Jump to content



Αρχιζω DIY υδροψυξη και full mod κουτιου


MADKiller7

Recommended Posts

λοιπον μιας και βαρεθηκα το κουτι μου,αν και μονταρισμενο,ξεκιναω νεο μοντ και μιας και γυρευα αφορμη για υδροψυξη θα γινουν μαζι και τα 2.θελω ομως και καποιες προτασεις/συμβουλες.θα βαλω φωτο οποτε μπορω γιατι προκειται να γινει και κατασκευαστικη αλλαγη του κουτιου.

1.βρηκα ενα ψυγειο απο CBR 400 (χαλκινο) ειναι και θα κανω καποιες αλλαγες και σε αυτο. ( θα ανεβασω φωτο του ψυγειου αργοτερα).κοστος 5 ευρω:082:

2.ποια ειναι η ποιο αθορυβη απο τις 2 αντλιες hydor η eihem?

3.για σωληνες θα δω τι πουλανε εδω και θα σας τους πω να μου προτεινεται.

4.δεν θα βαλω τανκ μιας και το ψυγειο ειναι με ταπα και δεν νομιζω να χρειαζεται (γι αυτο τον λογο θα πεσει μοντ και στο ψυγειο,αλλαγη κατευθυνσης των σωληνων του ψυγειου).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Το ψυγειάκι καλό είναι αρκεί να μην είναι τρύπιο . Αν και πάει λίγο μπανάνα στο σχήμα η λάθος θυμαμαι ?

Σωλήνες ευκαμπτους 10mm καλά είναι . Πράκτικερ η κατάστημα με ποτιστικά και τέτοια...

Εheim = εγγυηση αλλά ακριβές ... 70 η 1250 και 50 η 1048 ,.

Η 1250 βιδωμένη στο tower μέσα πάνω σε παλιό mousepad δεν κάνει 'τον παραμικρό θόρυβο .

hydor καλές είναι και αυτές και πιό φθηνές.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μερικες φωτο.ενα ταλαιπωρο φτηνο κουτι (μου το χαρισαν:003:)

και το ψυγειακι απο την CBR(μονο το ψυγειο της ειχε μεινει ολοκληρο,αν και θελει λιφτινγκ και αυτο).

@Atari[Xp+] μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει σταγονα:041:.το κουτι που θα μονταρω ειναι ακριβως το ιδιο με το δικο σου.(αγνωριστο θα γινει).(καθαρισε και τα πμ σου,χτες προσπαθουσα να σου στειλω πμ,να ρωτησω για το ψυγειακι σου,αλλα βρηκα ενισχυμενο:003:).10mm εσωτερικα εννοεις?

το ψυγειο το πηρα απο μια μαντρα.η διατομη στους σωληνες του ψυγειου ειναι 2εκ,επειδη θα τους αλλαξω την κατευθυνση με χαλκινες γωνιες,τη διατομη να βαλω?και επισης η ταπα θα μπει σε οριζοντια θεση στο ψυγειο και με μικρο μηκος λαιμου.

ζητω συγνωμη για την ακαταστασια:090: (χαος καλυτερα) στο δωματιο μου και για την ποιοτητα των φωτο.(ειναι απο το 6230)

post-200-1442174027,9589_thumb.jpg

post-200-1442174028,0191_thumb.jpg

post-200-1442174028,0798_thumb.jpg

post-200-1442174028,1418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μερικες φωτο.ενα ταλαιπωρο φτηνο κουτι (μου το χαρισαν:003:)

και το ψυγειακι απο την CBR(μονο το ψυγειο της ειχε μεινει ολοκληρο,αν και θελει λιφτινγκ και αυτο).

@Atari[Xp+] μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει σταγονα:041:.το κουτι που θα μονταρω ειναι ακριβως το ιδιο με το δικο σου.(αγνωριστο θα γινει).(καθαρισε και τα πμ σου,χτες προσπαθουσα να σου στειλω πμ,να ρωτησω για το ψυγειακι σου,αλλα βρηκα ενισχυμενο:003:).10mm εσωτερικα εννοεις?

το ψυγειο το πηρα απο μια μαντρα.η διατομη στους σωληνες του ψυγειου ειναι 2εκ,επειδη θα τους αλλαξω την κατευθυνση με χαλκινες γωνιες,τη διατομη να βαλω?και επισης η ταπα θα μπει σε οριζοντια θεση στο ψυγειο και με μικρο μηκος λαιμου.

