Link to comment
Share on other sites

Ta 2000 σέρνονται ακόμα και σε PIII 500άρη με 256mb Ram.

Τα Windows 95 πηγαίνανε μιά χαρά ακόμα και σε P1 200άρηδες Και δεν είχαν και προβλήματα. Aν σκοπεύεις να τον βάλεις σε δίκτυο και το άλλο το PC σου έχει NTFS, δεν νομίζω να έχει νόημα να βάλεις Linux. Τέλος το Openoffice δεν έχει ούτε τις μισές δυνατότητες του Office 2003.

το office επειδή δεν έχουν τι να κάνουν βάζουν κάτι κουφά πράγματα... απλά βάζουν και βάζουν. το OpenOffice έχει ακριβώς ότι χρειάζεσαι :069:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάνε ... έχω βάλει μέχρι και ΧΡ και δουλευει ικανοποιητικά. Πάντως τα 2000 είναι η καλύτερη λύση...Απλά πάιρνει λίγο παραπάνω μεχρι να φορτώσουν. Μετά όμως πάνε σταθερά χωρίς πολλές απαιτήσεις από μέρους όμως του χρήστη..

Link to comment
Share on other sites

Μεταξυ 98se και 2000 προτιμας καλυτερα τα 98se?:067:

Για την περιπτωση του παντως κι εγω τα 98SE προτεινω αφου τα υπολοιπα δεν τα βλεπω να "τραβανε"

Mεταξυ ολων προτιμαω DOS! Αλλα για εναν μεσο χρηστη θεωρω καλυτερα ΟΛΩΝ τα 98se..... Τι να τα κανει το παλικαρι τα 2000;;;;;;;;;;;;;;;;;; Και σε τετοιο μηχανημα;;;;;;; Και (διορθωστε με αν κανω λαθος) τα 2000 δεν ειχαν καθολου DOS. Ετσι δεν ειναι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.