Jump to content



Μας έκαψε το Overclocking! (όταν το κάνεις σε pentium 2...)


cmavr8

Recommended Posts

Παιδιά δεν ξερω που πρέπει να μπει το ποστ, μετακινήστετο εκεί που πρέπει, δεν βρισκω troubleshooting...

Λοιπόν

Penium 2 233Mhz

64mb ram

VGA: Diamond 4mb

στο bios εχει επιλογές 233,266 και 300 mhz.

Και το manual. Εγώ το πήγα απο 233 κατευθείαν 300.

Μπράβο ...ακα. :021: Και δεν ανοίγει. Δεν φορτώνει τιποτα η οθόνη, παραμένει σβηστή. Αν όλα πήγαιναν καλά θα φόρτωνε win, και σε μερικά λεπτά θα ήταν μεσα, αλλά του κάνω πινγκ και δεν απαντα. άρα δεν φορτώνει.

αα ξέχασα, 3gb σκληρός. win98.

Έκανα reset bios, και με το jumper, και με την μπαταρία, έβγαλα το cpu, το ξαναέβαλα... τίποτα. ΠΕΘΑΝΕ? :086:

Και τον ήθελα για webcam server στον μπουφέ...

( αν λυθεί το πρόβλημα, θα σας πώ και που τον βρήκα [στα σκουπίδια])

thank you!

(δεν χρειάζεται να πω ότι καίγομαι έτσι, όλοι τα έχουμε περάσει...) :100:

Link to comment
Share on other sites

Καθήστε ρε παιδιά, έτσι? μπαμ και κάτω? με τη μια όμως...

Δεν κάνει καμια ειδοποίηση...

Αυτά να βλέπουμε και να εκτιμάμαι τα καινούργια που κάνουν μπιπ...

Δεν έχει κανένας από τους φοβερούς overclockαδες καμιά λύση? σίγουρα κανα τρελό υπάρχει (βάλτο στην κατάψυξη για δέκα λεπτά, μετά με το πιστολάκι, βούτατο σε εξανόλη...)

Link to comment
Share on other sites

Το jumper του reset BIOS το εβαλες στη σωστη θεση του υποθετω?

Γιατι τα ιδια μου ελεγε ενας φιλος μου του ειπα να κανει reset το cmos και μετα μου ελεγε οτι του ειπα κοτσανα και του το χαλασα γιατι δεν ανοιγε και παω σπιτι του και το jumperaki το ειχε στη λαθος θεση.........LOL

Παντως να καει ετσι στα καλα καθουμενα ειναι πολυ δυσκολο εκτος αν εγινε το BIOS τελειως corrupt.......

Link to comment
Share on other sites

το jumper to μετακίνησα στην αλλη θέση απο εκει που ήταν. και "εκει που ήταν" λειτουργούσε. άρα καλά το έκανα. Αλλά δοκίμασα και την μπαταρία...

"εκτος αν εγινε το BIOS τελειως corrupt......." τι θα πει αυτό? το chip tou bios κάηκε ή το cpu?

Link to comment
Share on other sites

το jumper to μετακίνησα στην αλλη θέση απο εκει που ήταν. και "εκει που ήταν" λειτουργούσε. άρα καλά το έκανα. Αλλά δοκίμασα και την μπαταρία...

Να υποθέσω το ξαναεπέστρεψες στην αρχική του θέση, και όλα αυτά χωρίς ρεύμα έτσι;

Να πω κι εγώ μπακαλίστικα που μου έχουν πιάσει στο παρελθόν σε ανάλογες περιπτώσεις:

1)Βγάλτα όλα και ξαναβάλτα. Συχνά προσπαθώντας να φτιάξουμε κάτι, κουνιέται κάτι άλλο. Συνήθης ύποπτος κάρτα γραφικών.

2)Βγάλτο από την πρίζα και ξέχνα το καμιά βδομάδα. Μετά μπορεί να δουλέψει.

3)Πέτα το να ξενιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν άλαξες το jumperaki άνοιξες και το υπολογιστή ή όχι?

Σε μερικές μητρικές δε φτάνει μόνο να βραχυκυκλώσεις απλά για να κάνει reset αλλά πρεπει να το ξεκινήσεις και να το κλέισεις αμέσως..

Link to comment
Share on other sites

2)Βγάλτο από την πρίζα και ξέχνα το καμιά βδομάδα. Μετά μπορεί να δουλέψει.

Πολύ σωστό... Θα πρότεινα την εβδομάδα νάρκης να την κάνεις χωρίς μπαταρία στο board και χωρίς ρεύμα από πίσω.... Να μην έχει πουθενά πηγή ενέργειας.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω το ξαναεπέστρεψες στην αρχική του θέση, και όλα αυτά χωρίς ρεύμα έτσι;

Να πω κι εγώ μπακαλίστικα που μου έχουν πιάσει στο παρελθόν σε ανάλογες περιπτώσεις:

1)Βγάλτα όλα και ξαναβάλτα. Συχνά προσπαθώντας να φτιάξουμε κάτι, κουνιέται κάτι άλλο. Συνήθης ύποπτος κάρτα γραφικών.

2)Βγάλτο από την πρίζα και ξέχνα το καμιά βδομάδα. Μετά μπορεί να δουλέψει.

3)Πέτα το να ξενιάσεις.

Ναι, την έχω πάθει και εγώ... τα έκανα αυτά... (εκτος απο το 2)

Όσο για τα αλλα, greek θα το δοκιμάσω, κάτι τέτοιο περίμενα, θα το δοκιμάσω.

Όσο για το κόλπο "βδομάδας" θα το κάνω, αν δεν έχω βρει άκρη.

Έχει κανείς κανένα Pentium 2 στα 233? Το ανταλλάσω με motherboard και cpu που δεν ξέρω τι είναι αλλά λειτουργούν. Αν κάποιος ενδιαφέρεται θα βρω τα στοιχεία...

Ευχαριστώ παιδιά. Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.