Jump to content



Και τώρα κάτι πρωτότυπο: ερωτήσεις σχετικά με CPU :)


bigmouth

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Όπως βλέπετε είμαι νέος στην παρέα και επειδή είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ με Η/Υ, έχω μείνει πολυυυυυύ πίσω από τις εξελίξεις απ' ότι φαίνεται. Γι' αυτό το λόγο θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις καθώς θέλω να πάρω (επιτέλους) νέο Η/Υ. Ο τωρινός δουλεύει με Pentium III στα 500 Mhz :077: (καλά που ζει ο αρχαίος, που λέει και η διαφήμιση :) )

Απ' ότι είδα σε περιηγήσεις μου στο forum, οι περισσότεροι έχετε/θέλετε να πάρετε AMD επεξεργαστή. Κι αυτό γιατί αν κατάλαβα καλά οι Athlon64 υποστηρίζουν τις επερχόμενες 64-bitες εφαρμογές εδώ και μήνες (κάτι που οι Pentium μόλις πρόσφατα απέκτησαν) και διαθέτουν καλύτερο σύστημα ψύξης. Βέβαια η εκπληξή μου ήταν μεγάλη βλέποντας ότι η Intel κυνηγάει στις εξελίξεις την AMD (!), παγιδευμένη ίσως στον χορό των μεγαλύτερων συχνοτήτων που όμως πλέον δεν της εξασφαλίζουν καλύτερες επιδόσεις. Όμως παρατήρησα ότι οι νέοι Pentium, σειράς 6xx, παρουσιάζουν (στα χαρτιά τουλάχιστον) κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με τους αντίστοιχους Athlon (όπως το ΗΤ ή τα 2 ΜΒ L2 cache).

Εδώ πρέπει να πω ότι τον Η/Υ τον θέλω για παιχνίδια, Internet, μουσική (όχι τίποτα τρομερό δηλαδή προς το παρόν) αλλά και να έχει υποφερτή διάρκεια ζωής χωρίς τρελές αναβαθμίσεις. No overclocking δηλαδή για την ώρα (έμαθα και νέους όρους όπως βλέπετε :) ).

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1. Συμφωνείτε με τα παραπάνω/θέλετε κάτι να προσθέσετε/να διορθώσετε;

2. Ποια αγορά θα προτείνατε (δηλαδή κάτι σαν Pentium 4 640 3.2 GHz LGA775 ή Althon64 3500+ 2.2 GHz Socket 939);

Σημείωση: παρακαλώ να προσπαθήσετε να το δείτε το θέμα όσο γίνεται έξω από προσωπικές προτιμήσεις κάποιας συγκεκριμένης μάρκας (έτσι κι αλλιώς αυτό πρέπει να είναι το τελευταίο που μας νοιάζει, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πρέπει να πω ότι τον Η/Υ τον θέλω για παιχνίδια, Internet, μουσική (όχι τίποτα τρομερό δηλαδή προς το παρόν) αλλά και να έχει υποφερτή διάρκεια ζωής χωρίς τρελές αναβαθμίσεις. No overclocking δηλαδή για την ώρα (έμαθα και νέους όρους όπως βλέπετε :) ).

συμφωνα με αυτα που αναφερεις οτι τον θες και χωρις να λαβεις υπ οψιν τι λεει η υπογραφη μου,παρε AMD (ειδικοτητα στο gaming και οχι μονο,χονδρικα)(ιντελ ειδικοτητα στο βιντεο και οχι μονο,χονδρικα) και χτυπα μια καλη καρτα γραφικων,αναλογα με το ποσα θα διαθεσεις βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου MADKiller7, δεν το πιστεύω ότι μου προτείνεις AMD :) . Πέρα από την πλάκα, κι εγώ προς Athlon μεριά σκεφτόμουν, αλλά προβληματίζομαι με τα ΗyperThreading και τα λοιπά των Pentium, δεν ξέρω τι πλεονεκτήματα προσφέρουν - αυτό που μάλλον κατάλαβα είναι ότι η L2 cache μετράει στην ταχύτητα του video encoding, έτσι δεν είναι;

Όσο για κάρτα γραφικών σκεφτόμουν μια 6600GT (ούτε φτηνή, ούτε πανάκριβη).

