Jump to content



Μας τα 'χωσε το γα@!#$νο το Overclocking..!!


morphious..#

Recommended Posts

Τι το 'θελα το oerclocking???

Πριν λίγο καιρο, μου έκαψε το pc (ετσι νομιζα) κεραυνος... Τελικα ειχε καει το τροφοδοτικο και η μητρικη!!! Έμεινα χωρις μηχανημα 3 βδομάδες και το ξαναπήρα στα χερια μου με καινουρια μητρικη 2 μερες πριν..

Σαν να μην εφτανε αυτο η κάρτα γραφικων τα 'χε παιξει και δεν μπορούσε ν' αλλαξει αναλυση, και έκανε διαφορα περίεργα. Ετσι παράγειλα αλλη απο το e-shop (την περιμενω αυριο-μεθαυριο). Δεν μπορουσα να περιμενω..

Αρχιζω λοιπον να κανω Οverclocking σημερα το μεσημερι...

Εχω ενα pentium 4 2.8 Northwood και μια gigabyte 8S648FX-RZ. Κλειδωνω pci/agp και συνεχιζω..

Ανεβάζω λοιπον σιγα σιγα 2.9, 3, 3.1, (δινω λιγο ρευμα στη μνημη) 3.2, 3.3, 3.3+!!! Ωραια λεω, καλα παμε. Έλα ομως που στο επόμενο boot δεν ανοιξε καθόλου.... Το κερασακι στην τουρτα που λενε!!

Απο το ρευμα το εβγαλα, μπαταρια εβγαλα, cmos εσβησα κ.τλ, αλλα ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!

Οταν παταω το κουμπι για να ανοιξει η οθόνη ειναι νεκρή...

Τι στο καλο εγινε;;;

Κάηκε το γ#$%με@!ο πάλι;; Μια βδομαδα πριν πέθανε και το κινητό μου..Τι γκαντεμια είναι αυτή;; Τι μπορει να εγινε;; Κι αλλα λεφτα που να παρει;;!!

Εχουν σπάσει τα νευρα μου!! Πάλι χωρις pc θα μεινω;; Αν ξέρει κανεις τίποτα παραπανω που θα μπορουσα να δοκιμασω ειμαι ολος αυτια!!

Link to comment
Share on other sites

ρε μπας και ανοιξες παρτιδες με το dpresv?λολ!κοιτα αν η mb εχει καποιο jumper για να κανεις clear bios!αν εχει καντο απο εκει!συνηθως ολες οι μητρικες εχουν ενα μικρο λαμπακι πανο τους που αναβει οταν περνουν ρευμα!αν αυτο δεν αναβει στην μητρικη σου τοτε αρχισε τα τρισαγια και τα κολιβα!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βγαλεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αφησε μονο επεξεργαστη,τις απαραιτητες τροφοδοσιες,το καλωδιακι του "μεγαφωνου" της μητρικης, και τους διακοπτες power on και reset. Αν δουλεψει τοτε προχωρα βαζοντας με τη σειρα ram,vga,hdd, και μετα οτι αλλο εχεις. Αν σταματησει να δουλευει οταν βαλεις κατι ενω πριν δουλευε, αυτο θελει λογικα αλλαγμα.

Τωρα αν δεν αναψει...τα πηγε καλα στο εργον της, αμην!

Link to comment
Share on other sites

Η μαλλον πριν τα κανεις αυτα βγαλε πρωτα τα dimm και αλλαξε τα με καποιο προχειρο(που δουλευει...λολ) αν αναψει τοτε οι μνημες τα φτυσανε!

Και χαλαρωσε! Δυσκολα θα καψεις κατι...

Link to comment
Share on other sites

Αν όπως λες η vga σου έκανε κόλπα τότε ίσως ήρθε η ώρα της σε ακατάλληλη στιγμή...!!!

Αν δεν έχεις άλλη περήμενε από το e-shop την καινούρια και βλέπεις...!!!

Στο εν τω μεταξύ κάνε αυτά που σου λένε τα παιδιά παραπάνω και κυρίως δες τις μνήμες σου που είναι το πιθανότερο...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα δω τι θα κανω... Παντος σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον!!

