Jump to content



Βοηθεια δεν ξερω τι να κανω, ψηνεται.


pcboy

Recommended Posts

Έχω CELERON 2.66 D PRESCOT FSB:533 και χτες έπιασε 63 βαθμούς Κελσίου και όλα αυτά ενώ ήμουν στο BATLE FIELD VIETNAM. Τι μπορώ να κάνω για να μειώσω την θερμοκρασία, στα 75 καίγεται τι να κάνω HELP!!!!!!!!!!!! :075:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο forum.

Βασικά δεν καίγεται στους 75 κελσίου. Μην ανησυχείς. Αν δεν κάνω λάθος διαθέτει σύστημα προστασίας από υψηλές θερμοκρασίες.

Από την άλλη αυτό που θα σου πουν είναι ότι αν δεν έχεις προβλήματα αστάθιας τότε δεν τρέχει τίποτα. Αν παρόλα αυτά θέλεις να ρίξεις την θερμοκρασία του και δεν έχεις κάνει κάτι από τα παρακάτω τότε.... κάνε το:

1) Καλής ποιότητας θερμοαγώγιμη μεταξύ επεξεργαστή και ψήκτρας π.χ. Ceramique.

2) Τακτοποίηση των καλωδίων μέσα στο κουτί για καλύτερη ροή αέρα.

3) Οπώσδήποτε έναν ανεμιστήρα λίγο ποιο ψηλά από την θέση του επεξεργαστή ώστε να βγάζει θερμό αέρα μέσα από το κουτί

ή και αγορά άλλης χάλκινης και ποιο βαριάς ψήκτρας για αντικατάσταση αυτής που δίνει η Intel.

Υ.Γ. Μόνο αν θέλεις να αποφεύγεις το κείμενο με όλα κεφαλαία μιας και είναι ολίγον αντιαισθητικό και κουραστικό ( όταν το κείμενο είναι μεγάλο ) + φαίνεται σαν να φωνάζεις ( αν και στην περίπτωσή σου μπορεί και να φωνάζεις!!! :D ).

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον δεν καιγεται στα 75

Δευτερον, ακομα και αν καιγεται στα 75 πολυ αμφιβαλλω αν οι θερμοκρασιες που διαβαζεις ειναι αληθινες

Τριτον, αν δεν εχεις πουσαρει το συστημα σου, και αν δεν εχεις κατι τραγικα λαθος στο συστημα σου (να το εχεις ακουμπησει πανω στο καλοριφερ ή καποια καλωδια να εμποδιζουν το cpu fan να γυρναει) τοτε παιζε οση ωρα θες και αστο να δειχνει οτι θελει. Ελαχιστοι cpu "καηκαν" στα default απο θερμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μια φορα εδειξε 130!C για 2 δευτερολεπτα και μετα επεσε αποτομα στους 37.Μην πολυεμπιστευεσαι παντως τα temp της mobo.Δοκιμασε με ειδικο θερμομετρο να μετρησεις την θερμοκρασια.Ισως να φταιει η ψυκτρα,δεν ξερω.Ψαξτο παντως.Και οπως ειπε ο Sln

"Ελαχιστοι cpu "καηκαν" στα default απο θερμοκρασια!"

Link to comment
Share on other sites

Πιασε την ψυκτρα για να δεις αν οντως ειναι καπου εκει στους 70 αν καιει μαλλον ειναι!

καλα απο ενδειξεις και η καλυτερη μητρικη να ειναι θα δειχνει καποια κουλα!

Εμενα π.χ. τα κουλα τις τα δειχνει στο vcore στο cpuz!

Link to comment
Share on other sites

Πιασε την ψυκτρα για να δεις αν οντως ειναι καπου εκει στους 70 αν καιει μαλλον ειναι!

καλα απο ενδειξεις και η καλυτερη μητρικη να ειναι θα δειχνει καποια κουλα!

Εμενα π.χ. τα κουλα τις τα δειχνει στο vcore στο cpuz!

Αν η ψήκτρα είναι χλιαρή προς ελαφρά ζεστή τότε απλά δείχνει λάθος θερμοκρασία η μητρική. Σωστός ο PlanetmanR5

Πάντως δεν νομίζω ότι δείχνουν οι μητρικές και ότι να είναι. Εκτός και αν οι κατασκευαστές έχουν φροντίσει ανάλογα για τον Α/Β λόγο ή αν είναι άσχετοι ( μήπως είπατε Chaintech? ).

