Jump to content


Προβλημα με Μaxtor 80GB!!!!!!!


loner

Recommended Posts

Ρε παλικαρια τα φωτα σας......

Εχω εναν 80αρη maxtor. Συγκεκριμενα τον 6Υ080Ρ0. Απο ενα σημειο και μετα σε ενα συγκεκριμενο partition αν του κανεις scandisk κολλαει. Δηλαδη δουλευει το ledακι δεν προχωραει καθολου η μπαρα. Αυτο το κανει με οποιοδηποτε προγραμμα διαγνωσης προβληματων σκληρου. Στο startup πχ παει μεχρι το 64% και σταματαει. Βασικα κολλαει απο πιο πριν (58%) αλλα μετα απο αρκετη ωρα σταματαει στο 64%..... Το θεμα ειναι δεν βγαζει προβλημα για bad sectors. Απλα κολλαει. Μονο μια φορα στο startup πριν με βγαλει στην επιφανεια εργασιας εβγαλε κατι για bad allocation table..... Απο τοτε τιποτα. Το μονο που μπορεσα να κανω ειναι να κανω ξεχωριστο partition απο το σημειο που εχει το προβλημα περιπου μεχρι το τελος το δισκου, το οποιο δεν το χρησιμοποιω. Και ας ειναι και 17GB!!!!!! Εχει κανεις να κανει καμια προταση;;;;;; Του εχω κανει και low level μπας και, αλλα τιποτα........... Δεν καλυπτεται απο εγγυηση...........

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε τον για bad sectors. Κατέβασε το HDD Regenerator 1.41, φτιάξε μια bootable diskette και κάνε ένα scan. Εναλλακτικά, κατεβάζεις από το site της Maxtor το κατάλληλο utility για να κάνεις κάποιο fitness test στον δίσκο και ίσως και ένα low level format.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ Παντως να ξερεις οτι δεν εχω ακουσει καλα λογια για Maxtor σκληρους!

Ποιος διαδίδει τέτοια ψέμματα?

Loner όπως σου λένε και τα παιδιά κοίτα για bad sectors με το Powermax της Maxtor (το κατεβάζεις από το site) και αν αποδειχθεί ότι όντως έχει και τον καλύπτει η εγγύηση (λογικά θα σε καλύπτει γιατί έχουν 3 χρόνια) τον πας για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Bγαζει ενα error code με το Powermax 8-ψηφιο. Αποδειξη δεν υπαρχει και συν τοις αλλοις εχει μια βιδα που βγαινει με τιποτα απο πανω του..... Οποτε παμε για καινουριο; Η τον κραταω με τα 60gb που εχουν μεινει και δουλευουν κανονικα στα αλλα partitions;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αφου δουλευουν τα 60 απο τα 80 εγω θα σου ελεγα να τον κρατησεις. Αν μπορεις να παρεις αλλο παρα και κρατα αυτον για δευτερο, για πειραματα.

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι το hdd regenerator φτιάχνει χαλασμένους τομείς αλλά συνήθως ακούγεται ότι καλό θα ήταν να μην ξαναβάλεις τίποτα σοβαρό σε αυτόν το σκληρό ακόμη και αν επιδιορθωθεί πλήρως. Ας πούμε άστον μόνο για τα παραθύρια και την εικονική τους μνήμη (...)

Link to comment
Share on other sites

καλα ποσο καιρο τον εχεις για να πας για αλλον?? Κανονικα θα πρεπει να εχει τρια χρονια εγγυηση. Συμφωνω παντως οτι οι Maxtor ειναι για το καλαθι των αχρηστων. Εαν θελεις επιδοσεις θα παρεις Western Digital και αν θελεις μακροζωια απο τον σκληρο σου (περα απο τα 3 χρονια της εγγυησης) θα παρεις Seagate και ειδικα την νεα σειρα με 5 χρονια εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

και συν τοις αλλοις εχει μια βιδα που βγαινει με τιποτα απο πανω του.....

εμενα ο 120αρης ide maxtor απο την πρωτη στιγμη που τον βιδωσα ειχα το ιδιο προβλημα με 2 βιδες. απλα βαλε κατι (πχ ενα μαχαιρακι η ενα μικρο κατσαβιδι) και τραβα την βιδα προς τα εξω καθως την ξεβιδωνεις.. παντως δεν πιστευω να ειναι λογος αυτος να μην δεχτουν την εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος διαδίδει τέτοια ψέμματα?

Loner όπως σου λένε και τα παιδιά κοίτα για bad sectors με το Powermax της Maxtor (το κατεβάζεις από το site) και αν αποδειχθεί ότι όντως έχει και τον καλύπτει η εγγύηση (λογικά θα σε καλύπτει γιατί έχουν 3 χρόνια) τον πας για αλλαγή.

Στον ΟΤΕ που δούλευα 7 στους 11 χαλασμένους σκληρούς ήταν Maxtor!!

Μονο Seagate! Σκυλιά!

Link to comment
Share on other sites

Δυο Maxtor 160άρηδες τρέχουν σε RAID 0 στο PC μου, πάνω από ένα χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Με τους δίσκους πάντως είναι ότι σου κάτσει. Προσωπικά εγώ εχω δει περισσότερους WD να ψοφάνε, από Quantum/Maxtor.

Aν αγόραζα τώρα θα έπαιρνα Seagate για τα 5 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Bγαζει ενα error code με το Powermax 8-ψηφιο. Αποδειξη δεν υπαρχει και συν τοις αλλοις εχει μια βιδα που βγαινει με τιποτα απο πανω του..... Οποτε παμε για καινουριο; Η τον κραταω με τα 60gb που εχουν μεινει και δουλευουν κανονικα στα αλλα partitions;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Έστειλες κάποιο email με το error code στην τεχνική υποστήριξη της Maxtor για να δεις τι πρόβλημα υπάρχει κι αν είναι επιδιορθώσιμο;

Link to comment
Share on other sites

.......... Δεν καλυπτεται απο εγγυηση...........

Bγαζει ενα error code με το Powermax 8-ψηφιο. Αποδειξη δεν υπαρχει και συν τοις αλλοις εχει μια βιδα που βγαινει με τιποτα απο πανω του..... Οποτε παμε για καινουριο; Η τον κραταω με τα 60gb που εχουν μεινει και δουλευουν κανονικα στα αλλα partitions;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν χρειάζεται να έχεις την απόδειξη, αν ο δίσκος είναι ακόμη στην εγγύηση.

Απλά πήγαινε στο site της Maxtor και τσέκαρε αν ο δίσκος είναι ακόμα στην εγγύηση.

Αν είναι, συμπληρώνεις την φόρμα RMA και ακολουθείς την διαδικασία που θα σου περιγράψουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.