Πρεπει να γυρισω τον κοσμο αναποδα για να βρω αλλη μνημη τωρα..

Το σκεφτηκα και 'γω αυτο για τις μνημες οταν ηρεμησα λιγο (πολλες ωρες μετα...!!) οπως και να 'χει θα εχετε νεα μου... αναμεινατε...

Link to comment
Share on other sites

Α!! τελικα δεν βρικα να δοκιμασω ram...!θα βρω ομως αν δεν δουλεψει!!!!που δεν το κοβω να δουλευει με την agp !!!(ο p4 σε socket 478 στα 3,2GHz OE

τι λέει....?ρωταω καλου,κακου........αν οχι , τι πρωτινετε σε socket 478 :094: :094: ) :104: :104:

Link to comment
Share on other sites

Αμα εννοεις p4 3.2 Ε0 ειναι αρκετε δυσκολο να βρεισ αλλα ετσι και βρεισ παρτον με την μια...Μην τον αφησεισ και παει σε κανα ασχετο...Για να ξερεισ οτι ειναι Ε0 εχει κωδικο SL7PN.Αμα δεν βρεισ Ε0 και οι D0 κανουν πολυ καλη δουλεια.Για κωδικο του καθε επεξεργαστη ψαξε εδω:http://processorfinder.intel.com/scripts/list.asp?ProcFam=483&NoNav=NO&CorSpd=ALL&SysBusSpd=ALL&MfgTech=ALL&step=ALL&cache=ALL&PkgType=ALL&btnFOS=Filter+on+selections

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες...

Τελικά η μητρική παρέδωσε πνεύμα... 2 ημερών.. Πέθανε..!!! Κλαχ κλαψ...

Πάμε για την επόμενη τώρα..!!!

Θα κανονίσω τώρα να μου την αντικαταστήσουν (είναι και οι εγγυήσεις βλέπετε στη μέση) και πάμε πάλι απ' την αρχή...

Γιατί όμως να τα κακαρώσει τόσο εύκολα;

Τι φταίει;

Από 2.8GHz έφτασε μόνο μέχρι 3.3+GHz...

Δεν μπορεί να πάει παραπάνω, τερμάτισε;;

Έχω κάποιο προαισθημα ότι μπορεί και η επόμενη να μου πεθάνει στα χέρια..!!

Δεν τη θυμάμαι τώρα να σας την πω, αλλα σε προηγούμενο post μου θα βρείτε το μοντέλο..

Link to comment
Share on other sites

Αμα εννοεις p4 3.2 Ε0 ειναι αρκετε δυσκολο να βρεισ αλλα ετσι και βρεισ παρτον με την μια...Μην τον αφησεισ και παει σε κανα ασχετο...Για να ξερεισ οτι ειναι Ε0 εχει κωδικο SL7PN.Αμα δεν βρεισ Ε0 και οι D0 κανουν πολυ καλη δουλεια.Για κωδικο του καθε επεξεργαστη ψαξε εδω:http://processorfinder.intel.com/scripts/list.asp?ProcFam=483&NoNav=NO&CorSpd=ALL&SysBusSpd=ALL&MfgTech=ALL&step=ALL&cache=ALL&PkgType=ALL&btnFOS=Filter+on+selections

Εγω παλι μονο Ε0 βρισκω... 3.0 οχι 3.2. Δεν κοιταξα για 3.2. Εισαι σιγουρος οτι ειναι τοσο σπανιοι????

Link to comment
Share on other sites

hi !!!!!! ΜΠΙΚΕ Η MO/BO !!!!!ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕ Η ΕΓΓΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΑΓΑ ΠΕΡΙΣΕΨΑΝ!!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΚΙΝΟΝΙΣΩ ΜΕ ELEVEN ΓΙΑ BLOCK ΚΑΙ ΨΥΓΙΟ !!!!! ΜΠΩΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΙΟΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ.....? :048:

Link to comment
Share on other sites

Στειλτου πμ και περιμενε…

Μπες και στην ιστοσελιδα του και στειλτou… θα σου εδινα λινκ αλλα λογω της μεταφορας του site (υποθετω) μου βγαζει μονο 6 μελη στο Ε του members list…

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.