Jump to content


Overclocking σε Celeron


Παπ

Recommended Posts

Γεια σας παιδια, ειμαι νεος στο φορυμ γι'αυτο ζηταω την βοηθεια σας... εχω βαλλει υδροψυξη και θελω να κανω OC. Μεχρι τα 3.4ghz παει.. το fsb ειναι 155 Χ 23(πολλ/σιαστης) . Πανω απο 155 δεν παει.. ξερει κανενας γιατι το κανει αυτο ;; καποιοι μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω καποιο προγραμμα στα bios. Αληθεύει η εχει τερματήσει η cpu;;;

Ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

εχμ ναι, το παιδι εχει celeron και αρα ο πολλαπλασιαστης ειναι κλειδωμενος.

καταρχην τι μνημες χρησιμοποιεις? mobo + chipset?

με τι ratio δουλευουν οι μνημες σου?

ποσα volt εχουν μνημες και επεξεργαστης?

Το pci στα ποσα ΜΗΖ δουλευει???

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλωσε τον πολλαπλασιαστη και προσπαθησε να ανεβασεις το fsb,αν δεν σου κανει boot δωσε παραπανω ρευμα (αλλα μην το παρακανεις!!)

Οταν δέν γνωρίζεις κάτι με βεβαιότητα....καλύτερα μην το γράφεις καθόλου.

Δίνεις λάθος εντυπώσεις....και φυσικά λανθασμένες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ωραια, σε πρωτη φαση αλάξε το Multi της μνημης ωστε να τρεχουν χαμηλοτερα για να εισαι σιγουρος οτι δε σε κρατανε αυτες.

στη συνεχια αυξυσε το fsb, αν εχεις προβλημα δωσε παραπανω ρευμα.

Συνεχισε το ιδιο μεχρι ρευμα =< 1,7volt. αφου βρεις ετσι το ανωτερο σημειο του επεξεργαστη, κατεβασε τον παλι, πηγαινε τις μνημες παλι στη ρυθμιση που ηταν πριν και δωστους οσο ρευμα μπορει να δωσει η μητρικη σου.

μεγαλωσε παλι το fsb λιγο λιγο μεχρι να φτασεις σε ικανοποιθητικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.