Jump to content



Oυρανοκατεβατη ιδεα... γινεται?!?!?!


Elu Thingol1442169091

Recommended Posts

Παιδια δεν ξερω σε ποιο βαθμο ειναι υπολποιησημο κατι τετοιο :002: αλλα κατα τη γνωμη μου με λιγο μερακι γινεται. Τουλαχιστον στις αεριες μαζες χρησιμοποιηται ηδη οπως θα δειτε παρακατω. Λοιπον ξεκιναμε... :026:

Την ιδεα την πηρα απο την αρχη λειτουργιας των τουρμπινων στα αυτοκινητα, :003: η οποια, για οσους δεν γνωριζουν και πολλα, βασιζεται στο οτι ο αερας εισερχεται/ρουφιεται απο μια τρυπα μεγαλυτερης διατομης απο αυτη της εξοδου. Μεσα στην τουρμπινα υπαρχει μια φτερωτη που εδραζεται στον ιδιο αξονα με μια αλλη φτερωτη η οποια παιρνει κινηση απο τα καυσαερια του αυτοκινητου(οσο πιο πολυ γκαζι τοσο μεγαλυτερες ταχυτητες εχει η φτερωτη, καπου στις 9.500 με 160.000rpm). H πρωτη φτερωτη πιεζει τον αερα προς την εξοδο της τουρμπινας η οποια εχει μια ελαφρως μικροτερη διατομη απο αυτην της εισοδο. Αποτελεσμα? μεγαλη αυξηση της πιεσης. Αυτα ως ενα intro για να καταλαβετε που στηριζεται η ιδεα μου.

Στο θεμα μας τωρα. Στοχος μου ηταν να βρω εναν τροπο ωστε το νερο να καθως κινειται στο κυκλωμα της υδροψυξης να μεινει περισσοτερη ωρα στο ψυγειο ετσι ωστε να προλαβει να κρυωσει περρισοτερο. Αυτο θα επιτυγχανοταν πιστευω εαν μονο στο ψυγειο βαζαμε μεγαλυτερα ρακορ και χρησιμοποιπουσαμε σωληνες που καθως αυξανοταν το μηκος τους τοσο θα αυξανοταν και η διατομη τους(και αυτο πιστευω ειναι το μονο δυσκολο γιατι πρεπει να παραγγελθουν). Καθως λοιπον το νερο ξεκινουσε απο την αντλια απο την μικρη διατομη(την κανονικη) μεχρι να εφτανε στο ψυγειο θα ειχε μικροτερη πιεση αποτι θα ειχε κανονικα, αρα και θα κυκλοφορουσε πιο αργα μεσα του, αρα θα εμενα περρισοτερο/κρυωνε περρισοτερο. Εμεις ομως στο μπλοκ δεν θελουμε μικρη, αλλα μεγαλη πιεση, σωστα? Οποτε καθως το νερο θα εφευγε απο το ψυγειο με μικρη πιεση, καθως θα πλησιαζε στο μπλοκ, ο "συγκλινων" σωληνας, θα του εδινε τη πιεση που θελουμε. Μετα, απο το μπλοκ μεχρι την αντλια πιστευω δεν χρειαζεται αλλος σωληνας απο τους κανονικους, τους μη συγκλινοντες. Ακολουθει ενα σχημα, πολυ προχειρο, με την σκεψη μου. Τι λετε?? Γινεται κατι τετοιο?!?! :102:

Ανεξαρτητως αν γινεται η οχι, :038: θελω να ευχαριστησω τον ΚΤΜ γιατι εμμεσα το αρχικο εναυσμα μου δωθηκε απο τον οδηγο υδροψυξης του, οπου σε μια φαση λεει για την σειρα με τη οποια μπορει να μπει το καθε εξαρτημα, λεει οτι αν παραμβαλετε το ψυγειο "χανουμε λιγο σε πιεση" :038:

post-1364-1442174004,7082_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη το το ψυγειο ψυχεται σωστα με τους ανεμιστηρες, με το να παραμεινει το νερο περισσοτερη ωρα εκει, δεν κερδιζεις τιποτα.

Μονο αν εχεις μικρο ψυγειο και βαλεις μεγαλυτερο θα δεις διαφορα (με τους αναλογους ανεμιστηρες) αλλα και σε αυτο υπαρχει οριο που δεν παει παραπερα.

Τη διαφορα θα την δεις λογο μεγαλυτερης επιφανειας και ικανοτητα ψυξης μεγαλυτερου ογκου νερου.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι ετσι.

Το ψυγειο εχει μια συγκεκριμενη δυνατοτητα να ψυχει πχ 1 λιτρο νερου ετσι οπως ειναι σχεδιασμενο με τις συγκεκριμενες διαστασεις με το συγκεκριμενο airflow απο τους ανεμιστηρες και τις κυψελες του.

