Jump to content



θερμοκρασια σκληρου...


jara

Recommended Posts

Ποιο ειναι το οριο θερμοκρασιας;

Εχω ενα maxtor 80gb ο οποιος συμφονα με το speedfan ειναι στους 64 βαθμους... :077:

Παιζει προβλημα?

Πρεπει να επεμβω? :066:

Την απάντηση θα την βρεις εδώ : http://www.etech4sale.com/products/partinfo-id-119378.html
Link to comment
Share on other sites

ασικά και εγώ έχω έναν 80ari maxtor και η θερμοκρασία το μεγαλύτερο που μου έχει φτάσει είναι 30-32 C...Βεβαιώσου ότι έχεις καλο πρόγραμμα μέτρησης k πιάσε να δεις αν περίπου είναι 60 βαθμούς(θα καεί πολύ) k είναι όντως έτσι προσπάθησε να χαμηλώσεις την θεροκρασία στο κουτί...

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το οριο θερμοκρασιας;

Εχω ενα maxtor 80gb ο οποιος συμφονα με το speedfan ειναι στους 64 βαθμους... :077:

Παιζει προβλημα?

Πρεπει να επεμβω? :066:

Tυλιγμένο με κουβέρτες τον έχεις τον hd :036: ?

Εμένα εώς 50 που φτάνει , αν τον ακουμπήσεις με το χέρι καίει .

Μήπως είναι τπτ καλώδια τριγύρω , και δεν αερίζεται καλα ?......

Εάν όντως είναι πραγματικοι 64c , θα το καταλάβεις γιατί θα πρέπει να πέφτει και η ταχύτητα του HD. Όταν ο wd120bg sata είχε χτυπήσει παρόμοια θερμοκρασία λόγω λάθος αερισμού-τοποθέτησης [τον είχα χύμα σε κενό 5.25] όταν τον είχα αγοράσει ψιλοσερνότανε .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τώρα η θερμοκρασία του έχει πέσει στους 53 βαθμούς(speedfan).το pc δεν κλείνει(κατεβάζει),άντε κάνα restart.Έχω βάλει 2 ανεμιστήρες στο bros μέρος του κουτιού αλλα δεν βλέπω να pefti.o οδ που βρίσκετε αποκάτω είναι στους 30 βαθμούς.στον βραστό σκληρό έχω 2 partition: τα χρ και τα προγράμματα.Στον άλλο έχω τα αρχεία μου.οποτε σκέφτομαι πως εφόσον λειτουργεί όλη την ώρα είναι λογικό να ζεσταίνεται.υπάρχει λόγος να ανησυχήσω? :036:

Link to comment
Share on other sites

το ειναι λογικο να ζεσταινεται δεν ειναι και τοσο λογικο!εμενα ο raptor με xp και προγραμματα εχει 26!θα μου πεις φυσανε κατα κει και 2Χ80cm και ακουμπα πανω στο αλουμινενιο πλαισιο του wave master και θα σου πω εχεις δικιο!τετοιες temps ειχα στο παλιο κουτι με 0 air flow!!οποτε βαλε καποιο φαν να φυσαει κατα τον hdd!

post-842-1442174027,9308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι σκληροί μου έχουν θερμοκρασία από 23 έως 31 βαθμους Κελσίου. (Ο ένας IBM και ο άλλος Seagate). Μήπως το πρόγραμμα που έχεις για μέτρηση μετράει σε Φαρενάιτ?

Link to comment
Share on other sites

με το speed fan το βλεπω.Εχω 2 ανεμιστήρες στο μπροστινό μέρος του κουτιού που φέρνουν αέρα προς τα μέσα.είναι συνδεδεμένοι στο τροφοδοτικό.δεν ξέρω σε ποσες στροφές γυρίζουν...πάντως έχουν αισθητήρα θερμοκρασίας και υποτίθεται ανεβάζουν στροφές...

Υ.Γ. υπάρχει τρόπος να τους ανεβάσω στροφές η να δω τις στροφές?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2χ120 western digital και στο stacker εχουν 22c ο ενας και 20c ο αλλος.

Πιστευω πρεπει να βελτιωσεις την θερμοκρασια στο κουτι σου.

Οι ανεμιστηρες που εχεις μπροστα ριχνουν αερα πανω στον δισκο η απλα μεσα στο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

μονο που μόλις έκανε restart μονος του ο υπολογιστής!άρα μάλλον ζεστάθηκε ο maxtor και έκανε restart το σύστημα...η maxtor λέει πως maximum είναι οι 55 βαθμοί...

τι να κάνω???

μπορώ να αυξήσω τις στροφές τον μπροστινών fan που είναι συνδεδεμένοι με το τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν είχα κλείσει τον υπολογιστή χθες όλο το βραδυ και μόλις τον άνοιξα οι θερμοκρασίες ήταν οι εξεις:

Processor Temperature : 36 °C

Mainboard Temperature : 25 °C

Power/Aux Temperature : 30 °C

Hard Disk Temperature Maxtor 6Y080L0 : 44 °C

Hard Disk Temperature WDC ΟΔ1200JB-00EVA0 : 17 °C

οποτε λογικά έχει πρόβλημα το smart...

ξέρετε που βρίσκετε ο αισθητήρας?θέλω να δω μπας και μπορώ να κάνω κάτι...

αλλιώς σκέφτομαι να δω αν μπορώ να τον αντικαταστήσω.

καλή ιδέα ktm!

μπορώ να αυξήσω τις στροφές τον μπροστινών fan που είναι συνδεδεμένοι με το τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να αυξήσω τις στροφές τον μπροστινών fan που είναι συνδεδεμένοι με το τροφοδοτικό?

Εννοείς ότι παίρνουν ρεύμα κατευθείαν από τα molex του τροφοδοτικού?

Αν ναι, δεν μπορείς να κάνεις τπτ, παρά μόνο να καθαρίσεις το εσωτερικό αν έχει πιάσει καθόλου σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.