Jump to content


ZALMAN ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ SILENT INTEL 7000CU


beisnikos_spi

Recommended Posts

Λοιπόν. Το σύστημα μου είναι αυτό που έχω στην υπογραφή μου. Τώρα έχω την ψήκτρα Thermaltake A1889-01 Silent Boost (δείτε την εδώ: http://www.thermaltake.com/coolers/volcano/rs/a1889b.htm) με διπλό ανεμιστήρα. Έχω καταφέρει σε συνδυασμό με ένα Stacker να φτάσω το μικρό τετράγωνο (CPU) σε iddle κατάσταση στους 36 βαθμούς και σε full load μέχρι 54. Δεν έχω παράπονο, αλλα το μονο πρόβλημα μου είναι ότι το εξωτερικό ανεμιστηράκι που έχω μοντάρει πάνω της (που επίσης είναι Tt) κάνει τρελό θόρυβο. Όταν δηλαδή είμαι στα Windows και κάνω ελαφριές δουλειές πρέπει να χαμηλώνω τις στροφές για να μπορώ να αντέχω από την ηχορύπανση...

Μην τα πολυλογώ θέλω να αγοράσω μια καινούρια και συγκεκριμένα την 7000CU από την Zalman, η οποια μου φαίνεται πολύ καλύτερη από άποψη κατασκευής από αυτή που έχω τώρα.. Επίσης την έχει ένας κολλητός μου σε παρόμοιο μηχάνημα και δουλεύει τον Prescott του (3.2GHz) σε iddle 31 και σε full load 44...

Λέτε να έχω μεγαλύτερες θερμοκρασίες από την τωρινή πατέντα μου??

Έχω κάνει και attach μερικές φωτός από το σύστημα μου..

Δείτε και τα ακόλουθα url για σύγκριση:

http://www.thermaltake.com/coolers/volcano/rs/a1889b.htm

και

http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=141

post-1369-1442174038,8316_thumb.jpg

post-1369-1442174038,8754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινω την cooler master hyper 6, ειναι λιγο γιγας βεβαια, αλλα κραταει το συστημα της υπογραφης μου στα 36-37 idle, 55-56 full load.

Ειναι εξαιρετικα υσυχη ακομα και στισ 3200 στροφες, ενω εχει και εξωτερικο διακοπτακι για να ρυθμιζεισ τις στροφες εσυ.

Ακομα και στις 1700 στροφες το full load δεν ξεπερναει τους 59-60

Και χρησιμοποιησα την παστα που εχει μαζι της η ψυχτρα με καμια AS σιγουρα θα πεφτει και αλλο..

Link to comment
Share on other sites

northwood ειναι, με 1.625volt και υπερχονισμενο στα 3.6.

Ενιοτε φτανει και στα 1.85volt για να τρεξω κανα bench στα 3.9. Ακομα και στα 3.9 ομως δεν εναιβαινει πανω απο 63-64

H cooler master Ομως εχει το κακο οτι για να την τοποθετησεις πρεπει να αφαιρεσεις τη μητρικη και τη πλαστικη βαση που μπαινει η ψυστρα για να βαλεις τη δικια της. Δεν ειναι τιποτα 2 λεπτα υποθεση και πολυ ευκολο.

hyper 6

Link to comment
Share on other sites

Την Zalman την είδες μήπως? Μήπως είδες την επιφάνεια που εφάπτεται στο cpu??? οι χάλκινες φέτες είναι σαν να ενώνονται σε ένα εννιαίο μπλοκ χαλκού...

Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται ότι είναι αυτό που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με αν την τοποθετησεις σωστα και η μητρικη ειναι σωστα και καλα βιδωμενη στο κουτι δεν εχεις κανενα απολυτως προβλημα.

οπως και να ειναι η zalman η hyper6 αποδιδει καλυτερα.

(την χρησιμοποιω πανω απο 4 μηνες χωρις κανενα απολυτως προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές οι πυργοειδείς ψύκτρες-silent tower,fanless tower,coolermaster hyper,tt112- είναι απλά οι καλύτερες στο είδος τους .Με προσθήκη ανεμιστήρων να σπρώχνουν και να τραβάνε από την άλλη μεριά αέρα μπορούν να κατατροπώσουν μέτριες εως καλές υδροψύξεις. Όσο για τη μητρική ,δεν πιστεύω να νομίζεις ότι τέτοιες εταιρείες θα βγάζαν ψύκτρες χωρίς να τεστάρουνε έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.