Jump to content



Ποιο σκληρο δισκο 160 GB native SATA να παρω ?


Starovas

Recommended Posts

Εχω μεινει πισω λιγο στους σκληρους,για αυτο θελω τη γνωμη οσων

ξερουν καλα τι παιζει εκει τελευταια.Δηλαδη θελω εναν ησυχο,κρυο,

πανω απο τον μεσο ορο σε ταχυτητα,με μεγαλη αξιοπιστια και εγγυηση.

Φυσικα να εχει τιμη που να μην καιει.Αν γινεται με αναλυτικα στοιχεια,

οχι δηλαδη αυτος ειναι καλυτερος η παρομοια.

Tenx

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τον Seagate 7200.8 διότι είναι αθόρυβος, γρήγορος και με το ολοκαίνουργιο platter με τα 133GB και με 5 χρόνια εγγύηση!

Εναλλακτικά πολύ καλός είναι και ο Maxtor Diamond MaxPlus 10 6B160M0, ο οποίος συνδυάζει ταχύτητα με αθόρυβη λειτουργία, μπορείς να τον βρείς πιό εύκολα στα καταστήματα, αλλά έχει platters των 100GB και 3 χρόνια εγγύηση...

Να διευκρινήσω ότι όταν αναφέρομαι στον θόρυβο, μιλάω όταν ο δίσκος είναι idle...

Ψάξε λίγο και στο forum, σίγουρα θα βρείς αρκετές αναφορές σε δίσκους για να λύσεις τις απορίες σου. Π.χ.εδώ .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

'Εχω 2 Seagate 80άρηδες 7200.7 σε raid εδώ και πολύ καιρο. Ικανοποιημένος είμαι γενικά. Αρκετά γρήγοροι, αθόρυβοι σε Idle (σημαντικό), θορυβώδεις σε λειτουργία και ζεστούτσικοι. Υποθέτω ότι οι 7200.8 θα είναι ακόμα καλύτεροι. Επίσης έχω και 2,5άρη Seagate σε εξωτερικό, σκυλί, μου έχει πέσει από τα 2 μέτρα κάτω και χαμπάρι. Εγώ μόνο και μόνο από θέμα εγγύησης θα πήγαινα σε Seagate, αν και κυρίως ψυχολογικό είναι το θέμα διότι αν μου χαλάσουν στα 4 χρόνια σιγά μην κάνω τον κόπο να τους στείλω για αλλαγή. Απλά υποθέτω ότι η παραπάνω εγγύηση συνεπάγεται και μεγαλύτερη αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα έναν western digital 160Gb 7200.8 πολύ καλός και πραγματικά αθόρυβος.

Ρίξε και μια ματιά στο πλαίσιο και δες ποιος σε βολεύει.

http://www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=984&Nav_Section_Id=21&Catalog_Id=1&Merchant_Id=1&pcount=0&sts_cid=3

Link to comment
Share on other sites

Και για samsung κοιτάζω...

Δεν ξέρω να σου πω για sata 160άριδες αλλά πήρα δυο 80άριδες SP0812N (ATA133 / 8Mb cache) με σκοπό να τους δοκιμάσω και έμεινα...

Αθόρυβοι – δεν ακούγονται ούτε σε idle ούτε κατά το seek και επίσης υποστηρίζουν και μείωση του acoustic managment...

Γρήγοροι – ίσως είναι οι δίσκοι που πλησιάζουν περισσότερο τις ονομαστικές τους ταχύτητες από κάθε άλλο δίσκο που έχω δοκιμάσει.

Φαντάσου τώρα που τους έχω σε Raid 0 τι παπάδες κάνουνε...!!!

Επίσης δεν ζεσταίνονται και με ένα 80άρι fan που τους έχω από μπροστά (7volt – ούτε 1800rpm) είναι και κρύοι θα έλεγα.

Σε μεγαλύτερα μοντέλα τώρα που αλλάζουν και platerns και δεν μπορώ να σου εγγυηθώ αλλά σίγουρα θα τους δοκίμαζα...

Υ.Γ. Δοκιμαστικά πήρα και ένα SP0802N (ATA100 / 2Mb cache) και δεν κάνει μια μπροστά στον SP0812N...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν έχοντας περάσει 3 μήνες με 1x160 seagate 7200.7 (NCQ) σε raid 0 παρατηρώ το εξής κουφό: Οι δίσκοι έχουν στρώσει εντελώς σε θόρυβο!

Δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου τώρα.

Δεν άλλαξα drivers ούτε κάτι άλλο!

Μα είναι δυνατόν να στρώνουν με το χρόνο? αμάξια είναι?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πιο ακριβός αυτός που έχει to NQC και δεν γνωρίζω τι κάνει αυτό, λέω αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

Ο απλός 200άρης για παράδειγμα έχει 103€ και αυτός με το NCQ 120€.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γραφτεί διάφορα σχετικά. Μαλλον μελοντικά μπορεί να έχει διαφορά σε επιδόσεις. Τώρα αμφιβάλω...

Ο κανόνας είναι να παίρνεις αυτό που σε καλύπτει ΤΩΡΑ.

Αρα θα έπαιρνα τον απλό 200ρι.

Link to comment
Share on other sites

Με το NCQ (Native Command Queuing) ο δίσκος ουσιαστικά κερδίσει πολλές περιστροφές των κεφαλών επάνω στα patterns προσπελάζοντας γρηγορότερα τα δεδομένα.

Τώρα απ’ όσων γνωρίζω αν δεν το υποστηρίζει και ο controller δεν λειτουργεί σωστά και δεν αποδίδει τα αναμενόμενα.

Οπότε ίσως δεν αξίζει ακόμα να δόσεις αυτά τα παραπάνω 20 ευρώ….

Link to comment
Share on other sites

Με το NCQ (Native Command Queuing) ο δίσκος ουσιαστικά κερδίσει πολλές περιστροφές των κεφαλών επάνω στα patterns προσπελάζοντας γρηγορότερα τα δεδομένα.

Τώρα απ’ όσων γνωρίζω αν δεν το υποστηρίζει και ο controller δεν λειτουργεί σωστά και δεν αποδίδει τα αναμενόμενα.

Οπότε ίσως δεν αξίζει ακόμα να δόσεις αυτά τα παραπάνω 20 ευρώ….

Χμμ... Για τι είδους controller μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε onboard και απλές κάρτες (π.χ. sata sil3112 pci controllers κλπ) δε νομίζω να υπάρχει ακόμα.

Προς στιγμή έχω δει μόνο σε καινούριους αλλά πανάκριβους controllers όπως για παράδειγμα τον καινούριο της Highpoint Rocket Raid 2220 ή τους ARC-1xx0 της Areca….

Adapters για workstation / server μηχανάκια επομένως για τα destop μας είναι λίγο νωρίς ακόμα…

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση του 7200.8 έχει 133GB platter?

Μόνο αυτή των 400GB?

Για τους Seagate 7200.8:

O 250GB έχει 2x133GB

Ο 400GB έχει 3x133GB

και όλοι οι υπόλοιποι έχουν platters των 100GB!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.