Για το cpuz μάλλον διαβάζει λάθος voltage. Μπορεί να διαβάζει π.χ. τα 3.3V ή το VBAT ή το voltage του AGP....

Δεν φταίει η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τώρα τελευταία έπεσαν στα χέρια μου 2 Celeron D. Τον δικό μου τον αντάλλαξα με απλό, γιατί με ενδιέφερε η ησυχία και όχι οι (σαφώς καλύτερες) επιδόσεις του D. Ο φίλος μου απλά πήρε μια άλλη ψήκτρα και βρήκε αυτός την ησυχία του και η cpu την υγειά της. Την έχει και πουσαρισμένη κάργα.

Η ψύκτρα δεν θυμάμαι ακριβώς μοντέλο, ένα τεράστιο χάλκινο "μανιτάρι" της thermaltake νομίζω με ρύθμιση στροφών. 30 ευρώ έκανε.

Τώρα μπορεί να μην έχει πρόβλημα αλλά το καλοκαίρι στον καύσωνα θα έχεις

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυτο το μανιταρι ειναι της zalman?!

@Greek το μονο που μου δειχνει λαθος ειναι το vcore!

Kαι για του λογου το αληθες ενω εχω δωσει απο βιος 1,650 το cpuz και αλλα προγραμματα τετοιου ειδουσ μου δειχνου 1,824 ενω τα υπολοιπα (3.3 , 12 , 5) μου τα δειχνει μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

@PlanetmanR5

Ποιος Greek βρε συ? Εγώ σε έβρισα ΡΕ? ΟΥΣΤ!!!! :D

To ΒΙΟS κοίτα τι σου λέει και κατ' επέκταση το πρόγρμμα της μητρικής σου αν δουλέύει και αυτό σωστά!!! Τα υπόλοιπα μπορεί να δουλεύουν σωστά μπορεί και όχι.

Σκέψου απλά τι θα είχε πάθει ο Ρ4 με 1.824....

Πάντως και σε μένα στην.... ASUS ( σύμπτωση? ) τα 12V μου τα δείχνει και το Probe και το Speedfan στα 11.5V ενώ το BIOS 11.99-12.01V.

Link to comment
Share on other sites

Off topic:απλα ρε john χθες κοιμηθηκα κατα τις 4 το βραδυ-πρωι και ειχα και σχολειο σημερα+δυσκολο προγραμμα και δεν τα εβγαζα περα!

Οταν ποσταρα ειχα μολις ξυπνησει απο το μεσημεριανο υπνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εβαλα το speedfan -προγραμματακι που δειχνει ολες τις θερμοκρασιες-

και μου δειχνει ειδικα για τον επεξεργαστη AMD athlon xp1600

ξεκινωντας 45c και σταθεροποιειται αναλογα τη χρηση αναμεσα στους 75c με 88c,

αυτα εδω και μια βδομαδα, δεν ξερω τι γινοταν πιο πριν...

Παραγγειλα σημερα νεα ψηκτρα GIGABYTE 3D COOLER FAN BLUE

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650205

Λετε να τον προλαβω η θα μου λειωσει???

Link to comment
Share on other sites

75 με 88 χμμμμ, το Πάσχα ούτε κάρβουνα ούτε σχάρα,όλα στον Άθλονα.Τσέκαρε τη βάση της ψύκτρας με το δάχτυλο πόσο ζεστή είναι,και άμα πάθεις έγκαυμα ,άστο έτσι και πες μας πότε θα καεί τελειωτικά. Και τότε θα δούμε την πραγματική αντοχή των επεξεργαστών της ΑΜΔ

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω με τον αθλον ειχα καμια 58 βαθμους, μολις ομως εβαλα το κουτι πανω στο γραφειο επεσε στους 53...κοιταξτε μηπως δεν "αναπνεει" σωστα το κουτι, παιζει κι αυτο τον ρολο του :)

Link to comment
Share on other sites

75 με 88 χμμμμ, το Πάσχα ούτε κάρβουνα ούτε σχάρα,όλα στον Άθλονα.Τσέκαρε τη βάση της ψύκτρας με το δάχτυλο πόσο ζεστή είναι,και άμα πάθεις έγκαυμα ,άστο έτσι και πες μας πότε θα καεί τελειωτικά. Και τότε θα δούμε την πραγματική αντοχή των επεξεργαστών της ΑΜΔ

:094: :070: :094: :063:

Ελπιζω μεχρι Μεγαλη Δευτερα μεσημερι να αντεξει που θα παραλαβω

την καινουργια ψυκτρα.

:022: :022: :022:

ANTE και καλη ανασταση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.