Jump to content


Αξιοπρεπεις τάσεις σε PSU?


firefox

Recommended Posts

λοιπόν όσο έψαξα δεν βρήκα συγκεντρωμένες πληροφορίες- για αυτούς που με την μια θα μου πουν μα καλά ρε φιλε δεν έκανες κάποιο search? οποτε και ρωτάω.

χωρίς πολύμετρο βεβαια και μέσο soft τις abit οι τάσης είναι οι εξής:παραθέτω την εικόνα για να δείτε καλύτερα τι βλέπω στο pc μου.

την 12άρα δεν την βλέπω πουθενά βεβαια.

πως τις βλέπετε τις τάσης? σε τι επίπεδα πρέπει να κυμαίνονται για να ξέρει κανεις πως το psu του του δίνη αξιοπρεπής τάσης?

επίσης οι θερμοκρασίες από τα mosfets είναι εκεί που λέει PWM? αν ναι στα 50C είμαι καλά η θα έπρεπε να κάνω κάτι?

αν υπάρχει κανένας με το ίδιο mobo ας το pi να επικοινωνήσω μαζί του.

post-414-1442174031,4664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Που εψαξες και δεν βρηκες απαντηση?

Eδω γραφω κατω χαμηλα

Oι τασεις ενος PSU αν ειναι λιγο ανεβασμενες απο τις ονομαστικες τιμες δεν ειναι κακο μια και μερικοι μονταρουν τα PSU τους για να κανουν καλυτερο o/c.......

Ομως ενα ποσοστο πτωσης εναντι της ονομαστικης τιμης μεγαλυτερο του 2% καλυτερα να αποφευγεται (προσωπικη μου γνωμη ειδικα για υψηλο o/c)....

H κυρια διαφορα ενος ποιοτικου PSU εναντι ενος μετριας ποιοτητας ειναι η αδυναμια του δευτερου να κρατησει σε χαμηλη τιμη το λογο ωφελιμου σηματος προς θορυβο...

Και φυσικα οι μετριες τασεις που δινει στις εξοδους γινονται ακομη χειροτερες οσο ανεβαινουν τα MHz και οι Vdimm/Vdd/Vcore...

Εκει θα βρεις κι ενα Word attachment με αλλα χρησιμα.

Τωρα αυτο το PWM δεν ξερω τι ακριβως σημαινει.

Παλιοτερα ειχα μια ABIT NF7-S v2.0 και το Sysoft Sandra εδειχνε θερμοκρασια επεξεργαστη, μητρικης και μια αλλη PW Temp η οποια μονιμως ητανε 60+ βαθμους ενω LOL ο επεξεργαστης ηταν παρακατω και δεν ασχοληθηκα.

Το BIOS της μητρικης αλλα και το προγραμμα monitor της ΑΒΙΤ δεν ειχε κατι περι PW Temp τωρα που το πεταγε το Sandra τρεχε γυρευε.

Παντως να ητανε θερμοκρασια των MOSFETs της ABIT χλωμο το κοβω διοτι ψυχονταν με ψηκτρες κι εξτρα φανες.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχάριστο. αλλα αν υπονοείς πως πρέπει κανεις να ψάξει όλο το forum εξονυχιστικά για να βρει αυτό που θέλει- εκεί σε κάποιο thread όπου η πληροφορία μπορεί και να είναι διάσπαρτα χωμένη- e τότε τι να πω σηκώνω τα χέρια ψιλά. δεν έχω τον χρόνο να κάνω κάτι τέτοιο. και όχι μονο βεβαια. αυτά βεβαια είναι και μερικά από τα αρνητικά τον forums. πάντως αν δεν σε πειράζει δώσε μου σταθερό σου εσύ και θα σε περνώ τηλέφωνο ότι ώρα μου καπνίσει προκειμενου να μην ανοίγω -κατ εσένα- threads άχρηστα. λοιπόν βγήκαμε off topic αλλα ήθελα να τα πω αυτά γιατί μερικές φορες το παρακάνουμε μερικοί εδώ μέσα μου φαίνεται.

ευχάριστω βεβεα!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τα θετικα σου σχολια.

Δε θα απαντησω για δεοντολογικους λογους.

Οσο για το αν ειναι αχρηστο ή οχι καποιου χρηστη το thread το κρινουν οι Moderators κι οχι ενας απλος χρηστης οπως εγω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Sean έχει φτιάξει πολύ αναλυτικά threads. Τώρα αν σε παραπέμπει εκεί και εσύ δεν έχεις χρόνο να ψάξεις απλά περίμενε την απάντηση κάποιου άλλου.

