Jump to content



Hal.dll error σε δεύτερο ΧΡ installation!


fsbmaniac

Recommended Posts

όλα άρχισαν όταν μου έβγαλε το ότι....δεν μπορει να εκκινήσει από το δεύτερο installation χρ γιατί λείπει το hal.dll. διάβασα το σχετικό topic του forum το οποιο έχει οδηγίες πως να το φτιάξεις χρησιμοποιώντας την recovery console των χρ.έτσι και γω ξεκίνησα τέσσρα κάτι έκανα λάθος και τα gam#σα όλα.

λοιπόν έχω έναν δίσκο 120gb maxtor.

έχω 3 win χρ installation (το τρίτο το έκανα για να μπω net!!!) το πρόβλημα το αρχικό ήταν στο c μετά δεν μου έδειχνε κανένα μενού για εκκίνηση.και ότι δεν υπήρχε boot.ini κτλ....

λοιπόν πείτε μου πως μπορώ να ξαναφτιάξω το μενού εκκίνησης καθώς ειδικά στον c ο οποιος καταλαμβάνει 50-gb έχω περί τα 40 προγράμματα για ήχο και video plug ins vst κτλ...38gb προγράμματα!!!! εβδομάδες ολόκληρες δουλειάς.ευτυχώς έχω τα πάντα back up σε 2 seagate 250gb έκαστος sata.εχω ταραχτεί εντελώς.λοιπόν στο τωρινό win χρ installation το boot.ini είναι :[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows ΧΡ Professional" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="w" :

το "w" εγώ το έκανα κάτι πάτησα add κτλ θάλασσα σας λέω!!!

πως μπορώ να το επανορθώσω

το σύστημα έχει C,D,E τα c,d με ενδιαφέρουν το e θα το διαγράψω καθώς είναι αυτό που χρησιμοποιώ τώρα.

και ερωτώ θα διορθωθεί εάν κάνω edit και φτιάξω ακόμα 2 σειρές ίδιες με την πρώτη(multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows ΧΡ Professional" /fastdetect

) απλά όπου 3 να βάλω 2 και 1 ? θα διορθωθεί? στην αρχή το πρόβλημα ήταν ότι στον c δεν έβρισκε το hal.dll μετά δεν εκκινούσε ούτε το d μάλλον γιατί είτε έσβησα το boot είτε το σύνταξα λάθος.δεν διακινδυνεύω να κάνω αυτό που εγγράψω γιατί μετά βαριεμαι να ξανακάνω install στο e να ξαναμπώ net. περιμένω απαντήσεις κατατοπιστικές. έχω διαβάσει όλα τα ανάλογα posts.

Link to comment
Share on other sites

μετα πειτε μου πως να αγορασω αυθεντικο cd xp ?

οταν εχοντας γινει advanced user δεν μπορω να βρω ισσοροπια ? μετα λενε τα mac ειναι ακριβα.αν ειχαμε λιγο μυαλο ολα θα ηταν διαφορετικα.ειχα σκοπο να αγορασω 2 cd χπ αυθεντικα αλλα δεν βλεπω λογο να πληρωσω για ενα προιον πληρωσ ελατοματικο.και ευπαθες.μας πασαρουν περιτυλιγμα ferrari με περιεχομενο Hundai.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλ.ντιέλέλ μου έχει σπάσει αρκετές φορές τα νεύρα. Ψάξε απαραίτητα τις μνήμες σου πριν προχωρήσεις. Έπειτα σκληρό και μετά άλλαξε cd. Μπορείς να δοκιμάσεις να ξεκινήσεις με το KNOPPEL .Αν δε ξεκινήσει τότε φταίνε σίγουρα μνήμες. Από κονσόλα αποκατάστασης οι εντολές που μπορεί να χρειαστείς είναι οι fixmbr και fixboot

Link to comment
Share on other sites

όλα άρχισαν όταν μου έβγαλε το ότι....δεν μπορει να εκκινήσει από το δεύτερο installation χρ γιατί λείπει το hal.dll. διάβασα το σχετικό topic του forum το οποιο έχει οδηγίες πως να το φτιάξεις χρησιμοποιώντας την recovery console των χρ.έτσι και γω ξεκίνησα τέσσρα κάτι έκανα λάθος και τα gam#σα όλα.

λοιπόν έχω έναν δίσκο 120gb maxtor.

έχω 3 win χρ installation (το τρίτο το έκανα για να μπω net!!!) το πρόβλημα το αρχικό ήταν στο c μετά δεν μου έδειχνε κανένα μενού για εκκίνηση.και ότι δεν υπήρχε boot.ini κτλ....

