Jump to content



Ποσο μακρια?


Braveheart1980

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Eχω φτασει 2.65 με 1.5 Volt(μαματο)Πρεπει να πηγαινει και παραπανω γιατι πηγε 2,7 με 1.55 με διαιρετη 5/3 στις μνημες,ενω οταν το ειχα προσπαθησει με 2:1 δεν μπορεσα οσο ταση να δινα(μεχρι 1,6)δεν πηγαινε.Μαλλον δεν ηταν η ταση που τον ανεβασε αλλα οι μνημες που ειχαν διαιρετη και πριν δεν το σηκωναν 248χ2=496 απο 400.Δεν δοκιμαζω να τον ξαναπαω 2,7 ουτε με ταση ουτε χωρις,γιατι εκοψα τα επικυνδυνα πειραματα για λιγο καιρο

Link to comment
Share on other sites

10x250 (1:1) πήγε ο δικός μου με default και 10χ270 (5:3) με 1.725. Ψύκτρα τν 7700Cu της Zalman. Κακή αγορά ο 3500+ κατα την άποψή μου (11x multi=άχρηστο). 3200+ και 3000+ έρχονται καλύτερα στον overclocker.

Link to comment
Share on other sites

10x250 (1:1) πήγε ο δικός μου με default και 10χ270 (5:3) με 1.725. Ψύκτρα τν 7700Cu της Zalman. Κακή αγορά ο 3500+ κατα την άποψή μου (11x multi=άχρηστο). 3200+ και 3000+ έρχονται καλύτερα στον overclocker.

Γιατι ρε Outlaw.Εγω το 11x multi χρησιμοποιω.Ενταξει μπορει οι 3000+ και 3200+ να ειναι καλυτεροι για τους o/cers αλλα και ο 3.500+ μια χαρα ειναι.Εγω παντως 11 πολλαπλασιαστη χρησιμοποιω και νομιζω οτι μια χαρα τα παει.

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός σου είπε οτι δεν είναι μια χαρά. Σε fefault ακόμα άμα το πάμε έτσι....μια χαρά είναι. Με πολύ λιγότερα χρήματα ένας 3200+ σου δίνει τον 10 multi και κάνεις oc της προκοπής ενώ με τον "κατα τα άλλα μια χαρά" 3500+ θα ρίξεις στο 10x για να ακολουθήσεις αρα......πέταξες τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

M αυτο που σου λεω ειναι οτι δεν ριχνω τον πολλαπλασιαστη.Για ριξε ενα bench με 2.7 10χ270 και να ριξω και εγω ενα με 11χ248.Η διαφορα μικρη,ο επεξεργαστης δεν θελει τεραβολτ και δεν ζοριζεται τοσο εξαιτιας του χαμηλοτερου Fsb.Στο super pi το συνολικο Clock μετραει και οχι το fsb και ετσι εχω με μαματη ψυκτρα και λιγο ρευμα σχεδον ιδιες επιδοσεις.Και αμα δωσω και εγω ρευμα θα τον παω 11χ255 και θα εχει καλυτερες επιδοσεις.Αμα δεν σ'αρεσει ο 11 multi βαλε 10.5.Σηκωνει σχεδον τα ιδια fsb αλλα εχει και το μαγικο .5

Εγω παντως δεν τον εχω o/ced σε καθημερηνη βαση,αρα ο 3.500+ ειναι η καλυτερη επιλογη.Για εναν Hard O/cer ο 3.200+ μπορει να του ρθει κουτι,και μικρη τιμη και 10 multi.Ομως εγω δεν ειμαι τετοιος.

Απο μνημουλες OCZ και Twinmmos ειναι κορυφη αλλα παντα υπαρχουν πολλες επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον 3500+ μερικοι μιλαμε για 0.13μ αλλοι για 0.09μ εδω κανεις ποτε δεν ξερει ποσο θα φτασει μια CPU ουτε οτι τα 2700 τα εχουν σιγουρα οι 3500+.Εγω παντως πιστευω οτι το 11x του 3500+ ειναι χρησιμο καθως βλεπεις τα ορια της CPU χωρις να πιεζεις την motherboard μου αρεσει να εχω πολλες επιλογες.......

Link to comment
Share on other sites

.Για ριξε ενα bench με 2.7 10χ270 και να ριξω και εγω ενα με 11χ248.Η διαφορα μικρη,ο επεξεργαστης δεν θελει τεραβολτ και δεν ζοριζεται τοσο εξαιτιας του χαμηλοτερου Fsb.Στο super pi το συνολικο Clock μετραει και οχι το fsb και ετσι εχω με μαματη ψυκτρα και λιγο ρευμα σχεδον ιδιες επιδοσεις.Και αμα δωσω και εγω ρευμα θα τον παω 11χ255 και θα εχει καλυτερες επιδοσεις.Αμα δεν σ'αρεσει ο 11 multi βαλε 10.5.Σηκωνει σχεδον τα ιδια fsb αλλα εχει και το μαγικο .5

Επειδή σε βλέπω να επιμένεις και να μιλάς για θεωρίες και νούμερα στα οποία όμως ΔΕΝ παίζεις να σου πω οτι 3500+ είχα και έχω και τον είχα και 247χ11 και 10χ270 και το είδα με τα μάτια μου το 10χ270 να μου αποδίδει καλύτερα. Όσο στις θεωρίες περι τεραβόλτ καλύτερα ξανακοίτα τις πηγές σου διότι και στο 247 και στο 270 το ίδιο vcore ήθελε ο 3500+. Επίσης ρίξε μια ματιά του τί εστί fsb και τι ΗΤΤ σε έναν Α64. Το χ,5 το έχεις δοκίμάσει να δείς membandwidth που δίνει? Όσον αφορά τώρα το εάν και το τι και σε ποιόν θα άρεσε ο 11 multi δεν ξέρω τι να πω. Βλέπω δίπλα απο το pctechnology και ένα overclockers. Μπορεί και να γράφω σε λάθος forum τόσο καιρό τι να πω......
Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν μπορεις να φθασεις τα ΜΗz που μπορει να παει ο επεξεργαστης αλλα φρεναρουν ειτε η μητρικη ειτε οι μνημες τοτε συμφερει ο μεγαλυτερος πολλαπλασιαστης.

