Jump to content



Shared usb σκληρός


DarthMoul

Recommended Posts

Αν συνδέσεις τον σκληρό στον ένα υπολογιστή και τον κάνει όλο share, χτυπώντας τη διεύθυνση του υπολογιστή αυτού από το δεύτερο θα τον βλέπεις μια χαρά. Αν έχεις δώσει και πλήρη δικαιώματα, τότε θα είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να έχω έναν usb σκληρό πάνω σε ένα usb hub που να τον μοιράζονται δύο υπολογιστές συνδεδεμένοι πάνω στο hub;
στον εναν η/υ θα εχεις το usb hub επανω στο οποιο θα ειναι ο δισκος,δεν μπορεις να συνδεσεις τον αλλον η/υ πανω στο usb hub γιατι το hub χει μονο μια συνδεση για εισοδο,ακομα και αν κανεις πατεντα σε καλωδιο για να συνδεσεις το 2ο η/υ πανω στο hub τοτε θα το καψεις,γιατι οι θυρες usb του pc δινουν και ρευμα.το usb εχει τεσσερα καλωδια,2 απο αυτα ειναι η τροφοδοσια για μικρες συσκευες,δεν ξερω αν μπορεις να δουλευεις μονο τα 2 καλωδια επικοινωνιας,ισως ετσι να γινεται αυτο που ζητας.

ΥΓ.εγω καταλαβα οτι θες να το κανεις αυτο με τo usb hub.

αν εννοουσες για δικτυακο τον δισκο τοτε ακυρο οτι ειπα.απλα κανε τον shared απο τα windows και κανε μια αντιστοιχηση δισκου και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδέσω και τις τρεις συσκευές, 2 pcs και έναν δίσκο πάνω στο hub? :017:

Προσπαθώ να αποφύγω το κόστος του iSCSI.

κανονικα δεν μπορεις:(,μονο με τον τροπο που προτεινα.αλλα δεν το εχω δοκιμασει.αποσυνδεοντας απο ενα καλωδιο usb τα δυο καλωδιακια που δινουν ταση(5volt αν θυμαμαι καλα),και αφηνοντας πανω μονο τα 2 καλωδιακια επικοινωνιας.λογικα γινεται .(το usb ειναι σειριακο προτοκολλο,αρα μονο με τα 2 καλωδια επικοινωνει,τα αλλα 2 τα χρησιμοποιουν μικρες συσκευες για να περνουν ρευμα π.χ irda,usb modem κλπ)

Link to comment
Share on other sites

κανονικα δεν μπορεις:(,μονο με τον τροπο που προτεινα.αλλα δεν το εχω δοκιμασει.αποσυνδεοντας απο ενα καλωδιο usb τα δυο καλωδιακια που δινουν ταση(5volt αν θυμαμαι καλα),και αφηνοντας πανω μονο τα 2 καλωδιακια επικοινωνιας.λογικα γινεται .(το usb ειναι σειριακο προτοκολλο,αρα μονο με τα 2 καλωδια επικοινωνει,τα αλλα 2 τα χρησιμοποιουν μικρες συσκευες για να περνουν ρευμα π.χ irda,usb modem κλπ)

Και τι είναι ο δίσκος ρε παιδια να τον συνδέσεις παράλληλα με 2 pcs? Λάμπα!!!

Κατ' αρχήν αυτό με το ρεύμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ! Η usb δεν δίνει ρεύμα... τάση δίνει! Ρεύμα τραβάει το εκάστοτε φορτίο! Οπότε αν συνδέσεις παράλλημα 2usb θυρες δεν υπάρχει πρόβλημα απο άποψη τάσεων και ρευμάτων!Απλά θα έχεις πιο δυνατή πηγη 5 βολτ (μεγαλύτερη ικανότητα παροχής ρεύματος, 2*500ma) Εδώ όμως προκύπτει άλλο πρόβλημα. Αν το ένα πισι βγάζει 4,9 βολτ και το άλλο 5,1, (λόγω τροφοδοτικών και σύνθεσης) θα υπάρχει ροή ρεύματος απο το ένα πισι στο άλλο με άγνωστες συνέπεις και για τα 2!!!! :067:

