Jump to content



Κάρτα TV


GERORG

Recommended Posts

Μια βοήθεια παιδιά....

Έγκατέστησα σήμερα μια κάρτα τηλεόρασης και ενώ βλέπω μια χαρά

δεν ακούω ήχω καθόλου από το φορητό pc που έχω.

Η κάρτα ήχου είναι οκ γιατί όταν παιζεί έργο το ακούμε κανονικά και δεν υπάρχει γενικά καμία διένεξη στην Διαχείρηση Συσκευών....

Η TV κάρτα είναι αγορασμένη από Πλαίσιο και είναι εξωτερική με USB και το όνομα της είναι AverMedia

Μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει ?

Link to comment
Share on other sites

panoc Το line in στο φορητό έχει 2 υποδοχές η μια απεικονίζει ένα μικρόφωνο

και η άλλη ακουστικά το βάζουμε και στισ δυο υποδοχές αλλα τίποτα..

Μπορείς να μου πεις τι γίνεται ?

Σίγαση δεν υπάρχει πουθενά μόνο στο μικρόφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και στο πρόγραμμα της κάρτας TV αν σου δίνει επιλογή για το που να περιμένει τον ήχο ( στην περίπτωσή σου line in ) να το έχεις ορίσει σωστά.

Αν θέλεις να απορρίψεις την περίπτωση να μην στέλνει καθόλου ήχο η κάρτα σου δοκίμασε σύνδεση ηχείων κατευθείαν στο audio out της κάρτα σου.

Για το line in του φορητού, το αν είναι mute, θα το δεις από τον mixer των windows ή και από τους οδηγούς της κάρτας ήχου του φορητού φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, ο φορητου σου εχει 2 Mini jak ετσι?

το ενα ειναι για ηχεία/ακουστικα, και το άλλο για μικροφωνο.

Στο software της κάρτας ήχου του φορητού σου πρεπει να έχει μία επιλογή που να μετατρέπει καπια απο τις 2 mini jak σε line-in ώστε να μπορεις να χρησιμοποιήσεις καποια εξωτερικη πηγή ήχου.

Αν δεν υπαρχει αυτη η επιλογή τότε δυστηχώς την πάτησες γιατι δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις να συνδέσεις τα ηχεία σου στο line-out του avermedia.

Αν to avermedia δεν εχει ρυθμιστικό έντασης ήχου τοτε θα πρεπει να προμηθευτείς ηχεία/ακουστικα που να έχουν καποιο ενισχυτή σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ρε παιδιά και τα εξωτερικά tuner θέλουν σύνδεση ήχου line-in/out???

Κακό αυτό...

λογικό δεν είναι από που θα παρεί σήμα η καρτα ήχου?

εκτος βεβαια και εαν το σήμα μταφέρεται από το usb.

Παιδι εσύ πιο εχεις? το TVbox9 ή το TVbox5?

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μπορεί να είναι αλλά ήλπιζα ότι στα usb θα το είχαν λύσει αυτό το θέμα καθώς έτσι μαζεύονται πολλά καλώδια, usb + τροφοδοσία + ήχου...!!! Άμα είναι δλδ από ένα tuner να βγαίνουν τόσα καλώδια τότε θα έπρεπε να λέγονται hub tuners και όχι usb tuners...!!!

Anyway εγώ ανέκαθεν προτιμούσα τα internal...!!!

Link to comment
Share on other sites

panoc και λοιποί σας ευχαριστώ όλους........

είστε τσακάλια...μου φαίνεται ότι κάπως έτσι είναι τα πράγματα....

Να δω τι θα κάνω τώρα μάλλον με την κάρτα ΤV γιατι για να αλλάξω την

κάρτα ήχου μάλλον πιο δύσκολο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.