ζητω συγνωμη για την ακαταστασια:090: (χαος καλυτερα) στο δωματιο μου και για την ποιοτητα των φωτο.(ειναι απο το 6230)

Αρχηγός είσαι ... αν δεν χάνει προχώρα... μπορείς να αλλάξεις την διατομή των στομίων εισοδων εξόδων με λάστιχο-μέσα σε λάστιχο απο πιο χοντρό [ποτίσματος] σε πιό λεπτό . και να σφιγγεις τις ενώσεις με σφικτηρες.

Πάνε σε μαγαζί με ποτιστικά-γεωργικά. και ζήτα ρακόρ πλαστικά σε διάφορες διμέτρους που σε βολευουν ....

ΑΑΑ. και 5 ευρώ , καλά είναι .

Link to comment
Share on other sites

σε καποιο θεμα διαβασα για το ροη στο ψυγειο,απο που φαινεται αν ειναι καλη η οχι (οσο καλυτερη τοσο πιο λιγο ζορι στην αντλια??????),καποιο τεστ υπαρχει?καθαρισμα διαβασα οτι γινεται με ξυδι,εναλλακτικος τροπος υπαρχει?

θα βαλω ενα μονο μπλοκ στο cpu,να παρω μικρη αντλια (hydor L20) η λογω μεγαλου ψυγειου να παρω κατι ενισχυμενο?(θελω να ειναι οσο πιο αθορυβη γινεται και να μην πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου

Link to comment
Share on other sites

σε καποιο θεμα διαβασα για το ροη στο ψυγειο,απο που φαινεται αν ειναι καλη η οχι (οσο καλυτερη τοσο πιο λιγο ζορι στην αντλια??????),καποιο τεστ υπαρχει?καθαρισμα διαβασα οτι γινεται με ξυδι,εναλλακτικος τροπος υπαρχει?

θα βαλω ενα μονο μπλοκ στο cpu,να παρω μικρη αντλια (hydor L20) η λογω μεγαλου ψυγειου να παρω κατι ενισχυμενο?(θελω να ειναι οσο πιο αθορυβη γινεται και να μην πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου

η λ20 ειναι αρκετα δυνατη αντλια και αθορυβη τελειως μονο χρειζεται να βαλεις κατι μαλακο απο κατω να απορροφαει τους κραδασμους της. Με μια λ20 θα κανεις τη δουλεια σου μια χαρα, ειναι και φθηνη. Για το καθαρισμα το ξιδι ειναι το καλυτερο(αν κανω λαθος διορθωστε με) Οσο για την ροη, αυτο πρεπει να ηταν ενα τεστ του Mr. Sean. ψαξε σε παλια threads θα το βρεις σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα τελειωσα το μονταρισμα του ψυγειου (μου βγηκε η πιστη να κανω τις κολλησεις),αλλαξα τις σωληνωσεις του με χαλκινες γωνιες 12χιλ,η ταπα μπηκε καθετα μιας και το ψυγειο θα μπει οριζοντια,επισης εβαλα δυο "δοκαρια" απο λαμαρινα που εφτιαξα για να ενισχυσω το κουτι μιας και ηταν πολυ ευκαμπτο και εκει πανω θα στειριξω το ψυγειο.ααα ξεχασα το τροφοδοτικο θα μπει ορθιο(αναγκη χωρου για το ψυγειο,ειναι τερατακι)!!!σκοπος μου ειναι σε ενα midi case να μπουν ολα μεσα και να φαινοντε οσο το δυνατον λιγοτερα,χωρις να χαθει η λειτουργικοτητα του.(εβαλα τον πηχη ψηλα ε???)

post-200-1442174028,527_thumb.jpg

post-200-1442174028,5859_thumb.jpg

post-200-1442174028,6477_thumb.jpg

post-200-1442174028,7157_thumb.jpg

post-200-1442174028,7761_thumb.jpg

post-200-1442174028,841_thumb.jpg

post-200-1442174028,9037_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα εχεις μεγαλουτσικο ψυγειο απο οτι κοβω θα ειναι οντως μεγαλυτερο απο το δικο μου (παιρνει δυο δωδεκαρηδες πισω και αλλους δυο μπροστα αρα 12Χ24cm) δε θα σου φανει τοσο χρησιμη η Eheim 1250 αρχικα.

Παντως αν θες να την αγορασεις (κρινε την τσεπη σου κι οχι εγω) τοτε παρτηνε απο τωρα και θα εχεις ωφελεια αν επεκτεινεις την υδροψυξη.

Λαστιχα τραβα στα ζωαδικα, ενυδραδικα ή και στα κω*αδικα LOL :042: εχουν το καθετι....

Εγω πηρα για μισης ιντσας 6Ε τρια μετρα κι ειναι καραμπινατα! :083:

Tank τι θα βαλεις?

