Jump to content



Χτυπησαν οι RAID


tziamanik

Recommended Posts

Εκει που καθομουν στο δευτερο PC και διαβαζα τα νεα threat ξαφνικα μου βγαζει το main pc οτι απο την δυτερη συστοιχεια raid o ενας ο δισκος καπουτ.

"delay windows error writing failed..." μαμακιες λεω δεν τρεχει τιποτα restart και να ολα θα ειναι καλα. Αλλα δυστυχως τιποτα. Τωρα αυτην την στιγμη που γραφω ενω παει να φορτωσει τα windows κανει restart σε safe mode κολαει στο "giveio.sys". :097:

H πρωτη συστοιχεια εχει το λειτουργικο ενω η δευτερη το swap αρα μαλλον κατι γινεται με το swap...

Πως μπορω να το γλυτωσω?

Πως μπορω να στειλω το swap file αλλου? (υποψιν δεν εχω win) :066:

Link to comment
Share on other sites

Εκει που καθομουν στο δευτερο PC και διαβαζα τα νεα threat ξαφνικα μου βγαζει το main pc οτι απο την δυτερη συστοιχεια raid o ενας ο δισκος καπουτ.

"delay windows error writing failed..." μαμακιες λεω δεν τρεχει τιποτα restart και να ολα θα ειναι καλα. Αλλα δυστυχως τιποτα. Τωρα αυτην την στιγμη που γραφω ενω παει να φορτωσει τα windows κανει restart σε safe mode κολαει στο "giveio.sys". :097:

H πρωτη συστοιχεια εχει το λειτουργικο ενω η δευτερη το swap αρα μαλλον κατι γινεται με το swap...

Πως μπορω να το γλυτωσω?

Πως μπορω να στειλω το swap file αλλου? (υποψιν δεν εχω win) :066:

Με δισκέττα boot από τα 98 ή με livecd της linux ή με cd φτιαγμένο μέσω του PE Builder, ώστε να μπουτάρεις και να το μεταφέρεις.Το θέμα είναι ότι πρέπει να μπεις σε safe mode, ώστε να πεις σρα ΧΡ, να σου φτιάχνουν αλλού το page file, αλλιώς θα έχεις το ίδιο πρόβλημα. :(
Link to comment
Share on other sites

και να φανταστειτε οτι ειχα και φορωμενο και raid monitoring το οποιο ως κλασικος ελληνας το αγνοησα "Αστο τι ξερει θα κανω restart και τελος"

Το τελος βεβαια ηρθε με αλλον τροπο... Στερνη μου γνωση!!!

CMOS : 10 λεπτα ειχε δουλεψει το pci sta 39.

Link to comment
Share on other sites

Επαθε corruptions το λειτουργικο σου συστημα.

Εμενα οσες φορες το εχει παθει αυτο συμβαινει απο το o/c που του αλλαζει τα πετρελαια...

Για δοκιμασε αυτο που ειπε ο CMOS μπας και ξεμπλεξεις (το ευχομαι) και προς Θεου ξεχασε το o/c με τη μητρικη αυτη για να μην τραβηξεις χειροτερα στο μελλον κι εκνευριζεσαι.

Το παρακανες με PCI=39 MHz εστω και για μισο λεπτο ειναι ικανο να στο κανει μπαχαλο το συστημα....

Απορω πως αντεξαν εκει πανω οι δισκοι... :120:

Link to comment
Share on other sites

Bootara σε safe mode διαλυοντας 1 καναλι raid χανοντα 160GB εβαλα no page file και κανει συνεχως restart τωρα προσπαθω με το cd ton windows να κανω repair.

Πως γινεται να ζηταμε ελληνικα αφου ολες οι ορολογιες ειναι στα αγγλικα?

Τι site ειναι για ραντεβου?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 3 πραγματα συμβαινουν και το thread πηρε τη κατω βολτα

1) Oλοι πηγαν για υπνο

2) Οι περισσοτεροι με εχουν γραμμενο εκει που δεν πιανει μελανι.

3) Ειμαστε ασχετοι με τα raid

Μηπως πρεπει να το κανω Poll?

Link to comment
Share on other sites

Τα raid γενικά προσφέρουν επιδόσεις και ασφάλεια αλλά άμα γίνει η ζημία , είνα άλλη υπόθεση ....

Στις compaq τις μηχανές είναι εύκολη υπόθεση.... απλά μπαινοβγάζεις δίσκους και τελείωσε το παραμύθι... αλλά στα pc είναι τελείως διαφορετικό...

Στους server είχα 3 φορέ πρόβλημα με τους raid αλλά ευτυχως είχα το ρομποτικό σύστημα και επανήκθαν άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εγκυκλοπεδικα τη μαρκα και μοντελο ηταν ο ο σκληρος που χτυπησε?

Χτυπησε ο ενας 80 maxtor 5400 στροφες.

Το avatar αυτο το βαλαμε χθες 4 ωρα το πρωι.

Δυστυχως ποτε δεν νομιζω να κανω raid 1 παντα στο raid 0 θα ειμαι οποτε θα εχω παντα φοβο. Το κακο ειναι που εχει χτυπησει 3 φορες μεσα σε ενα 6μηνο.

Τελος το pc ειναι τωρα μια χαρα εχω χασει μονο 160GB δυστυχως ηταν mp3 kai "national geographic new".

Αλλα με παιδεψε παρα πολυ 8μμ με 6πμ. (δεν ηθελα να χασω δεδομενα παραπανω)

Καποια στιγμη αφου συνερθω απο το ξενυχτι-σοκ θα ανοιξω ενα thread για να πουμε τις γνωμες μας με τα διαφορα χαζα του raid του norton ghost και φυσικα των windows ειναι ολα διασπαρτα μεσα στο thread to χθεσινο με τις καταρες.

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον παιδια και φυσικα τον ΒΕΝ και τον ΣΟΝ που ξενυχτησαν μαζι μου λεγοντας μ...κιες και δινοντας μου κουραγιο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.