Ολο τα ιδια θα λεμε?? :028:

Καμμια εφαρμογη δεν ειναι 100% εξαρτωμενη απο την αποδοση μνημης ξεκολλατε απο τα Sandra Russo και τα συναφη και τη λογικη του μπακαλη. :045:

Παντοτε το ποσοστο ευθυνης της μνημης ειναι μικροτερο του 50% σε καθε εφαρμογη τεσπα μπορει να το ψαξω πιο αναλυτικα το ζητημα και να δουμε.

Outlaw 11X πολλαπλασιαστη εχω κι εγω ασχετως αν μπορω να δουλεψω ανετα και με χαμηλοτερους διοτι δε με φρεναρουν ουτε οι μνημες αλλα ουτε και η μητρικη (παει 300+ MHz FSB η Gigabyte τα εχω δειξει αλλου).

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε με περαιτερω με τους πολλαπλασιαστες γιατι παρ'οτι εχω διαβασει αρκετα threads εχω ψιλομπλεξει! Ισως να φταιει και το προχωρημενο της ωρας!!!

ΥΓ Οι μνημες αυτες http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554623 ειναι καλες ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω να επιμένεις και να μιλάς για θεωρίες και νούμερα στα οποία όμως ΔΕΝ παίζεις να σου πω οτι 3500+ είχα και έχω και τον είχα και 247χ11 και 10χ270 και το είδα με τα μάτια μου το 10χ270 να μου αποδίδει καλύτερα. Όσο στις θεωρίες περι τεραβόλτ καλύτερα ξανακοίτα τις πηγές σου διότι και στο 247 και στο 270 το ίδιο vcore ήθελε ο 3500+. Επίσης ρίξε μια ματιά του τί εστί fsb και τι ΗΤΤ σε έναν Α64. Το χ,5 το έχεις δοκίμάσει να δείς membandwidth που δίνει? Όσον αφορά τώρα το εάν και το τι και σε ποιόν θα άρεσε ο 11 multi δεν ξέρω τι να πω. Βλέπω δίπλα απο το pctechnology και ένα overclockers. Μπορεί και να γράφω σε λάθος forum τόσο καιρό τι να πω......

To 10χ τι να το κανω ΕΓΩ.Εχω 11χ δεν τον ζοριζω,στα @ρχιδι@ μου κι αν κανει 2-3 second πιο κατω στο super pi,δεν ζοριζω τις μνημες μου και εχω την υγια μου.Και για ΤΒ αυτο μπορει να συμβαινει σε σενα,σε μενα οχι.Και να σου πω,μολις αρχισα να μαθαινω για o/cing γιαυτο υπαρχουν οι πιο εμπειροι(οπως εσυ) για να συμβουλευουν.Και επειδη συμμετεχω στο Forum πρεπει να ειμαι υπoχρεωτικα o/ced??Kαι για το τί εστί fsb και τι ΗΤΤ σε έναν Α64 κατι ξερω,αλλα ενταξει δεν ειμαι και γκουρου,μαλλον αρχαριος στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθηστε με περαιτερω με τους πολλαπλασιαστες γιατι παρ'οτι εχω διαβασει αρκετα threads εχω ψιλομπλεξει! Ισως να φταιει και το προχωρημενο της ωρας!!!

ΥΓ Οι μνημες αυτες http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554623 ειναι καλες ετσι?

Για o/c?? Μαλον αστες....Εκτος αν πεσεις στην περιπτωσαρα και σου πεσουνε τσιπακια UTT που θελουνε μπολικα βολτ και φτανουνε στον ουρανο

Link to comment
Share on other sites

oτι αντεχει η τσεπη σου βασικα. Εαν θες τσιτα timmings και ψηλα fsb παρε UTT. Αλλα θα θες και γυρω στα 3.4 volt εκει.

Αν θες υψηλες ταχυτητες και δεν σε πολυνοιαζουν τα timmings πατε TCCD.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Ας πουμε πχ οτι παω στα 2500 ghz με τον 3500+

*Σεναριο 1 : ΗΤΤ 227 , multi 11x

*Σεναριο 2 : HTT 238 , multi 10,5x

*Σεναριο 3 : ΗΤΤ 250 , multi 10x

Ποιος απο τους 3 συνδυασμους ειναι πιο γρηγορος πρακτικα?

Αν παντως πρακτικα εχουν το ιδιο αποτελεσμα συμφερει αυτος με το μεγαλυτερο multi και αρα το μικροτερο HTT ωστε να πιεζονται λιγοτερο οι μνημες. Σωστα ή πεταξα πατατα?

ΥΓ spresv ριξε και κανα λινκ για τις μνημουλες που μου λες να δω και τιμουλες? Αυτες λενε ή ... http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554588 ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.