Link to comment
Share on other sites

για την δουλεια που το θελεις οποιο και να παρεις ευχαριστιμενος θα μηνεις!εγω θα σου προτεινα intel!γιατι κατα την γνωμη μου ειναι καταληλοτερος για ταινιες(encoding) και στα παιχνιδια αποκλιεται να καταλαβεις διαφορα!(ναι οπως καταλαβες ειμαι απο τους "παλεολυθηκους" που υποστηριζει intel!)και για να την πω στον φιλο madkiller7!!λολ

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπε και ο madkiller οι Ρ4 ειναι αρκετα πιο γρηγοροι στις περισσοτερες Multimedia εφαρμογες συμπεριλαμβανομενου και του encoding. Στα παιχνιδια ο athlon ειναι σαφως καλυτερος. Για ολα τα υπολοιπα πιστεψε με δεν εχει σημασια μιας και οι 2 ειναι πολυ γρηγοροι και δεν προκειτε να καταλαβεις τη διαφορα.

Κατα πάσα πιθανοτητα το amd συστημα θα σου στοιχησει πιο φθηνα οποτε εχεις περιθωρια για περισσοτερη μνημη η καλυτερη κάρτα γραφικων.

To HT και L2 ναι βοηθανε το encoding γιαυτο και ο Ρ4 ειναι πιο γρηγορος σε αυτο.

Ολα αυτα βεβαια δε σημαινουν οτι δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια με τον p4 η να κανεις encoding με τον athlon καθε άλλο μαλιστα αφου μιλαμε για διαφορες της ταξεως του 10% και λιγοτερο.

Ζυγησε τι σε ενδιαφερει περισσοτερο και αποφασισε.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω amd και για εναν λογο παραπανω...ειναι ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΙ!!! (το καλυτερο θα ηταν να παρεις 2 chipakia ενα της amd και ενα της intel...οταν θα παιζεις games θα βαζεις το chip της amd, οταν θα θελεις να κανεις encoding θα βαζεις το chip της intel :):):) πλακα κανω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ανώτεροι οι AMD στα παιχνίδια, ο AMD θα σου βγάζει 100 FPS ενώ ο P4 90, τώρα αν το καταλάβει το μάτι σου; Πολύ αμφιβάλλω.

Άν βέβαια απο την άλλη του βάλεις 1280x1024 με 4xaa και 8xAF και Full Detail ο AMD θα σου βγάζει 50 ενώ ο P4 48 (Μέσο όρο να μη ξεχνιόμαστε), θα σε σώσουν τα 2 Frames Μέσο όρο παραπάνω; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας, απ' ότι κατάλαβα δεν είναι μεγάλες οι διαφορές πλέον.

Θα ήθελα όμως να μου πείτε αν γίνεται ποιοι επεξεργαστές είναι ισοδύναμοι για να δω τι με συμφέρει από άποψη τιμής, δηλαδή αν ο Pentium4 640 στα 3.2GHz είναι ισοδύναμος με τον Athlon64 3500+ στα 2.2GHz (η τιμή τους είναι περίπου ίδια - 270 ο πρώτος, 250 ο δεύτερος).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,θα σου πω την δικια μου γνωμη..Σπιτι εχω έναν intel pentium 4 στα 3 γιγα και τον παρακατω..Για εφαρμογες multimedia προτινω να παρεις ιντελ γιατι το ΗΤ παιζει πολυ σημαντικό ρολο,για πιο γρηγορο επεξεργαστη και για ταχυτητα παρε amd.Βεβαια παιζει ρολο και τι χρηματα διαθετεις..

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις ταχυτητες...Χωρίς να μπαίνω σε λεπτομέρειες σχετικώς με pipe length ,branch prediction κτλ αρκεί να πούμε ότι ένας επεξεργαστής της AMD εκτελεί 6 operations per clock cycle ενώ της INTEL μόλις τέσσερις operations ανά κύκλο ρολογιού.Οπότε

2.0Ghz X 6operations/cycle=3.0Ghz X 4operations/cycle=12 δισεκατομμύρια

operations/sec.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μία διευκρίνιση. Οι AMD δεν έχουν καλύτερα συστήματα ψύξης. Αν βάλεις την ψήκτρα του AMD στον Prescott είναι δεδομένο ότι κάτι θα.... μυρίσει!!!!

Οι AMD είναι πολύ ποιο "κρύοι" επεξεργαστές. Μπορείς να κάνεις overclocking χωρίς να έχεις υψηλές θερμοκρασίες και χωρίς να δώσεις λεφτά για επιπλέον ψύξη.

Αν σκοπεύεις να κάνεις πάρα πολλές ώρες encoding όσο είσαι μπροστά στον υπολογιστή τότε δώσε καμιά 70αριά € παραπάνω και πάρε τον 640 αντί για τον αντίστοιχου AMD 3200+. Αλλά να ξέρεις ότι οι P4 δεν έχουν σχεδιαστεί για dual cores και 64bit αντίθετα με τους AMD.