Στο θέμα της επικοινωνίας τώρα...!!! Το οτι είναι σειριακό και έχει δυο καλώδια δεν λεει τίποτα!!!! Δηλαδή αν παραληλήσεις τα καλώδια απο τα 2 πισι θα βλέπουν και τα 2 τουν δίσκο...??? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Σορυ για το ψιλοαπότομο ύφος του post μου, αλλα θέλω να προλάβω οποιαδήποε απερίσκεπτη πατέντα που μπορέι να οδηγήσει σε απλώλει δεδομένων ή και hardware!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τι είναι ο δίσκος ρε παιδια να τον συνδέσεις παράλληλα με 2 pcs? Λάμπα!!!

Κατ' αρχήν αυτό με το ρεύμα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ! Η usb δεν δίνει ρεύμα... τάση δίνει! Ρεύμα τραβάει το εκάστοτε φορτίο! Οπότε αν συνδέσεις παράλλημα 2usb θυρες δεν υπάρχει πρόβλημα απο άποψη τάσεων και ρευμάτων!Απλά θα έχεις πιο δυνατή πηγη 5 βολτ (μεγαλύτερη ικανότητα παροχής ρεύματος, 2*500ma) Εδώ όμως προκύπτει άλλο πρόβλημα. Αν το ένα πισι βγάζει 4,9 βολτ και το άλλο 5,1, (λόγω τροφοδοτικών και σύνθεσης) θα υπάρχει ροή ρεύματος απο το ένα πισι στο άλλο με άγνωστες συνέπεις και για τα 2!!!! :067:

Στο θέμα της επικοινωνίας τώρα...!!! Το οτι είναι σειριακό και έχει δυο καλώδια δεν λεει τίποτα!!!! Δηλαδή αν παραληλήσεις τα καλώδια απο τα 2 πισι θα βλέπουν και τα 2 τουν δίσκο...??? ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Σορυ για το ψιλοαπότομο ύφος του post μου, αλλα θέλω να προλάβω οποιαδήποε απερίσκεπτη πατέντα που μπορέι να οδηγήσει σε απλώλει δεδομένων ή και hardware!!!!!!!!!!!!

δεκτη η συγνωμη για το υφος,ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ (συλλογισμο εκανα) και δεν εχω ακουσει κανεναν να το εχει δοκιμασει.ρευμα=ταση για να καταλαβαινομαστε και να μην μπλεξουμε με ορολογιες κλπ.και εννοειται οτι το ρευμα ΔΕΝ θα εννοουσα ενταση,"ρευμα"=ταση=>διαφορα δυναμικου.επισης ειπα οτι τα δυο καλωδιακια που δινουν ταση ("ρευμα") να μην χρησιμοποιηθουν για τους λογους που ανεφερε ο paokaras45.

ισως στο ιντερνετ βρεθει καποιο σχεδιο "πατεντα" που ζητα ο DarthMoul για να γινει η δουλεια του.

@paokaras45 παρακαλω να μην δωθει συνεχεια στην απαντηση μου με τετοιο υφος,εχω νευρα για κατι που εγινε (προσωπικο) και δεν θελω να αρπαξει καποιος την μπορα.σημερα τουλαχιστον.φιλικα δικεφαλε του βορρα απο εναν αλλον δικφαλο ( :112: ) . (μου αρεσε η απαντηση σου παντως)

Link to comment
Share on other sites

Όπως προείπε και ο emnezia, προχθές πήρα ένα "κάτι σαν hub", το οποίο συνδέεται με usb με τους 2 Η/Υ (υπάρχει και αντίστοιχο για 4), και το οποίο έχει μια θύρα usb. Ότι συνδεθεί στη θύρα αυτή, το βλέπουν οι συνδεδεμένοι Η/Υ. Δεν το βλέπουν όμως ταυτόχρονα, αλλά το εναλλάσεις από τον ένα στον άλλο με ένα κουμπί που έχει το hub. Πιστεύω ότι είναι βολικό και εξοικονομείς θύρες (προσωπικά τις έχω γεμίσει).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.