λοιπόν πείτε μου πως μπορώ να ξαναφτιάξω το μενού εκκίνησης καθώς ειδικά στον c ο οποιος καταλαμβάνει 50-gb έχω περί τα 40 προγράμματα για ήχο και video plug ins vst κτλ...38gb προγράμματα!!!! εβδομάδες ολόκληρες δουλειάς.ευτυχώς έχω τα πάντα back up σε 2 seagate 250gb έκαστος sata.exo ταραχτεί εντελώς.λοιπόν στο τωρινό win χρ installation το boot.ini είναι :[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows ΧΡ Professional" /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="w" :

το "w" εγώ το έκανα κάτι πάτησα add κτλ θάλασσα σας λέω!!!

πως μπορώ να το επανορθώσω

το σύστημα έχει C,D,E τα c,d με ενδιαφέρουν το e θα το διαγράψω καθώς είναι αυτό που χρησιμοποιώ τώρα.

και ερωτώ θα διορθωθεί εάν κάνω edit και φτιάξω ακόμα 2 σειρές ίδιες με την πρώτη(multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS="Microsoft Windows ΧΡ Professional" /fastdetect

) απλά όπου 3 να βάλω 2 και 1 ? θα διορθωθεί? στην αρχή το πρόβλημα ήταν ότι στον c δεν έβρισκε το hal.dll μετά δεν εκκινούσε ούτε το d μάλλον γιατί είτε έσβησα το boot είτε το σύνταξα λάθος.δεν διακινδυνεύω να κάνω αυτό που εγγράψω γιατί μετά βαριεμαι να ξανακάνω install στο e να ξαναμπώ net. περιμένω απαντήσεις κατατοπιστικές. έχω διαβάσει όλα τα ανάλογα posts.

Για το μενού, κάνε αυτά που λες.Το μενού έτσι όπως έχει τώρα, ξεκινάει αυτόματα μετά από 30 sec, την τρίτη επιλογή (αυτή που έχει το (3)).Απλώς κοίταξε με κάποιο τρόπο να μπορέσεις να δεις τι ξεκινάει από που.Το 1,2,3 είναι η σειρά με την οποία γίνανε οι εγκαταστάσεις στο σύστημα.Οπότε 1 είναι ο c, 2 η δεύτερη εγκατάσταση και 3 η τελευταία.Εγώ πάντως σου προτείνω, και εφόσον τα έχεις όλα σε backup, να του ρίξεις ένα γενικό φορμάτ, και να τα βάλεις όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Η FEEL GOOD!!!!! ΝΑ ΝΑ .....

"απανηλθαν" στην αρχική τους κατάσταση!!!

το μονο που δεν δουλεύει είναι το χρ στον c καημού ζητάει ότι έχει καταστραφεί αρχείο hal.dll κτλ.....’ΡΑ

οι μνήμες μου είναι ok.

το σύστημα κατά 99 έκανε αυτό διότι έβγαζα και "ενα δίσκο (έναν w.d. χαλασμένο) ο οποιος αναβόσβηνε πολλές φορες όταν λειτουργούσε το σύστημα.μάλλον από αυτό γιατί αλλιώς δεν εξηγείται το "συστμημα" δούλευε τέλεια καιρό τώρα.

τέσσρα. κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα κάνω από τον recovery console .τι ακριβώς εντολές θα δώσω.οποιος ξέρει ας βοηθήσει.μάλλον τώρα λογικά θα έχει σωστο BOOT.INI ΑΡΧΕΊΟ ??? άρα φτάνει να φτιάξω μονο το hal.dll? ?

Link to comment
Share on other sites

και οσο για Linux εμενα δενμπορεί να με καλύψει ούτε 5

video editing/sound rec/midi/ κτλ 500ευρώ κάρτα ήχου dene είναι και λίγα.... με το linux όλα αυτά είναι άχρηστα άσε τα πργράμματα που έχω12-13000 e το linux...δεν μου λέει τίποτα για ayta.an είχα έναν mac όμως !!!!???? αχ αυτά τα windows.και τα καινούρια έτσι θα είναι ΠΑΤ’ΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Η FEEL GOOD!!!!! ΝΑ ΝΑ .....

"απανηλθαν" στην αρχική τους κατάσταση!!!

το μονο που δεν δουλεύει είναι το χρ στον c καημού ζητάει ότι έχει καταστραφεί αρχείο hal.dll κτλ.....’ΡΑ

οι μνήμες μου είναι ok.

το σύστημα κατά 99 έκανε αυτό διότι έβγαζα και "ενα δίσκο (έναν w.d. χαλασμένο) ο οποιος αναβόσβηνε πολλές φορες όταν λειτουργούσε το σύστημα.μάλλον από αυτό γιατί αλλιώς δεν εξηγείται το "συστμημα" δούλευε τέλεια καιρό τώρα.

