Jump to content



Kατι γρηγορο!


Braveheart1980

Recommended Posts

Ενδιαφερομαι για αυτην την μητρικη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.525148

Στην αρχη σκεφτομουνα για raid 0 σε sata.

Μετα εψαξα στο forum , ειδα καποιον χρηστη που παρεπεμπε στο anandtech και ξενερωσα τελειως με το raid 0 (οπως και αρκετο απ'οτι διαβαζω εδω μεσα)

Ενδεικτικα αναφερω

"If you haven't gotten the hint by now, we'll spell it out for you: there is no place, and no need for a RAID-0 array on a desktop computer. The real world performance increases are negligible at best and the reduction in reliability, thanks to a halving of the mean time between failure, makes RAID-0 far from worth it on the desktop." http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=2101&p=11

Οποτε μαλλον το ξεχναω ( το raid 0 εννοω)

Θελω κατι καλο και γρηγορο οσο το δυνατον (scsi out of the question δε προκειται να ξοδεψω 350+ ευρω για μια scsi καρτα+ xxx ευρα για σκληρο!).Αρα σιγουρα sata.

Στο συστημα θα μπει σιγουρα ενας 200αρης pata seagate με mp3 και φωτογραφιες

Να παρω εναν 200 sata και να κανω partitions? (πχ ενα για games , ενα για λειτουργικο)

Να παρω 2 σκλήρους οπου στον εναν να εχω το λειτουργικο και στον αλλον παιχνιδια?

Να παρω 2 σκληρους , στον εναν να εχω λειτουργικο και στον αλλον swap και games?

Αληθευει οτ οσο μεγαλυτερος ειναι ο δισκος,τοσο "γρηγοροτερος"ειναι σε i/o ?

Ή κατι αλλο?

Για πειτε...

ΥΓ Οι ραπτορες μαλλον δεν παιζουν (http://www.anandtech.com/storage/showdoc.aspx?i=1795&p=15) καθοτι δεν προσφερουν κατι πραγματικα διαφορετικο και πιο γρηγορο

Link to comment
Share on other sites

Η μητρικη που θες ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες αυτη τη στιγμη! (Αν δεν ευλογησεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει δε λενε?:048: )

Για τους δισκους θα σου προτεινα να κανεις το τριτο. 2 νεους σκληρους στον ενα το λειτουργικο(και με 40gb καλυπτεσαι πιστευω) στον αλλον ενα partition για το swap και το αλλο παιχνιδια!

Το raid το ειχα για 2 χρονια περιπου και δεν μπορω να πω οτι η διαφορα που ειδα ηταν μεγαλη. Αναλογα βεβαια και τι εφαρμογες τρεχεις? Για βιντεο σιγουρα ειναι καλυτερο πχ.

Οντως οσο μεγαλυτερος ειναι ο δισκος ειναι πιο γρηγορος αλλα οταν ειναι σχετικα αδειος. Δηλαδη θα εισαι πιο γρηγορος αν εχεις 20gb data σε ενα 200αρη σκληρο αποτι σε ενα 40αρη. Πιο αναλυτικη εξηγηση δεν μπορω να δωσω γιατι δεν ξερω ας βοηθησουν οι πιο γνωστες επι του θεματος!

Link to comment
Share on other sites

Μια και είχα ασχοληθεί παλιότερα λίγο με RAID θα γράψω τις δικές μου εντυπώσεις.

Ξεκίνησα με 2ΧWD40BB. η διαφορά στις επιδώσεις ήταν από την πρώτη στιγμή εμφανής.

Μετά ακολούθησε ένας Raptor και είδα οτι ήταν σχεδόν το ίδιο γρήγορος με το προηγούμενο RAID. Εκεί κάπου ξεκίνησε η οικονομία για τον δεύτερο Raptor.

Εδώ και αρκετό καιρό έχω τους Raptor σε Raid και η διαφορά στις επιδώσεις είναι εκπληκτική.

Το θέμα είναι βέβαια και το πως χρησιμοποιείς το μηχάνημά σου. Αν θέλεις να τρέχεις κάποιο word internet και κανα παιχνιδάκι τότε δεν νομίζω οτι θα καταλάβεις και πολλά. Απο εκέι και μπρος θα καταλάβεις διαφορά σε βαριές εργασίες. Εργασίες με μεγάλα αρχεία κτλ

Εγώ θα σου πρότεινα αν το αντέχει η τσέπη σου να βάλεις δύο μικρής χωριτικότητας δίσκους σε raid για το σύστημα και έναν μεγάλο για data. Μην ξεχνάμε οτι στο stripping σε περίπτωση αστοχίας του ενός δίσκου τα παίρνουμε όλα στο χέρι. Γι'αυτο σε καμία περίπτωση μην κρατάς σημαντικά δεδομένα σε stripped δίσκους.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Braveheart, διαφωνώ κάθετα....

Το RAID-0 αξίζει, αν είσαι διατεθειμένος να αναλάβεις το ρίσκο. Τα προγράμματα και τα παιχνίδια φορτώνουν στον μισό περίπου χρόνο όπως και τα Windows ενώ βοηθάει και στο video encoding. Ειδικά σε μεγάλα (πολύ μεγάλα) αρχεία video.

