Jump to content



Προτάσεις για υλικά βαφής /modding και σχόλια...


Greek

Recommended Posts

Παρακάτω θα ήθελα να προτείνετε τι υλικά έχετε χρησιμοποιήσει για την βαφή πληκτρολογίων , οδήγών οπτικών μέσων ή κουτιών κα , καθώς και σχόλια για την αντοχή τους στο χρόνο ( ξεβάφουν ή όχι ).

Σκοπός είναι να χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία βάσης δεδομένων με τα αποδεκτά υλικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε....

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό.

1. Σπρέι για πλαστικά ή βαφές μοντελίσμού.

2. Βερνίκι μοντελισμού το οποίο τα γυαλίζει και τα προστατεύει.

3. Για βαφή μεταλικών αντικειμένων ή κουτιών απαραίτητο είναι πέρασμα με γυαλόχαρτο για να κάτσει σωστά το χρώμα που θα περάσουμε.

4. Για πολύ καλή βαφή χωρίς ψεγάδια ο αερογράφος είναι τρομερό εργαλείο αλλά είναι κάπως ακριβός.

Τέλος να πω πως αν γίνει σωστή δουλειά τα αποτελέσματα είναι θεαματικά και δεν υπάρχει πρόβλημα να ξεβάψουν ή φθαρούν εκτός βέβαια και αν δεν τα προσέχουμε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο τόπικ. Ήδη έχω πάει σε 3 χρωματοπωλεία για αγορά σπρέυ για να βάψω τις προσόψεις των drive και κανένας δε μου έδωσε.ολοι είπαν ότι δε θα βαφτούν καλά και μετά από λίγο θα ξεβάψουν. Οπότε μια λίστα με τα ακριβή υλικά, καθώς και η αντοχή τους στο χρόνο από χρήστες που έχουν ήδη δοκιμάσει να βάψουν κάτι, θα ήταν πολύ χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

και μία ακόμα καλή ερώτηση... αν πάω το κουτι σε φούρνο αυτοκινήτων λέτε να κάτσει καλά το χρώμα? Γιατί αν κάτσει καλά τότε έχω ένα γνωστό που κάνει φαβές αυτοκινήτων.... οπώτε καταλαβαίνεται οτι μπορώ να το κάνω ένα τρομερό χρώμα ( κάτι σε μπλέ με ανθρακα μέσα σκέφτομαι )

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , από την στιγμή που είναι μέταλικό του κουτί , μπορείς να κάνεις παπάδες σε φούρνο αυτοκινήτων.

Συνιστώ μεταλικό χρώμα , υπάρχουν τα ρινίσμα σε σακουλάκι και το ανακατεύεις με το χρώμα που θές και βγαίνει απίθανο , καθώς και να περάσεις λούστρο από πάνω οπότε θα φαίνεται σαν γυαλί. Το έχουμε κάνει σε παπάκι και μάλιστα μέσα σε ξυλουργείο.

Το καλό με τον φούρνο είναι ότι λόγω ελεγχόμενων συνθηκών δεν θα σου ''δακρύσει '' το χρώμα οπότε θα έχεις τέλειες επιφάνειες......

Το ίδιο ισχύει και για τα πλαστικά , όπου εκεί μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω, δηλαδή να σκαλίσεις ή να προσθέσεις κάτι ανάγλυφο πάνω στα πλαστικά , και με ντουκόστοκο να καλύωεις τις ατέλειες/κενά και με το χρώμα να φαίνεται σαν ενιαίο.(Αυτό ισχύει και για τις μεταλικές επιφάνειες....). Επίσης μπορείςνα παίξεις με διχρωμίες ......

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο αργά παρά ποτέ...

Ορίστε οι photos.

1 και 2 βαφές μοντελισμού.

3. Sprey μάυρο το οποίο χρησιμοποιώ για βαφή πλαστικού.

4. UV sprey για όμορφα οπτικά αποτελέσματα.

Δυστυχώς το βερνίκι σε sprey έχει τελειώσει και δεν έχω photo.

Υ.γ. να πω πως για να γίνη σωστή βαφή σε cd-rom και γενικά σε ότι θέλουμε να βάψουμε πρέπει το sprey να είναι fat δλδ η τάπα η οποία έχει να απλώνει όσο γίνεται πιο πολύ το χρώμα. Πουλάνε τέτοιες τάπες σε χρωματοπωλεία.

post-17-1442174020,5464_thumb.jpg

post-17-1442174020,5775_thumb.jpg

post-17-1442174020,6051_thumb.jpg

post-17-1442174020,6339_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Soler ειδα γραφεις για UV spray. Προσφατα το ειχα σκεφτει αλλα δεν ηξερα αν υπαρχει. Που θα μπορουσα να παρω ενα? Εχω ηδη UV λαμπες.Κανει δουλεια η τσαμπα κοπος??

Μπορείς να το βρεις σε μαγαζί με χρώματα κλπ.

Απλά ζητάς φωσφοριζέ sprey.

Για το αν κάνει δουλειά...δες την photo..;)

post-17-1442174020,8526_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα το περασω με πινελο λογο του οτι δεν μπορω να τα βγαλω ολα απο μεσα.Να σε ρωτησω. Ειναι ευαισθητο στην επαφη δλδ αλλοιωνεται καθολου?

Φαινεται ωραιο στο τροφοδοτικο σου παντως. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα το περασω με πινελο λογο του οτι δεν μπορω να τα βγαλω ολα απο μεσα.Να σε ρωτησω. Ειναι ευαισθητο στην επαφη δλδ αλλοιωνεται καθολου?

Φαινεται ωραιο στο τροφοδοτικο σου παντως. :)

Kαι εγώ με πινελάκι το έβαψα...

Σιγά μην τα έβγαζα όλα από μέσα...

Απλά παίρνεις ένα βαζάκι ρίχνεις μέσα με το sprey και μαζεύεται το χώμα με το οποίο βάφεις...

Για το αν φθείρεται.. αυτό είναι ανάλογα την επιφάνεια την οποία θα βάψεις.

Σε μέταλλο και πλαστικό δεν παθαίνει τπτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.