τέσσρα. κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα κάνω από τον recovery console .τι ακριβώς εντολές θα δώσω.οποιος ξέρει ας βοηθήσει.μάλλον τώρα λογικά θα έχει σωστο BOOT.INI ΑΡΧΕΊΟ ??? άρα φτάνει να φτιάξω μονο το hal.dll? ?

HAL = Hardware Abstraction Layer…

Αν δεν έχεις υπερχρονισμένο το σύστημα σου τότε πολύ πιθανό να φταίει και ο δίσκος που ήταν χαλασμένος. Όταν φορτώνει το λειτουργικό το HAL αναζητά πληροφορίες του hardware και αν κάτι δεν πάει καλά (συνήθως λόγω o/c) καταστρέφεται το hal.dll των windows. Μπορεί να φτιάξει με μια επανεκκίνηση ή μια αντιγραφή αλλά ίσως χρειαστεί και repair των windows….!!!!

Αρχικά προσπάθησε να αντιγράψεις το hal.dll από το δεύτερο λειτουργικό σου (D:\WINDOWS\system32\hal.dll) στο πρώτο (C:\WINDOWS\system32\hal.dll).

Αν απλά είναι χαλασμένη η βιβλιοθήκη πιθανόν να λειτουργήσει, αν όχι πας για repair ή και εγκατάσταση…

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που λέει ο orthodox ή ακόμα και αν δεν είχες 2ο partition θα έκανες το εξής:

Ξεκινάς με recovery console.

Όταν σε ρωτήσει με πια εγκατάσταση θέλεις να συνδεθείς πατάς το αντίστοιχο νουμερο

π.χ. 1: c:\windows

2: d:\windows

Λογικά θέλεις την 1. Με το γράμμα e: λογικά είναι το cd σου.

Γράφεις

e:

cd i386

copy hal.dll c:\windows\system32

exit

επανεκίνηση και λογικά είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

πήγα και έβαλα από τον d το λειτουργικό που είμαι τώρα δηλαδή... είχε το ίδιο μέγεθος 126kb αλλα αφού το αντικατέστησα πάλι τα ίδια μου λέει....το "ξαναεσβησα" μπήκα σε safe mode το ξανά αντικατέστησα αλλα πάλι τίποτα δεν τα φορτώνει από τον c με τίποτα.μάλλον καταστράφηκε οποτε θα χρειαστώ repair..... αχ ρε microsoft με τα λειτουργικά σου!!! microsoft windows xp p1rated ed1t1on for ever the best!!!!

πως κάνω repair?? απλά βάζο το cd ενώ είμαι μέσα στο λειτουργικό που είμαι τώρα και βάζω να μου ζητήσει να του υποδείξω ποιο όνομα δίσκου να φορτώσει τα χρ???? επανεγκατάσταση δηλαδή πατάω ????

Link to comment
Share on other sites

μου θυμίζει τα studio στην αθηνα που μόλις γίνει καμια ηχογράφηση γίνει και η μίξη κάνουν σαν τρελοί να το κάνουν back up!!! έτσι έκανα και γω!!! back up με χαλασμένο δίσκο και να τι έπαθα τσάμπα το install πάνω από 150 συνολικά προγραμμάτων τόσα plug ins αχ!!!! θα δω μετά την επανεγκατάσταση αν πάει το ίδιο καλά η "ετσω" από δεκτά καλά και θα δω αν θα κάνω format...

Link to comment
Share on other sites

Απλά πληροφοριακά και μιας και ανέφερες το λινουξάκι μπορείς αφού ολοκληρώσεις όλη η διαδικασία της εγκατάστασης να μπεις από λίνουξ και να τραβήξεις ένα αντίγραφο όλου του διαμερίσματος του σκληρού σου το οποίο σε ενδιαφέρει και να το κρατήσεις είτε ως αρχείο ( .tar ) είτε να το συμπιέσεις ( π.χ. tar.gz .zip ) και τέλος να το κάψιες σε DVD ή να το κρατήσεις σε σκληρό. Έτσι την επόμενη φορά θα είσαι up and running σε 5-10 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το πρόβλημα έχει πάψει να υφίσταται έστω και με όχι τόσο επιθυμητό τρόπο το θέμα κλείνει εδώ. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Backup του συστήματος υπαρχουν ανάλογα θέματα στην αντίστοιχη κατηγορία ή υπάρχει δυνατότηα να ανοίξει νέο θέμα ώστε να δωθούν συγκεκριμένς πληροφορίες.

Ευχαριστώ όσους απάντησαν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.