Jump to content


Καντε τον σκληρο σας αθορυβο!


jara

Recommended Posts

ο maxtor μου ειχε σπασει τα νευρα γιατι καβουρδιζε για τα καλα.

Μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα ενα μικρο προγραμματακι που δουλεβει με διαφορες μαρκες.κανει θαυματα!

οριστε το λινκ: http://www.reinhard-tchorz.de/freeware/silentdrive.zip

Link to comment
Share on other sites

απο το site:

Freeware

Automatic acoustics-management (AAM)

Contemporary modern hard disks with IDE-interface have a so-called automatic acoustics-management.

As the name already says, it is a question at that of the troublesome noise topic.

With this procedure the hard disk heads are quickened in a smaller way and slowed down in a smaller way. Result: The hard disk heads do less noise clearly in the case of hard disk grips. This noise is to be heard as a rattle. The noise of the spindle motor which drives the hard disk remains prospective on the other hand.

With this small program you can configure the AAM.

Size 17 kByte, Download

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει άλλο ένα σχετικό thread στο forum:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5753&highlight=%E1%E8%FC%F1%F5%E2%EF%F2+%F3%EA%EB%E7%F1%FC%F2

Από εκεί είχα βρει το Acoustic Management ( http://maxtor.custhelp.com/cgi-bin/maxtor.cfg/php/enduser/olh_adp.php?p_faqid=1200 )

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο το προγραμμα απο οτι καταλαβα μειωνει τις στροφες του δισκου τουλαχιστον ετσι νομιζω η κανω λαθος??? :062:
Σωστά κατάλαβες, και έτσι γίνεται αθόρυβος ο σκληρός.
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά, δεν μπορείς να μειώσεις τις στροφές του δίσκου! Εκτός και αν του ελαττώσεις την τάση τροφοδοσίας, πράγμα που θα του αλλάξει τα φώτα!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις με ασφάλεια, είναι να μειώσεις την ταχύτητα με την οποία κινούνται οι κεφαλές, το λεγόμενο Acoustic Management, όπως άλλωστε λέει και στο thread του forum που ανέφερε ο "maddoctor"!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει ο ηχος που κανουν οι κεφαλες των δισκων............
Πλάκα κάνεις! :120: Τα βράδια στο μηχάνημα που έχω για Downloads - δυστυχώς κοιμάμαι δίπλα του - σου βγάζει τα αυτιά όταν τελειώσει κάποιο download! Σαν έντομο/τριζόνι/ξέρω και γω τι κάνει :009:
Link to comment
Share on other sites

Εσας σας αρεσει ο ηχος των δισκων γιατι ειστε ψυχακηδες :Ρ εγω ομως που εχω DSL και εχω κ ενα συστημα πιο παλιο απο την ακροπολη!!! τι να κανω!!!???

ενα θα σας πω εχω celeron στα 750mhz!!!!!!

πιστευω οτι αυτο ηταν αρκετο!!!

α οριστε κ μια φωτο απο το συστημα μου !!!!!

τραβηγμενη απο το τελειο κινητο Sharp GX30i

post-1322-1442174009,7145_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

το θεμα φιλε Hallowed Be Thy Name δεν ειναι το αν εχεις το ποιο γρηγορο pc η το ποιο αργο αλλα το τι εχεις μεσα στο pc απο αποψη software!!!

δεν πα να εχεις το καλυτερο pc αν δεν ασχλολεισαι με προγραμματα δεν λεει!

οχι οτι εγω ασχολουμε οσο πρεπει αλλα προσπαθω!

Οσο για αυτο που ειπατε παιδια για το Hard disk εαν μειωσουμε στροφες τοτε δε θα αποδειδει σωστα!

θα αργει να κανει αναζητησεις μεταφορες.ετσι δεν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου κάνει εντύπωση πιυ όλοι μιλάτε για τον θόρυβο από τον σκληρό. Μάλλον έχετε όλοι βάλει υδρόψυξη. Γιατί σε μένα, η φασαρία από τους ανεμιστήρες τα υπερκαλύπτει όλα. :016:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από την τέλεια υδρόψυξη, το fanless τροφοδοτικό,αντικαταστήσαμε και το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών, οπότε αυτό που μας ενοχλεί είναι ο σκληρός δίσκος αρα βάζουμε και το προγραμματάκι αυτό και έχουμε ένα ήσυχο πισί. :032: :039: :041:

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου κάνει εντύπωση πιυ όλοι μιλάτε για τον θόρυβο από τον σκληρό. Μάλλον έχετε όλοι βάλει υδρόψυξη. Γιατί σε μένα, η φασαρία από τους ανεμιστήρες τα υπερκαλύπτει όλα. :016:

Θα εκπλαγείς εάν ακούσεις τί είδους θόρυβο κάνουν οι σκληροί δίσκοι!

Δεν είναι το σφύριγμα που κάνανε παλαιότερα... Ο θόρυβος που κάνουν (και αναφέρομαι στον θόρυβο όταν είναι idle) είναι ουσιαστικά δονήσεις που συντονίζουν όλο το case το οποίο τελικά ακούγεται σαν βόμβος..!

Θέλω να πω ότι δεν υπερκαλύπτεται ακριβώς ο θόρυβος του δίσκου από το θόρυβο των ανεμιστήρων διότι δεν βρίσκονται στην ίδια συχνότητα...

Link to comment
Share on other sites

Θα εκπλαγείς εάν ακούσεις τί είδους θόρυβο κάνουν οι σκληροί δίσκοι!

Δεν είναι το σφύριγμα που κάνανε παλαιότερα... Ο θόρυβος που κάνουν (και αναφέρομαι στον θόρυβο όταν είναι idle) είναι ουσιαστικά δονήσεις που συντονίζουν όλο το case το οποίο τελικά ακούγεται σαν βόμβος..!

Θέλω να πω ότι δεν υπερκαλύπτεται ακριβώς ο θόρυβος του δίσκου από το θόρυβο των ανεμιστήρων διότι δεν βρίσκονται στην ίδια συχνότητα...

Για αυτό ευθύνονται τα κουτιά και όχι οι σκληροί.

Μερικά κουτιά στα σημεία επαφής του σκληρού με το φατνίο έχουν λαστιχάκια που απορροφούν τις δονήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.