Α! Προσοχή και σε εκφράσεις που μπορεί να θεωρηθούν ειρωνικές.

Τώρα για τις τάσεις του τροφοδοτικού, έ όσο ποιο κοντά στις προβλεπόμενες τόσο το καλύτερο. Ούτε τα 12,5V είναι καλά ούτε τα 11,5V είναι καλά π.χ. στην δωδεκάβολτη....

Link to comment
Share on other sites

Χμ...βέββαια έχεις δικιο και άδικο.

Δίκιο γιατί πλέον έχουμε μια μεγάλη βάση δεδομένων οπότε καλύπτουμε σχεδόν τα πάντα αλλά από την άλλη έχω να πώ τα εξής...

1. Οι θεματικές ενότητες είναι πολύ καλά οργανωμένες οπότε δε θα χρειαζοταν να ψάξεις σε άσχετα θέματα

2.Το σχόλιο δεν χρειαζόταν γιατί όσο αγνές προθεσεις και να έχεις προιδεάζεις λίγο ασχημα....

Τέσπα , στο προκειμενο τώρα... αν θές να έχεις ακριβές μετρήσεις καλό είναι να χρησιμοποιήσεις πολύμετρο σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν στους αντιστοιχους οδηγούς αν σκέφτεσαι να κάνεις κάτι σοβαρά (δεδομένου ότι είδα και τά άλλα θέμετα που έχεις (προμετια κλπ).

Τώρα για το τι ανοχές δίνει η μητρική δεν ξέρω αλλά θα πρέπει να παρακολουθήσεις το σύστημα στρεσαρισμένο να δεις αν έχει διακύμανση στις ενδείξεις των τιμών...

Link to comment
Share on other sites

@johndr: πάντα κοιτάζω να σέβομαι τους συνομιλητές μου ποσο μάλλον αυτούς που μου προσφέρουν βοήθεια και γνώμη.

δυστυχώς το θέμα δεν ήταν ότι με παραπέμπει αλλου και δεν έχω χρόνο να ψάξω. για άλλο λόγο διαμαρτυρήθηκα...

να πω πως αισθάνομαι? ότι εμμέσως πλην σαφώς βγήκες να υποστήριξης τον mrseankon.

λοιπόν stop! αν θες να το συζητήσουμε σε επίπεδο pm τότε πέσμου γιατί ήδη τα 3/4 του thread καταναλώθηκαν σε άσχετα πράγματα δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Ο Sean έχει φτιάξει πολύ αναλυτικά threads. Τώρα αν σε παραπέμπει εκεί και εσύ δεν έχεις χρόνο να ψάξεις απλά περίμενε την απάντηση κάποιου άλλου.

Α! Προσοχή και σε εκφράσεις που μπορεί να θεωρηθούν ειρωνικές.

Τώρα για τις τάσεις του τροφοδοτικού, έ όσο ποιο κοντά στις προβλεπόμενες τόσο το καλύτερο. Ούτε τα 12,5V είναι καλά ούτε τα 11,5V είναι καλά π.χ. στην δωδεκάβολτη....

Μια που θεωρουμαι καλος στις ειρωνικες εκφρασεις να πω κι εγω την βλακεια μου...

Ε δεν ειναι και ασχημα τα 12.5...

Αναλογα με το τροφοδοτικο που τα δινει βεβαια.... και φυσικα αναλογα με την χρηση που τραβαει... αναλογα, αναλογα, αναλογα...

Εγω θα προτιμουσα 12.5 παρα 11.99. Οπως το καταλαβαινω εγω...υψηλα βολτ σημαινει οτι για να δωσει την ιδια τιμη ισχυος (φιξ μεγεθος) θα χρειαστουν λιγοτερα ampere... Αρα δεν ζορισεις τοσο πολυ το τροφοδοτικο σου μια που τα amps ειναι το limiting factor....

Μετα παιζει και το ζητημα ποσο πεφτουν οι τασεις σου σε full load/oc. Αμα οι τασεις σου ειναι σταθερες... δεν πειραζει να το εχεις 12.1, αλλα αμα ειναι τρενακι.... τοτε δινεις κατι παραπανω για να εξασφαλισεις οτι δεν θα πεσουν κατω απο 12....

Link to comment
Share on other sites

@johndr:

να πω πως αισθάνομαι? ότι εμμέσως πλην σαφώς βγήκες να υποστήριξης τον mrseankon. .

