Jump to content


Μεταχειρισμένη μητρική από πλαίσιο. Αξίζει;


Georges

Recommended Posts

Χαιρετώ το forum.

Εχω το σύστημα της υπογραφής και μάλλον που ήρθε η ώρα να κάνω μια μικρή αναβάθμιση. Όμως, βασικός κανόνας είναι να στοιχίσει όσο το δυνατόν

λιγότερα χρήματα.

Για το λόγο αυτό τηλεφώνησα σήμερα στο στοκ (μόνο μεταχειρισμένα) του πλαισίου (Μεταμόρφωση νομίζω), όπου προς το παρόν υπάρχουν μόνο μητρικές. Προσανατολίζομαι σε κάποια ASUS με 800άρι FSB. Όσο για cpu μάλλον κανα Celeron καινούριο ή P4 αν φέρουν εν τω μεταξύ.

Δεν υπάρχει κάποιο ελάτωμα στο hardware απ' ότι μου είπαν όπως επίσης δίνουν και εγγύηση. Πιθανόν βέβαια να μην συνοδεύεται από καλώδια και drivers. Για μητρική μιλάμε περι τα 40-50 €

Θα ήθελα τη γνώμη σας για όλα αυτά που διαβάσατε και

σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Asus P4U800 ULi Chipset & Celeron D 2,4 or 2.53 κάπου 50ε + 70ε μητρική και επεξεργαστής.

??? 50€ ο cpu και 70€ το mobo?

Παρέλειψα βέβαια να αναφέρω ότι προτιμώ να φοράει το 865 chipset και να διαθέτει 5 PCI Slot

Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte 8IPE1000-G 80E CPU Celeron D 2,53 70 (80ε το λιγότερο κάπου 85-90 θα την δείς) Με 865 και 40-50ε πολύ δύσκολο να βρείς, εδώ 60ε έχει η Gigabyte 8S648FX με SiS 648FX... τα 865 είναι όλα απο 80 ως 120ε

Link to comment
Share on other sites

Το stock house φίλε μου δεν έχει μόνο μεταχειρισμένα. Έχει παροπλισμένα, απο RMA, ξεχασμένα, επισκευασμένα κ.ο.κ. Μπορείς να πάς μόνος σου και να βρείς σφραγισμένες μητρικές που βγήκανε σε έκπτωση μόνο και μόνο γιατί λείπουν κανα cd τίποτα brackets. Αλλά η μηρική θα είναι ολοκαίνουργια. Προσοχή μόνο δώσε στο εάν θα έχει full εγγύηση ή ενός μηνός. Ρωτάς και θα σου πούνε τα παιδιά εκεί :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλει και προσοχή. Πριν ένα μήνα είχα βρει K8N Deluxe. Πάνω στην χαρά μου πήγα σπίτι και την στιγμή που ήταν να την βάλω πάνω διαπίστωσα ότι είχε σκασμένο mosfet.

Πάντως από το stock μπορείς να βρεις καλές και φτηνές λύσεις. Απλά φρόντισε να είναι και συμφέρουσες λύσεις. Δεν λέει να δώσεις 50€ για μητρική εντελώς γυμνή από παρελκόμενα και με ελλιπή εγγύηση που καινούρια έχει 80€.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι μένω στο Ηράκλειο Κρήτης. Οπότε ότι γίνει, θα γίνει δια τηλεφώνου. Γουρούνι στο σακί δηλαδή!!

Θα τους τηλεφωνήσω ξανά σε μερικές μέρες να μάθω τιμές, τι hardware υπάρχει και φυσικά τι ακριβώς παίζεται με την εγγύηση. Είδομεν!

Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Ηράκλειο Κρήτης?

Σου προτείνω αν έχεις γνωστό στην Αθήνα να πάει αυτός να την πάρει. Αν όχι ελπίζω να σου στείλουν κάτι ελεγχμένο και όχι στην τύχη αν και αυτή είναι η λογική του stock.

Ουσιαστικά κάνεις beta testing σε κάτι που έχει περισσότερες πιθανότητες να είναι προβληματικό από ότι το καινούριο....

Ουσιατικά το stock βολεύει το Πλάίσιο να ξεφορτώνεται πράματα που πιθανόν θα τους έμενα στο ράφι και ταυτόχρονα μειώνεται ο φόρτος εργασίας στο τεχνικό τμήμα.

Αν απλά είναι μητρική από RMA καλώς. Αλλά δεν είναι πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω παρει μια p4c800 rev.2 απο το stock του πλαισιου 50 ευρω και μου εχει βγει πολυ καλη!

και μαλιστα τωρα σκεφτομαι να παρω αλλη μια (αν βρω καμια e-deluxe)!

Aπο πτο πμως ξερω επεξεργαστες το stock δεν εχει!

