Jump to content


Ψηφιστε πως τοποθετειτε τις φανες!


MrSeanKon

Πως βαζετε τη/τις φανα/ες στην ψηκτρα, MOSFETs κλπ...  

54 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ενα ερωτημα που τιθεται απο πολλους ειναι πως να τοποθετουμε τις φανες....

Στην ψηκτρα του επεξεργαστη μας (αν εχουμε αεροψυξη) ή στην καρτα γραφικων ή στα MOSFETs.....

Εγω παντοτε βαζω τις φανες (αν και δεν εχω τωρα αεροψυξη) να ρουφανε αερα (αυτες που ειναι πανω στα MOSFETs)....

Aς ποσταρετε κιολας εμπειριες βεβαια παιζει ρολο κι ο αισθητηρας της μητρικης γιατι σε μερικες περιπτωσεις ξεγελιεται.

Στον "Οδηγο αναφορας" εχω φωτο πως μετρησα με ακριβεια τη θερμοκρασια του Α64.

Y.Γ.

Η ψηφοφορια δεν κλεινει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το φανακι να ρουφάει τον αέρα από την ψήκτρα του CPU .

Το ίδιο έχω κάνει παντού , σε όλα τα ανεμιστήρια που είναι σε ψήκτρα .

Είμαι σίγουρος όμως ότι παίζει ρόλο η γενικότερη τοποθέτηση των ανεμιστήρων στο tower , ώστε να αποδώσει η μια διάταξη (Blow) η άλλη (Suck) .

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ειπε ο bizimis.

Αν εχεις κλειστο το κουτι θα πρεπει να δημιουργειτε σε καθε περιπτωση εσωτερικο ρευμα αερα προς τα εξω.

Κι αν εχει και το PSU δυο φανες τοτε μια κατω δεξια (απο τους σκληρους) αν φυσαει αερα διευκολυνει την κατασταση.

Βεβαια εγω που τα εχω ολα χυμα στο κυμα το ιδιο εχω κανει.

Λεπτομερειες κατω χαμηλα στο post

Επισης παιζουν ρολο και τα πτερυγια της φανας.

Link to comment
Share on other sites

soler παιζει ρολο πως παει το ρευμα αερα....

Αν το εκανα αυτο που λες τοτε θα επρεπε να γυρισω κι αναποδα τις δυο πισω φανες της μητρικης αρα @@ρια γιατι δεν θα την εψυχα....

Φυσανε αερα οι δυο πισω ψυχουν και τη μητρικη και οι αλλες στα MOSFETs βοηθουνται. :077:

Εδωσα και link παραπανω.

Αλλα και πρωτα που ειχα αεροψυξη δεν ειχα δει διαφορες ειτε με τη μια ειτε με την αλλη.

Και δεν αναφερομαι στις ενδειξεις (1-2 βαθμοι) αλλα στα MSF που αυτα ειναι η αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

soler παιζει ρολο πως παει το ρευμα αερα....

Το σύνηθες στα σημερινά κουτιά είναι:

Στο μπροστινό μέρος φανάκι το οποίο βάζει αέρα, και στο πίσω να βγάζει.

Πολλά έχουν και ένα στα πλάγια.

Όλοι οι κατασκευαστές βάζουν τα φανάκια στις ψήκτρες τους να φυσάνε και όχι να ρουφάνε.

Και για μένα αυτό είναι το πιο σωστό και με αυτό έχω πετύχει καλύτερες θερμοκρασίες.

Υ.γ. Ξέχασα να αναφέρω πως μιλάω για ψήκτρες και όχι για φανάκια σε mοsfets και μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

βάζουν τα φανάκια στις ψήκτρες τους να φυσάνε και όχι να ρουφάνε.

Και για μένα αυτό είναι το πιο σωστό και με αυτό έχω πετύχει καλύτερες θερμοκρασίες.

Ποσους βαθμους??

Και για να γινω σαφης για παραπανω.....

