Jump to content



Fans για ψυγειο…γιατι εχω μπερδευτει…


Elu Thingol1442169091

Recommended Posts

Λοιπον παιδια εχω διαβασει και συμμετεχει σε threads περι αγορας φαν, αλλα μπερδευτηκα…λοιπον θελω ένα φανακι με οσο το δυνατον μεγαλυτερο air flow καθοτι το θελω για το τρανσιτακι μου. Δεν με ενδιαφερουν ledακια και τετοια στο ψυγειο, μη σας πω καλυτερα όχι. Από θορυβο δεν με ενδιαφερει και πολύ, καλυτερα να εχει υψηλες στροφες για να εχω μεγαλυτερο ευρος στροφων όταν εναλλασωμαι από idle σε full.(θα παρω ένα πανελ που σταμπαρα από eshop, το aerogate 2... μαρεσε πολύ. Προτεινεται μου οποια θεωρειτε καλα για ψυγειο γιατι εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι να παρω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει τεσσερις coolermaster uv react. 12cm και επειδη καπου ειχαμε συζητηση περι φανακιων για ψυγειο...ειδα οτι δεν ειναι και τοσο καλοι...και λεω να τους βαλω ολους στο case και να αντικαταστησω τους εργοστασιακους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει τους 120άριδες της σειράς Thunderblade της Thermaltake.

Είναι ότι έψαχνα.

Από θόρυβο βάζοντας λίγο μηχανικό λαδάκι στο ρουλεμάν δεν ακούγονται καθόλου.

Και έχουν Air-flow 78 στις 2000 στροφές.

http://www.thermaltake.com/dcfans/led/thunderblade120.htm

Link to comment
Share on other sites

λογικά όμως θα πρέπει να ξέρεις και την δυνατότητα απαγωγής και του ψυγείου!!!

Όπως λέει και ο ίδιος το ψυγείο που έχει είναι transit.

Το συγκεκριμένο, είναι κυψελωτό, διπλό και γενικά έχει μια χαρά απαγωγή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου ψυγειο εχω βαλει fans τα οποια τα εχω παρει απο καταστημα ηλεκτρονικων. Ειναι 0,45Α αν δεν κανω λαθος αλλα στα 12V δεν αντεχονται και τα δουλευω στην χειροτερη περιπτωση στα 6v...

Link to comment
Share on other sites

Λετε να παρω αλλους τρεις τιταν, και να τους βαλω στο ψυγειο, και με το πανελ να τους δουλευω οπου θελω?

Λοιπον την τελευταια βδομαδα εκανα συνεχεια πειραματισμους για το πως ειναι καλυτερο να βαλω τους ανεμιστηρες. Το τεστ θα επαναληφθη οταν αποφασισω τι ανεμιστηρες να βαλω. Οι ανεμιστηρες που ειχα στην διαθεση μου ηταν ενας titan 12cm και ενας akasha 12cm. Τις θερμοκρασιες τις εβλεπα απο το MBM5

Χαρακτηριστικα για να μην ψαχνετε:

Τitan: @2000rpm: 0,28A, air flow 79,14cfm <36db

Eνδεικτικα αναφερω και τις αλλες επιλογες που δεν χρησιμοποιηθηκαν: @1800rpm: 0,25A, air flow 71,09 cfm, noise <34db

@2200rpm: 0,33A, air flow 84,76 cfm, noise <39db

Akasha:@1700rpm: 0,18A, air flow 56 cfm, noise 29,74db

Δεν χρησιμοποιησα καποιο πανελ αλλα επαιζα με τα molex και τα εβαζα μια κανονικα μια αναποδα (κανονικα: 12βολτ, αναποδα: 7 βολτ(μου φαινεται)). Tεσπα αυτο το εκανα για να μειωσω τις στροφες στο μισο η και παραπανω δεν ξερω.

ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΤΙΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΕ ΑΝΑΠΟΔΟ ΜΟΛΕΞ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΑΣΑ ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Παμε στη ουσια τωρα:

Τα συμπερασματα ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΔΡΟΨΥΞΗΣ (ψυγειο τρανσιτ, αντλια eheim 1250, block 11) ειναι τα παρακατω. Δεν λεω οτι ετσι ειναι το καλυτερο, γενικοτερα, αλλα για μενα ειναι.

