Jump to content


Ερωτήσεις για νέο PC


chrispat

Recommended Posts

Καταρχήν γειά σας!!!

νέος στο forum

έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις

Σχετικά με ένα σύστημα που θέλω να αγοράσω αυτές τις μέρες.

Ααα πριν αρχίσω να πω πως για κάθε μια από τις παρακάτω ερωτήσεις έχω σχηματίσει άποψη ως προς την απάντηση της αλλά θέλω και τα δικά σας φώτα.

1) Λοιπόν τι να προτιμήσω 3000+ ή 3200+ (939 πάντα). Διάβασα ότι είναι κοντά αυτοί οι δύο και με τον 3000 κερδίζεις και 40 Ε.

2) Ποία μνήμη να βάλω μέχρι 60 ευρά (στα 512μβ) από eshop

Έχει

KINGSTON KVR400X64C3 512MB PC3200 400MHz VALUE RAM

BUFFALO DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz)

TWINMOS DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz)

DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz) SAMSUNG GOLD

Να πω ότι οc θα γίνει οπότε πείτε και για αυτό το παράγοντα τι παίζει.

3) Οι gigabyte 6600gt τι μνήμες έχει? Pci exress

Των 1.6ns ή των 2?

Ευχαριστώ και περιμένω απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς καλώς ήλθες στο φόρουμ. Στις ερωτήσεις σου τώρα:

1) Νομίζω πως ο 3200+ αξίζει τα 40 ευρώ παραπάνω, εγώ αυτόν θα έπαιρνα.

2) Μνήμη μην το σκέφτεσαι για 512ΜΒ, το 1GB είναι πλέον απαραίτητο. Αν τα οικονομικά είναι στριμωγμένα προτίμησε τον 3000+ με 1 γίγα μνήμη παρά τον 3200+ με 512ΜΒ. Από μάρκες έχω μια συμπάθεια στις Kingston αλλά μιας και θα κάνεις oc άκου τη γνώμη κάποιου πιο ψαγμένου από μένα. Πάντως να ξέρεις πως οι φτηνές μνήμες γενικά δεν προσφέρονται για oc.

3) Η Η Gigabyte έχει μνήμες 2ns.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η δική μου άποψη είναι πως μισό γίγα είναι ικανό για τα περισσότερα. Θα σου έλεγα να πας οπωσδήποτε σε 2Χ256 για να κερδίσεις το κάτι παραπάνω που δίνει το 939. Μπορείς να δοκιμάσεις τουίνμος για την πιθανότητα να πετύχεις UTT οι οποίες όμως θέλουν ρεύμα. Μερικές φορές τα βασιλιάστον κάνουν καλά άλματα με λίγο ρεύμα .Το μπούφαλο μάλλον δεν έχουν δοκιμαστεί αρκετά ακόμη από άτομα του φόρουμ.

Οι σάμσουνγκ μάλλον δεν ανεβαίνουνε -καλύτερα τουίνμος χωρίς UTT τσιπάκια.(τι γκολντ ,μολντ ,φολντ και σολντ).Πάντως προτίμησε lifetime.

ΕΔΙΤ οι βασιλιάστον που αναφέρεις έχουν CAS 3 οι τουίνμος 2.5 (στους κανονικούς χρονισμούς έτσι?)

Link to comment
Share on other sites

Μωρε ας ειναι samsung tccd και βλεπουμε μετα αν ανεβαινουνε ή οχι... Και με 2,7-2.8volt vdim μονο 270αριζει το fsb! Βεβαια παιζεις με timings 2,5-3-3-7 αν θυμαμαι καλα αλλα δε νομιζω να χαλαει και κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο.

αρχικά έλεγα για 3000+ amd αλλά 754, asus κ8ν και 9800se.

ένα φτηνό δηλαδή σύστημα στα 800 ευρώ περίπου.

τελικά όμως βρέθηκαν κάποια χρήματα παραπάνω (εξ ου και το παραπάνω post μου) και τώρα μάλλον είμαι μεταξύ δύο συστημάτων.

939 3000+, gigabyte kai x700pro

και 939 3000+, dfi lan party η φτηνή και μία 6600gt της gigabyte ga-k8nf9

και όλα τα υπόλοιπα του πσ ίδια και στις 3 συνθέσεις.

έχω πάλι ερώτηση. επειδή δεν πρόκειται να γίνει αναβάθμιση στο μέλλον

αξίζει η χ700 με τα 256mb για το μέλλον? καθώς τώρα δεν τα δείχνει τα 256 στην οθόνη λέω μήπως το κάνει αργότερα με τα νέα παιχνίδια?

από την άλλη με την dfi φένεται καλή η ιδέα της μίας κάρτας τώρα και άλλη μίας μετά αλλά δεν ξέρω αν θα εκμεταλευτώ όλες τις δυνατότητες της dfi

αυτά περιμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχνα την Χ700. Ακόμα και η ΑΤi την διέγραψε και στην θέση της βάζει μια κομμένη Χ800.

Η συνθεση που σου προτείνω εγώ είναι

CPU: A64 3000+ (ή 3200+ αν σε παίρνει)

Mobo: Gigabyte NF4 ή MSI K8T

GPU: 6600GT

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!!

τελικά αποφάσισα και παρήγγειλα τον 3000 939 gigabyte k8nf9 και gigabyte 6600γτ.

Το κόστος ανέβηκε άλλα 100 (105 για την ακρίβεια(αχ λεφτάκια μου)) ευρά και πλέον έχω μία ακόμα ερώτηση.

Να βάλω την 1730 ή να πάω στην 1750

Την 1730 την έχω στο άλλο pc και πάει πολύ κάλα. Απλά λέω μήπως η 1750 είναι λίγο καλύτερη (αν και έχω διαβάσει ότι είναι ακριβώς η ίδια σε άλλο χρώμα.)

Να πώ ότι δεν μπορώ να ανέβω ούτε ευρώ παραπάνω.

Α και η 1750 είναι 7 ευρά φτηνότερη από 1730

Για πείτε.

****** είχε φέρει και κάτι ιιυαμα με 10μς απόκριση και δνι αλλά δεν έχει τώρα (ήταν και στα ίδια λεφτά)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.