Αφου εχεις Intel με δυο βαθμους πτωση αναμενεται να κερδισεις 1MHz στο FSB του επεξεργαστη σου. :003:

Ο Celeron Northwood με 6 βαθμους πτωση κερδισε 60MHz γιαυτο στο λεω...

Οι AMD ειναι πιο αναισθητοι δες AMD Gain Estimator.

Δοκιμασε να βρεις τα MSF και στις δυο περιπτωσεις.

Κι αυτο στο προτεινω διοτι παλιοτερα η ABIT NF7-S v2.0 εδειχνε ο,τι ηθελε αναλογα με το πως εβαζα τις φανες...

Link to comment
Share on other sites

Aναλόγως τα μέρη .

Αλλού μπορεί να είναι οκ απλώς να τραβάνε , αλλού να χτυπάνε .,

Παλαιότερα είχα κάνει και συνδιασμόυς των 2 , δηλ ένα φάν πάνω απο την 9700 να την !μαστιγώνει! με αέρα , και ακριβώς πίσω της [9700] είχε υποδοχή το κουτί για 8αρη και τραβόυσε τον αέρα έξω .

Τώρα τι ψηφίzω εγώ Sir. ? :)

Link to comment
Share on other sites

Η λογική έχει παραμείνει από τα αυτοκίνητα όπου κρύος αέρας έρχεται απέξω...

Αλλά άμα έχεις 2 ανεμηστήρες που διωχνουν τον αέρα δίπλα ακριβώς στον ανεμηστήρα του cpu ( case & PSU ) το λογικό είναι να θές να σου τραβήξουν τον το ζετό αέρα.

Το να φυσάει είναι λογικό μόνο στην περίπτωση που έχεις μόνο έναν ανεμηστήρα σε απλές κατασκευές κατασκευαστών.

Link to comment
Share on other sites

Ποσους βαθμους??

Και για να γινω σαφης για παραπανω.....

Αφου εχεις Intel με δυο βαθμους πτωση αναμενεται να κερδισεις 1MHz στο FSB του επεξεργαστη σου. :003:

Σωστά τα λες...2-3 βαθμοί κάτω δεν είναι τπτ σπουδαίο...

Οπότε γιατί να μπω στην διαδικασία να βάλω το φανάκι ανάποδα(να ρουφάει) όταν μάλιστα φυσώντας έχω λίγο καλύτερες θερμοκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω λεω να φυσαει πανω στην ψυκτρα της cpu!

Απλα γιατι εχω κανει το πειραμα και απο αυτο βγηκε οτι κερδιζω αν φυσαει πανω γυρω στους 5 c!

Σιγουρα κερδισες 5 βαθμους στον CPU???Ο αερας που φευγει απο την ψυκτρα παιζει να χτυπαει πανω στο θερμιστορ με αποτελεσμα να παιρνεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες.Το αν κερδισες τπτ θα το καταλαβεις απο το o/c και απο την σταθεροτητα.
Link to comment
Share on other sites

Nαι απο full load που ημουν γυρω στους 49-50 τωρα ειμαι 45!

Το θεμα ειναι οτι ειμαι σταθερος στα 3250 και οτι για να παω στα 3300 θελω πολυ ρευμα!

Αρα λοιπον δεν νομιζω πως φταει η θερμοκρασια που με κραταει!

Επιπλεον εχω northwood και οχι presshot!

Link to comment
Share on other sites

Eγω το ειχα να φυσαει γιατι γυρο απο την ψυκτρα ηταν πυκνωτες, διαφορα κυκλοματα κ οι Μνημες που φερνανε προς την cpu ζεστο αερα αρα δε με βολευε αυτος ο τροπος.

εγώ πάλι μέχρι τώρα την είχα να φυσάει προς τα κάτω...αλλα τώρα θα βάλω w/c οποτε..:p

κ στο ψυγειο πως θα το βαλεις Δημητρη ?:D

Εγω το εχω να ρουφαει γιατι περνει κρυο αερα απο εξω...δε θα ηταν λογικο να εβγαζε απο μεσα εξω για τον λογο που ειπα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.