Γιατι δεν ειδα....

Η θα πας σε κλειστο κυκλωμα εξαρχης?

Block απο που αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα εχεις μεγαλουτσικο ψυγειο απο οτι κοβω θα ειναι οντως μεγαλυτερο απο το δικο μου (παιρνει δυο δωδεκαρηδες πισω και αλλους δυο μπροστα αρα 12Χ24cm) δε θα σου φανει τοσο χρησιμη η Eheim 1250 αρχικα.

Παντως αν θες να την αγορασεις (κρινε την τσεπη σου κι οχι εγω) τοτε παρτηνε απο τωρα και θα εχεις ωφελεια αν επεκτεινεις την υδροψυξη.

Λαστιχα τραβα στα ζωαδικα, ενυδραδικα ή και στα κω*αδικα LOL :042: εχουν το καθετι....

Εγω πηρα για μισης ιντσας 6Ε τρια μετρα κι ειναι καραμπινατα! :083:

Tank τι θα βαλεις?

Γιατι δεν ειδα....

Η θα πας σε κλειστο κυκλωμα εξαρχης?

Block απο που αγορασες?

εμενα παιρνει 2 12αρηδες και περισευουν και 2-3 εκατοστα.απλα θελω μια αντλια αθορυβη(οσο γινεται) και φτηνη(εκανα αναβαθμιση πριν 2 βδομαδες και ειμαι ταπι).δεν θα βαλω 2ο μπλοκ για 1 χρονο το ελαχιστο.σωληνες δεν πηγα να ψαξω.θα παω αυριο.

για κλειστο κυκλωμα παω Sean.

μπλοκ ακομα δεν ξερω τι θα παρω,μαλλον χαμηλης ροης μπλοκ,φτανει να βρω να τροπο ωστε να δω την ροη του ψυγειου (την αντισταση),σιγουρα θα παρω απο δικο μας παιδι,Skinny13 η Eleven.

Link to comment
Share on other sites

Η L20 ειναι φθηνη και αξιζει τα χρηματα της με το παραπανω κι αθορυβη.

Την Eheim 1250 δεν την εχω δοκιμασει αλλα και παλι δε μου χρειαζεται να βαλω δυνατοτερη.

Οσο για το κλειστο κυκλωμα vs ανοικτο εχουν ειπωθει κατα καιρους διαφορα ο ΔασκαλοΝερουλας=ΚΤΜ εχει πει οτι εχουν οριακες διαφορες μεταξυ τους.

Το κλειστο κυκλωμα συμφερει πολυ αν θες μια πολυ μαζεμενη υδροψυξη για να χωρεσουν ολα ανετα ακομη και σε σαρδελοποιημενο κουτι.

Εγω αφου δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα χωρου προτιμησα το ανοικτο κυκλωμα με tanker. :036:

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα μικρο κουτακι μαυρο χρωμα απο το χρωματοπωλειο.

Ζητα αυτο που εχει και ασταρι μεσα και το βαζουν πανω στην σκουρια κατευθειαν, και ενα πινελακι και θα δεις πως θα γινει.

(Μην βαψεις τις κυψελες)

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα μικρο κουτακι μαυρο χρωμα απο το χρωματοπωλειο.

Ζητα αυτο που εχει και ασταρι μεσα και το βαζουν πανω στην σκουρια κατευθειαν, και ενα πινελακι και θα δεις πως θα γινει.

(Μην βαψεις τις κυψελες)

θα το βαψω με σπρευ,εχω παρει μαστερ στο βαψιμο,θα παρουν ενα ελαφρυ χερι και οι κυψελες δεν μπορω να τις βλεπω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

οριστε και φωτο του ψυγειου μετα το λιφτινγκ.σαν καινουργιο εεε!!!!!!!

@ΚΤΜ το ετριψα και το εβαψα οπως σου ειπα,οι κυψελες απλως πηραν ενα μαυρισμα οχι βαψιμο κανονικο.

post-200-1442174029,1802_thumb.jpg

post-200-1442174029,2431_thumb.jpg

post-200-1442174029,3101_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hρεμα φιλε θελει υπομονη η δουλεια αυτη......

Κι εγω παιδευτηκα ασχημα στην αρχη καιτοι δεν εκανα παρομοιες μετατροπες.

Αγαθα κοποιος κτωνται :)

ξερω οτι θελει υπομονη,εχω ξανακανει μοντ απλα απο μια mlkia μου το ξεκανα,ευτυχω το νεο κουτι με γλυτωνει απο τα λαμακια που ειχα βαλει στην κορυφη του case για το ψυγειο.(και εχω και τα καπακια του,στο αλλο δεν ειχα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.