Αυτό ίσως να σημαίνει

- χαμηλότερες επιδώσεις στα 64bit για τους Pentium4 σε σχέση με τους AMD

- μικρότερα κέρδη σε επιδώσεις από single core σε dual core cpu

και επίσης σίγουρα σημαίνει αλλαγή μητρικής για αναβάθμιση σε dual core cpu ( ενώ οι dual core AMD μάλλον θα δουλεύουν στην συντριπτική πλειοψηφία των σημερινών 939 μητρικών με απλό bios update ).

Τώρα, γνώμη μου, αν θέλεις μηχάνημα για games τότε πας σε AMD64 χωρίς δεύτερη κουβέντα. Είτε είναι για 10 είτε για 2 frames.

EDIT.

Υ.Γ. Συνολικά ο 3500+ είναι ποιο γρήγορος από τον Pentium 4 στα 3.2GHz.

Link to comment
Share on other sites

και γω αν και προτείνω άθλον,το κάνω γιατί τα 64 του άθλον είναι το μέλλον(windowsxp64),και οι 64 pentium που θα κυκλοφορήσουν κάνουν τα διπλάσια λεφτά τα οποια θα μπορούσες να τα διαθέσεις για μνήμη η για κάρτα γραφικών (6600gt,6800gt,x800,x850......ξέρω γω πως τις λένε τέλος πάντως........???)

Link to comment
Share on other sites

και γω αν και προτείνω άθλον,το κάνω γιατί τα 64 του άθλον είναι το μέλλον(windowsxp64),και οι 64 pentium που θα κυκλοφορήσουν κάνουν τα διπλάσια λεφτά τα οποια θα μπορούσες να τα διαθέσεις για μνήμη η για κάρτα γραφικών (6600gt,6800gt,x800,x850......ξέρω γω πως τις λένε τέλος πάντως........???)

ρε ανθρωπε μην εκτωξευεις την μια ανακριβια μετα την αλλη!!οι 64 intel εχουν τιμη 389 και ο αντιστιχος amd 350 δηλαδη 40 ερω διαφορα!(ακτως αν καποιος θελει να βαλει gf4 ti 64mb)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την ψήκτρα του AMD στον Prescott είναι δεδομένο ότι κάτι θα.... μυρίσει!!!!

Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση, έχω τρέξει Prescott στους 100 βαθμούς (απο BIOS βέβαια) με σκοπό να τον κάψω και να τον αλλάξω με την εγγύηση :p αλλά οι προσπάθειές μου αποδείχθησαν άκαρπες.

Link to comment
Share on other sites

ρε ανθρωπε μην εκτωξευεις την μια ανακριβια μετα την αλλη!!οι 64 intel εχουν τιμη 389 και ο αντιστιχος amd 350 δηλαδη 40 ερω διαφορα!(ακτως αν καποιος θελει να βαλει gf4 τι 64mb)

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=CPUIntel&cp_id=55173

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=CPUAmd&cp_id=53490

αυτες δεν ειναι διαφορες????και εκσαλλου οταν μιλαμε χονδρικα μιλαμε..... :036: :036: :036:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το αντίστοιχο με αυτό που αναφέρεις σε AMD θα ήταν κάτι σαν "προσπάθησα να τον κάψω με κόλπα από ΒΙΟΣ αλλά ακόμη κι όταν σταμάτησα τον ανεμιστήρα δεν ανέβηκε πάνω από 55.Μισώ τον 64μπιτο AMD μου γιατί ένας φίλος μου πιάνει μεγαλύτερο σκορ στο "Burning Up 2005" "

Φίλε bigmouth υπάρχει ένας μόνο λόγος να πας σε ΙΝΤΕΛ αυτόν τον καιρό.Ατελείωτες ώρες encoding

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το αντίστοιχο με αυτό που αναφέρεις σε AMD θα ήταν κάτι σαν "προσπάθησα να τον κάψω με κόλπα από ΒΙΟΣ αλλά ακόμη κι όταν σταμάτησα τον ανεμιστήρα δεν ανέβηκε πάνω από 55.Μισώ τον 64μπιτο AMD μου γιατί ένας φίλος μου πιάνει μεγαλύτερο σκορ στο "Burning Up 2005" "

Φίλε bigmouth υπάρχει ένας μόνο λόγος να πας σε ΙΝΤΕΛ αυτόν τον καιρό.Ατελείωτες ώρες encoding

alex ετσι και συνεχισεις να γραφεις τετοια σχολεια για intel αποκλιεται να ανεβασω αυτο που λεγαμε!!λολ!!! :044: :044: για δωσε κανα λινκ για το "burning up 2005" :068: :068: πρεπει να ειναι πολυ καυτο προγραμμα!! :nopity: :director:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.