Δεν βγήκα να υποστηρίξω κανέναν seankon αν και αυτός τουλάχιστον σωστά έπραξε και έσβησε ένα ατυχές σχόλιο στο post του που κακώς αρχικά έγραψε.

Μην υποθέτεις τέτοια πράγματα σε παρακαλώ διότι είναι άδικο.

Ρε Σόλωνα. Γιατί έχω την εντύπωση ότι μερικά PSUs όταν τα βρίσκουν σκούρα δίνουν περισσότερα volts στην +12 μέχρι να παραδώσουν το πνεύμα τους? Εκτός και αν κατάλαβα λάθος παλιώτερα που μπορεί να διάβασα κάπου κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Σόλωνα. Γιατί έχω την εντύπωση ότι μερικά PSUs όταν τα βρίσκουν σκούρα δίνουν περισσότερα volts στην +12 μέχρι να παραδώσουν το πνεύμα τους? Εκτός και αν κατάλαβα λάθος παλιώτερα που μπορεί να διάβασα κάπου κάτι παρόμοιο...

Ε μαλλον εισαι στην περιπτωση "αναλογα ποιο τροφοδοτικο δινει τα 12.5"

Αν μου ελεγες οτι το Qtek μου μετραει 12.5 και αν μου ελεγες οτι το pc power and cooling /Zippy μου μετρανε 12.5 το ιδιο θα ηταν....???

Οσους εχω δει σε σοβαρα κλοκια κανουνε overvoltage στο OCZ (εγω ειμαι gay και δεν το πειραζω γιατι δεν κανω σοβαρο oc, λιγο 3.3. πηγα στα 3.45). Ο hipro εκατσε και εκανε ολοκληρη μανουρα να μονταρει το zippy 700ari

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?p=717147#post717147

για να μπορει να δινει παραπανω ταση...

Να συνεχισω ή καταλαβαινεις τον συλλογισμο μου??? Ουσιαστικα καταληγεις στο ιδιο αποτελεσμα (Watt) πιο αβιαστα (λιγοτερα amps)

Link to comment
Share on other sites

μερικά PSUs όταν τα βρίσκουν σκούρα δίνουν περισσότερα volts στην +12 μέχρι να παραδώσουν το πνεύμα τους?

Οχι σωστα τα ειπες.

Το ειχα παθει σε δυο no name PSUs της κακιας ωρας..... :040:

Βεβαια ειναι γνωστον τι αγοραζω αλλα εχω και τετοια σαραβαλακια για εξτρα τροφοδοσιες μη κρισημες.

Δε μου εχει τυχει σε επωνυμο διοτι ακομη το Enermax ειναι σκυλι.

Καλα που εκανες και το θυμησες θα προστεθει στον "Οδηγο αναφορας"

:116:

Εκει ομως αναφερω οτι τα noname λογω της κοινης τροφοδοσιας εξοδου οταν τραβαει η +5 παραπανω τοτε η +12 πεφτει και το αναποδο.

Συμφωνω και με αυτα που ειπε ο SLN.

Aλλα για να ξεκαθαριστει μιλαμε για πολυ πολυ υψηλα o/cs οπου θες πολικες θερμοκρασιες.

Παντως οταν θα ερθει η ωρα να αλλαξω PSU θα κανω σαδιστικα βασανιστηρια στο Enermax να δουμε ποσο θα αντεξει.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι γεγονος οτι οταν κατι σε καει αμεσα και δεν μπορεις να το βρεις μεσα σε κανενα τηρεατ για κανενα 20 λεπτο αρχιζει να σου την δινει στα νευρα οποτε ποσταρεις.

Τωρα για Psu ας μιλησουν οι ειδικοι που εχουν ασχοληθει με το αντικειμενο εκατονταδες εργατωρες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ,για να μην το πρήζουμε το χιλιοειπωμένο, κοιτάς πάντα με πολύμετρο (δεν έχεις σημαίνει ή παίρνεις και μαθαίνεις ή απλά δεν ξαναναφέρεις απόλυτες τιμες από πρόγραμμα) και ζητάς οι αντιστοιχίες να είναι κατά προτόμηση μερικά centi ή 1-2 deca volt πάνω από την ονομαστική. Το εξίσου βασικό είναι να μην παίζει σε οιαδήποτε κατάσταση η τάση που μετράς και αυτό μπορείς να το δεις και από πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.