Link to comment
Share on other sites

Αν απλά είναι μητρική από RMA καλώς. Αλλά δεν είναι πάντα...

john τι ακριβώς ενοείς? Ξέρω βέβαια τι είναι το RMA... όμως την καινούρια μητρική δεν θα έπρεπε να την πάρει αυτός που έστειλε την παλιά για rma?

ή μήπως ο πελάτης καταφεύγει σε άλλη μάρκα οπότε ξεμένει στο ράφι ο αντικαταστάτης της παλιάς?

Link to comment
Share on other sites

Οι μητρικές από το stock του "Πλαισίου" είναι σε ποσοστό 90% και άνω...Επισκευασμένες από την ASUS ....οι λεγόμενες RMA μητρικές.

Λόγω του ότι μένεις εκτός Αθηνών...δέν σου συνιστώ αγορά από εκεί,για πολλούς και διάφορους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το προιόν δίνουν και εγγύηση. Συνήθως είναι 6 μήνες. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που δίνουν μόνο 1 μήνα.

Όσο για την μητρική. Εννοώ ότι αν ήταν κάποια extra κομμάτια που πήραν για λογαριασμό του service τα οποία κρίνουν ότι δεν τους χρειάζονται και τα σουτέρνουν τότε η μητρική αυτή είναι τόσο καλή όσο καινούρια. Αν και όχι 100% λειτουργική από την άποψη ότι μπορεί π.χ. να λείπει κάποια καρτούλα ίσως που να σου δίνει επιπλέον εξόδους ήχου, wifi, usb ... κ.τ.λ.

Αν όμως η μητρική αυτή έχει πάει σε άτομο που την πήρε από το stock την έχει επιστρέψει λέγοντας ότι δεν του κάνει και οι τεχνικοί δεν την ελέγξουν σωστά ή δεν την ελέγξουν καθόλου τότε αυτή πάλι καταλλήγει στο ράφι και όποιος άτυχος την πάρει.

Από τις 10 μητρικές που έχω πάρει από εκεί οι 4 είχαν πρόβληματα ( μια ASUS π.χ. με το Nforce το πρώτο έτρωγα επί 1,5 μήνα restarts μέχρι να την επιστρέψω ενώ σε μια άλλη δεν δούλευε σωστά ο on-board ήχος... ).

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του ότι μένεις εκτός Αθηνών...δέν σου συνιστώ αγορά από εκεί,για πολλούς και διάφορους λόγους.

Και εγώ αυτό σκέφτομαι. Το ότι δεν είσαι Αθήνα. Αν το επιχειρήσεις τότε σε συμβουλεύω να μην αποχωριστείς την παλιά σου μητρική πριν κάνεις εκτεταμένους ελέγχους σε αυτήν που θα πάρεις.

Επίσης σε περίπτωση προβλήμματος δεν έχει επιστροφή χρημάτων αλλά πιστωτικό. :071:

Link to comment
Share on other sites

Την εχω αρκετο καιρο κοντα 5 μηνες αν θυμαμαι καλα την μητρικη μου!

Ε εγγυηση οταν τους ρωτησα μου λενε αν σου παθει κατι φερτη απο εδω με την αποδειξη σου και ή θα παρεις αλλη ή θα σου δωσουμε πιστωτικο!

Ολο αυτο για ενα χρονο μου ειπαν!

Link to comment
Share on other sites

Την εχω αρκετο καιρο κοντα 5 μηνες αν θυμαμαι καλα την μητρικη μου!

Ε εγγυηση οταν τους ρωτησα μου λενε αν σου παθει κατι φερτη απο εδω με την αποδειξη σου και ή θα παρεις αλλη ή θα σου δωσουμε πιστωτικο!

Ολο αυτο για ενα χρονο μου ειπαν!

Τι λες τωρα ρε:D

Αυτα δε τα λενε καινουρια αν παρεις...

Εδω για ενα πιστωτικο καναμε ιστορια :045:

Μπραβο....

Παντως να ξερετε οτι Mobo εχω παει πισω ηταν μια χαρα :077:

και αλλαχτικε φυσικα :059:

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω παρει μια p4c800 rev.2 απο το stock του πλαισιου 50 ευρω και μου εχει βγει πολυ καλη!

και μαλιστα τωρα σκεφτομαι να παρω αλλη μια (αν βρω καμια e-deluxe)!

Aπο πτο πμως ξερω επεξεργαστες το stock δεν εχει!

Μιά τέτοια πήρα και εγώ εχθές το απόγευμα.

Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, πράγματι από RMA, και την πήρα 80€.

Αααα.... Σορρυ. P4C800-E Deluxe rev 2.00

To μόνο κακό ήταν ότι δεν είχε μεταλάκι... Αυτό το από πίσω που φαίνονται οι τρύπες για τα πληκτρολόγια και ποντίκια.

Έχει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.