Αν βαλεις νερο σε μια λεκανη και εναν ανεμιστηρα να το φυσαει, ειτε μιση ωρα περασει ειτε 10 ωρες, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν μειωθει η πιεση το νερο δεν θα παραμενει περισσοτερη ωρα μεσα στο block ? με την εννοια οτι θα κοβετε η πιεση και το νερο θα ζεστενετε περισσοτερο. δεν ξερω αν καταλαβαινετε το σκεπτικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι... λοιπον. Εστω οτι το νερο σε αυτη την λεκανη ειναι στους 50 βαθμους, αν το αφησεις για μιση ωρα μπορει και να μην παει στους... 25 πχ ενω αν το αφησεις 4 ωρες σιγουρα θα παει...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν μειωθει η πιεση το νερο δεν θα παραμενει περισσοτερη ωρα μεσα στο block ? με την εννοια οτι θα κοβετε η πιεση και το νερο θα ζεστενετε περισσοτερο. δεν ξερω αν καταλαβαινετε το σκεπτικο μου...

Το καταλαβα αλλα...αφου ειπα οτι μετα το ψυγειο θα υπαρχει σωληνας που θα αυξανει την πιεση αρα και την ταχυτητα, πριν αυτο φτασει στο μπλοκ?

Εμεις ομως στο μπλοκ δεν θελουμε μικρη, αλλα μεγαλη πιεση, σωστα? Οποτε καθως το νερο θα εφευγε απο το ψυγειο με μικρη πιεση, καθως θα πλησιαζε στο μπλοκ, ο "συγκλινων" σωληνας, θα του εδινε τη πιεση που θελουμε. Μετα, απο το μπλοκ μεχρι την αντλια πιστευω δεν χρειαζεται αλλος σωληνας απο τους κανονικους, τους μη συγκλινοντες.
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτα που ειπα παραπανω, θαλουμε την μεγαλυτερη δυνατη ροη στο block και αυτο δεν γινεται με διαφορετικης διαμετρου σωληνες κλπ.

Αν το νερο δυσκολευτει να περασει απο καπου, την πατησαμε.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα αλλα...αφου ειπα οτι μετα το ψυγειο θα υπαρχει σωληνας που θα αυξανει την πιεση αρα και την ταχυτητα, πριν αυτο φτασει στο μπλοκ?

Γιαυτο που λες χρειαζεται αντλια και οχι κυκλοφορητης σαν τους δικους μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο που λες χρειαζεται αντλια και οχι κυκλοφορητης σαν τους δικους μας.

:confused: Τι εννοεις γιατι δεν το καταλαβα? Και αλλη αντλια αναμεσα στο ψυγειο και το μπλοκ? Αν οχι... σορρυ κιολας... αλλα τη διαφορα εχει ο κυκλοφορητης απο την αντλια? Ταυτοσημη εννοια δεν ειναι? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω την αντλια που εχουμε για να καθαριζουμε το νερο απο το υπογειο, οταν πλημμυριζει...λολ... εχει καποιους τονους νερο, παροχη, δεν θυμαμαι, μου φαινεται 5000λτ/ωρα! Πλακα κανω!!

Κριμα ομως ρε γμτ και ειχα παρει φορα να δω πως θα το εκανα...σνιφ!! :086: :010:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει, γλυτωσες απο τον μπελα. :)

Χεχε σωστα :D

Και τωρα που το σκεφτομαι, αναρωτιεμαι ποιο εργοστασιο θα μπορουσε να φτιαξει σωληνες με μεταβολλομενη διαμετρο...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα αστο καλυτερα για να μην χοποπηδας και αργοτερα... εγω σκεφτομουν κατι αλλο.. αν τριπουσα το καπακι του τανκ(ταπερ) με ποτηροδραπανο και εκανα τρυπες και εβασα ανεμιστηρα ωστε να φυσαει το νερο, δεν θα κατεβαινε η θερμοκρασια? εχω τη διαταξη αντλια-block-tank-ψυγειο-αντλια-block. τι λετε? ακουω γνωμες...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα αστο καλυτερα για να μην χοποπηδας και αργοτερα... εγω σκεφτομουν κατι αλλο.. αν τριπουσα το καπακι του τανκ(ταπερ) με ποτηροδραπανο και εκανα τρυπες και εβασα ανεμιστηρα ωστε να φυσαει το νερο, δεν θα κατεβαινε η θερμοκρασια? εχω τη διαταξη αντλια-block-tank-ψυγειο-αντλια-block. τι λετε? ακουω γνωμες...

μια παρομοια τακτικη ηδη χρησιμοποιειται και λεγεται bong. Φαντασου ομως να πεσει κανα μυγακι στο νερο σου....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.