Σίγουρα η απόδοση των ενσωματωμένων συστημάτων RAID των μητρικών να μην ανταγωνίζονται τους επαγγελματικούς ελεγκτές SCSI αλλά είναι τζάμπα και σου δίνουν μια μη αμελητέα αύξηση απόδοσης.

Επίσης, οι Raptor είναι γρήγοροι. Πολύ γρήγοροι. Απλά δεν αξίζουν τα λεφτά τους....

Όσο για την DFI, δε θα με ακούσεις ποτέ να προτείνω DFI συνεπώς δεν το κάνω και τώρα. Αν έχεις τύχη διάβαινε...

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε αστοχια δισκου τι ακριβως εννοειτε?

Οταν πχ πειτε οτι κρασαρουν ανελεητα τα win και κανω hard reset.Τοτε στη χειροτερη μπορει να χασω μονο το συγκεκριμενο αρχειο που φορτωνε τοτε,οχι ΟΛΑ τα δεδομενα,σωστα?

Αν παντως αμα χανω ενα αρχειο τα χανω ολα,-bye-bye raid0 για μενα!

Link to comment
Share on other sites

Mε τις τιμές των δίσκων σήμερα, νομίζω είναι κρίμα αν δεν κάνεις RAID-0.

Αστοχία υλικού. Αμα σου χτυπήσει ένας δίσκος (πχ bad sectors) χάνεις όλα τα δεδομένα σου. Γι'αυτό κρατάς backup σε έναν άλλο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως Raid 0 δεν θα εκανα... Τωρα αν εχεις το χρονο και τη διαθεση για ισως μελλοντικες δυσκολιες με αυτο καντο!Τωρα ενταξει και να κρατας μια img μια φορα το μηνα δεν ειναι και τπτ τρομερο για φαντασου ομως να κρατας περισσοτερες φορες λογο του φοβου οτι μπορει να χαλασει το raid....

Link to comment
Share on other sites

Το image το θεωρώ υπερβολή. Tα documents τα κρατάω στον single IDE και ότι άλλο αρχείο σημαντικό το έχω σε ένα briefcase που το κάνω synchronize όποτε το βλέπω. 2 κλικ υπόθεση...

Όσο για το λειτουργικό? Ένα καθάρισμα χρειάζεται που και που... Άλλωστε το RAID το έχω πάνω στον VIA intergrated RAID controller και υλοποιείται σε 2 Seagate. Συνεπώς... κοιμάμαι ήσυχα το βράδυ.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι με προσεκτικό εξοπλισμό και κάποιες έξυπνες κινήσεις, δεν υπάρχει ουσιαστικός κίνδυνος. Άλλωστε, ο braveheart διαθέτει έναν 200άρη στον οποίο μπορεί να κρατάει back_up άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε τις δυνατότητες μεταφοράς των document και των περισοτέρων φακέλλων που χρειάζοντε backup (πχ mail) σε άλλο σκληρό. Εγώ τα έχω όλα στον Data δίσκο οπότε ουτε sync χρειάζομαι ούτε backup :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Και την ταχύτητα εκμεταλλεύεσαι, και ασφάλεια έχεις. (απλά προσωπικά είμαι υπέρ του file redudancy. Tα σημαντικά αρχεία τα θέλω σε 2 διαφορετικούς σκληρούς ωστε να είμαι ακόμα πιο ασφαλής).

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Και την ταχύτητα εκμεταλλεύεσαι, και ασφάλεια έχεις. (απλά προσωπικά είμαι υπέρ του file redudancy. Tα σημαντικά αρχεία τα θέλω σε 2 διαφορετικούς σκληρούς ωστε να είμαι ακόμα πιο ασφαλής).

IDE RAID MIRROR είναι ο DATA :)

Link to comment
Share on other sites

οι 2 raptor se raid 0... εκκινηση συστηματος υπογραφης μου σε 12 δευτερα (μαζι με το post). νομιζω οτι τα λέει όλα...

κάπου έχα διαβασει για ενα raid 0 controller για 4 δισκους.... (σε rtaid 0... παντα)... εαν υσχυει και τον βρω θα κτυπησω αλλους 2 raptor και εκει να δεις...

Link to comment
Share on other sites

οι 2 raptor se raid 0... εκκινηση συστηματος υπογραφης μου σε 12 δευτερα (μαζι με το post). νομιζω οτι τα λέει όλα...

κάπου έχα διαβασει για ενα raid 0 controller για 4 δισκους.... (σε rtaid 0... παντα)... εαν υσχυει και τον βρω θα κτυπησω αλλους 2 raptor και εκει να δεις...

Νομίζω ότι λές το RAID 10.....

Link to comment
Share on other sites

Απο θορυβο πως πανε οι ραπτορες?

Αξιζει η αγορα τους ή οχι?

Τι λετε?

ΥΓ1 Βρηκα αυτο http://www.storagereview.com/articles/200401/20040126WD740GD_2.html αυτο http://www.maximumpc.com/reviews/hard_drives/review_2004-01-15.html και πολλα αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.