Jump to content



pc και remote control


medthom

Recommended Posts

Αν θελετε να χειριζεστε το pc σας με ενα remote control μπορειτε να κατεβάσετε το girder

Ειναι συμβατό με αρκετους τυπους remote control (coolcommand της winfast , audigy κλπ)

Μπορειτε να χειριστειτε οτι προγραμμα υπαρχει στο pc σας ,ακομα και να κουνησετε και τον κερσορα.

Πολυ χρηστικό για winamp , media player , powerdvd...

πρωτο βήμα ειναι να κατεβάσετε το plugin του remote control σας...

δευτερο να κατεβάσετε ετοιμα group απο εντολές για το προγραμμα που σας ενδιαφέρει

τριτο να "μαθετε" το προγγραμα ποιο κουμπι του remote σας θελετε να εκτελει την εκαστοτε εντολή.

τεταρτο sit back and enjoy...

προσόχη...πρεπει να διαβαετε το pdf που συνοδευει το girder οπωσδήποτε γιατι ειναι λιγακι

δυσνοητο...

Το κακο ειναι οτι το προγραμμα ειναι trial αλλα υπαρχουν και λυσεις για αυτό! :059:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το γνωστό remote admin.

Με το οποίο πολύ απλά και εύκολα μπορείς να χειριστείς πλήρως ένα pc από μακριά.

Απλά πρέπει από το ένα pc να σηκώσεις έναν server, και από το άλλο μπαίνεις μόνο με την ip και το pass. εάν έχεις ορίσει στον server.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί να χειρίζεσαι πέρα από την εφαρμογή της κάρτας TV και όποια άλλη εφαρμογή θέλεις με το τηλεκοντρολ που υπάρχει στην συσκευασία της TV κάρτας.

Πολύ χρήσιμο αλλά δυστυχώς το girder είναι ολίγον φασαρία.

Προσωπικά πάντα προτιμούσα το UICE.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί να χειρίζεσαι πέρα από την εφαρμογή της κάρτας TV και όποια άλλη εφαρμογή θέλεις με το τηλεκοντρολ που υπάρχει στην συσκευασία της TV κάρτας.

Πολύ χρήσιμο αλλά δυστυχώς το girder είναι ολίγον φασαρία.

Προσωπικά πάντα προτιμούσα το UICE.

για δωσε κανα link βρε john dr...

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση 3.29 (για το girder) είναι freeware.

Εγώ αυτό χρησιμοποιώ και μου φαίνεται αρκετά καλο,απλα ισως σε μπερδεψει λιγο στην αρχη με τις ρυθμισεις(ειδικα αν το κυκλωμα δεν ειναι σωστο η εχει καμια ψυχρη κολληση) και παλευεις να το ρυθμισεις νομιζοντας οτι ειναι σωστο.

Επισης εχει καποια plugin για winamp media player κλπ

Link to comment
Share on other sites

Κακό παιδί το Uice πολύ κακό.Δεν επιδρά πάνω του κανενός είδους ιατρική αγωγή. Τι με το καλό ,τι με το κακό, τι με μονοθεραπεία ,τι με 6απλή θεραπεία ,έχει σπάνια ανοσία (ναι έχω καεί από αυτό το πρόγραμμα) Να το δούμε και αυτό που προτείνεται αν είναι πιο ήπιο το ανοσοποιητικό του σύστημα γιατί το Uice πραγματικά έκανε για τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι? Καλά το δικό μου remote της Leadtek είναι παλιότερο, αλλά λογικά μόνο στην εμφάνιση διαφέρουν. Όχι στο σήμα που στέλνουν. Και με μένα δούλευε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι? Καλά το δικό μου remote της Leadtek είναι παλιότερο, αλλά λογικά μόνο στην εμφάνιση διαφέρουν. Όχι στο σήμα που στέλνουν. Και με μένα δούλευε μια χαρά.

χμμμ επιλέγω απο την μπαρα το emote της deluxe εκδοσης γιατι δεν υπαρχει το δικο μου και το εικονιδιο στη μπαρα ειναι κοκκινο...σαν να μην το βρισκει...αν εχει κανα plugin τωρα δεν βρηκα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να βάλω το πρόγραμμα. Αν πάντως δέχεται/αναγνωρίσει σήμα από το τηλεκοντρολ τότε κάθε φορά που θα πατάς ένα πλήκτρο το εικονίδιο στην taskbar θα αλλάζει χρώμα για όση ώρα έχεις πατημένο το πλήκτρο.

Τώρα δεν θυμάμαι αν αυτό ισχύει και πριν σετάρεις τα πλήκτρα....

Link to comment
Share on other sites

[off topic λοιπόν] H Expert έχει το 88Χ. Η Deluxe έχει το 878. Φαντάζομαι γνωρίσεις ότι μόνο για κανέναν αγώνα αξίζει τον κόπο με ραδιοφωνική περιγραφή + η ποιότητα της εικόνας είναι μέτρια + καλό θα ήταν να έχεις win98SE + θα σε πρίξει ολίγον το polarity.

Εξάλλου πολλοί αγώνες πλέον είναι, αν δεν κάνω λάθος, στο SS2 που θέλει Nova.[/off topic λοιπόν]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.