Σε idle:

1)Με το ακασα να δινει και το τιταν να τραβαει ειδα 28.

2)Και με τα δυο να τραβανε ειδα 30 με 31

3)Και με τα δυο να σπρωχνουν 29 σταθερο

Σε full:

1)Με το ακασα να δινει αερα και το τιταν να τραβαει ειδα 39-40

2)Και με τα δυο να τραβανε ειδα 40

3)Και με τα δυο να σπρωχνουν 39

Σημειωση 1: Το αναποδο της περιπτωσης 1) (το τιταν να δινει και το ακασα να τραβαει) δεν το εκανα γιατι εκει το τιταν υπερλειτουργουσε και στη ουσια εμποδιζε το ακασα να αποδοσει.

Σημειωση 2: Σε full οι ενδειξεις ΜΠΟΡΕΙ να ειναι πλασματικες καθοτι δεν το αφηνα παραπανω απο 10λεπτο. Τωρα ειμαι στα προθυρο να βρω αγοραστη για την μητρικη και δεν θελω ουτε μια τρυπα στα μοσφετ που ΤΣΟΥΡΟΥΦΛΙΖΟΥΝ σε φουλ. (λολ) Δειτε την υπογραφη μου για τα περαιτερω

ΥΓ αυτο το ποστ θα πηγαινε στο πολλ του mrseankon αλλα δυστηχω δεν ελεγε για φανς σε ψυγειο και ετσι...το εβαλα εδω...admins αν κρινετε οτι ταιριαζει εκει, τοτε κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelp!!!!!!!!!!!!!!!! Εχω φτασει στο αμην πια! Μεχρι τωρα με το ενα ψυγειο ειχα βολευτει μια χαρα με τα fans απο πλευρας ποσοτητας, αλλα οχι και ποιοτητας.

Λοιπον, επειδη χρειαζομαι οπωσδηπωτε φανς, καλα, πλζ help!

Με ενδιαφερει κυριως η αποδοση, δηλαδη ναχουν αρκετες στροφες για να μπορω να τα μειωνω οποτε θελω, αλλα και αν θελω μποφωρ, ναχω περιθωρια.

Επισης πειτε μου πλζ τη γνωμη σας για τον ixtrema. Εχει αναφερθει τοσο και κανενας δεν τον εχει...αξιζει?! Και ο tt thunderblade αρχικα ειπαν οτι ηταν μαματος αλλα τελικα δεν βγαζει τα cfm που λεει....πλζ βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις τους Sharkoon του eshop .Κι εγώ γι'αυτόν μάλλον θα πάω.Λέει ότι έχει 80κάτι στις 2000κάτι στροφές που ακούγονται πολύ καλύτερα από του ψοφιομάστερ που έχω τώρα με 50 cfm στις 1200 στροφές 0.05 αμπέρ.Αυτός ο ανεμιστήρας είναι πολύ έλεος κατάσταση αλλά τουλάστιχον δεν έχει κανένα παράπονο να τρώει 24 βολτ 24/7 για μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε Panaflo High ή Sunon. Και οι 2 είναι στα 120cfm περίπου στα 12v και είναι και 38mm πάχος. Αν θες τυφώνα και έχεις καλές ωτοασπίδες ή είσαι ήδη κουφός κοίτα και τον Delta με 190cfm...
Λολ...ναι ακουσα εναν delta τις προαλλες...παναγια μου! Τελικα μαλλον για τον panaflo θα παω. Πρεπει ναναι καλος. Μια ερωτηση. Εστω οτι εχουμε αλλον εναν ιδιο αλλα 25αρη(πχ τιταν) Επειδη ειναι 38αρης, οταν μειωνω τα volts θα εχει περισσοτερο airflow αποσο θαχει στα αντιστοιχα ο 25αρης η λιγοτερο?

Shumifer sharkoon...δεν μου γεμιζουν το ματι...παντως εμενα οι coolermaster ειναι μια χαρα για μεσα στο case. Για υδροψυκτα συστηματα που δεν αποβαλουν τοση πολλη θερμοτητα μεσα στο case ενας μπροστα ενας πισω και ενας στο πλαι η πανω ειναι αθορυβο και τελειο....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.